YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Analarını bile satarlar"
“Mesele hukuki değil tıbbi”, “Analarını bile satarlar”, “Çankaya’ya değil Bakırköy’e”, “Tayyip tedavi olmalı...” Sözde basın özgürlüğü olmayan Türkiye’de AK Parti ve Başbakan aleyhine atılan yüzlerce başlıktan sadece birkaçı...
"Analarını bile satarlar"
14 Mayıs 2014 / 20:40 Güncelleme: 15 Mayıs 2014 / 09:10

Basın özgürlüğünün olmadığı söylenen Türkiye’de basın yolu ile Başbakan Erdoğan’a  pek çok kez hakaret yazıları yazıldı, manşetler atıldı ve televizyon konuşmaları yapıldı.

Hürriyet Gazetesi yazarı Yılmaz Özdil, dünkü köşe yazısında Erdoğan’ın dayakla geçen kötü çocukluk yaşadığını öne sürdü ve Erdoğan’ın öfke nöbetleri geçirdiğini yazdı.

Özdil, “Çılgınca asabileşirler; sinirden titreyen çenelerinden öyle laflar dökülür ki, tekme tokat girişseler, daha iyidir. Hemen peşinden derin pişmanlık duygusuna bürünürler, öylesine normal, öylesine saygı-sevgi dolu olurlar ki, görenler gözlerine inanamaz, sanki başka biri derler, iki ayrı kişi gibi... (Herkes baro’ya soruyor.Ben tabipler odası’na sordum. Mesele hukuki değildir.Tıbbi’dir” diye yazdı.

CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi ise, Hürriyet gazetesi başyazarı olduğu 2010 yılında “Analarını da satarlar” skandalına imza atmıştı. Sözde çevre yazısı kaleme alan Ekşi, AK Parti hükümetine ve bakanlarına yönelik bu ağır hakarette bulunmuştu.

Altan: Devlet yardakçılığı

Taraf Gazetesi’nin eski yayın yönetmeni Ahmet Altan ise, 4 Ocak 2012’deki “Devlet Yardakçılığı ve Ahlak” yazısında “Zehirlenmiş bir devletin zehirlenmiş bir parçası haline gelirsin. Başlarsın tehditlere, yalanlara. O yönettiğini sandığın devlet senin emrinde halkını bombalar, sen devlete sahip çıkarsın. Bir özür bile dilemezsin. Başbakanlığını yaptığın devlet bu ülkenin 35 çocuğunu bombalarla parçaladı. Yalan söylüyorsun. 28 Şubat’ın andıççı generalleri gibi iftira atıyor, kendi ahlakından da hepimizi kuşkuya düşürüyorsun” diye yazdı.

Gülerce: Hizmet’e iftira

Zaman Gazetesi Yazarı Hüseyin Gülerce ise, 22 Aralık 2013’te Beyaz TV’de katıldığı programda, Başbakan Erdoğan için “Hizmete iftira atıyor” ifadesini kullandı. TBB Başkanı Fevzioğlu’na yönelik Başbakan Erdoğan’ın tepkisi Yurt gazetesi tarafından büyük skandalla karşılandı. Yurt gazetesi, büyük bir hakarete başvurarak Başbakan Erdoğan’a akıl ve ruh sağlığını yitirdiği imasında bulunarak “Çankaya’ya değil Bakırköy’e” diye yazdı. Yurt Gazetesi 5 Mayıs 2014’te “Diktatörün 1 Mayıs İntikamı”, 13 Mayıs Salı “Diktatörün Kadısı” başlıklarını kullandı.

Çölaşan: Sinirleri laçka

Sözcü Gazetesi 5 Mayıs 2014 Pazartesi “Tayyip’in zenginleri vergi listesine giremedi. ‘Milletin A’sına koyanlar neredesiniz” başlığını atarken aynı gazetenin yazarı Bekir Coşkun 13 Mayıs’ta kaleme aldığı Tımarhane başlıklı yazısında, ‘’ne olacak bu durum bilmiyoruz. Ağzını açana ‘’soyun gel’’ diyor” dedi. Yine Sözcü yazarı Emin Çölaşan 11 Mayısta kaleme aldığı yazısında ‘’Tayyip tedavi olmalı’’ başlığını kullanıyor ve yazısında  ‘’Dedim ya, Tayyip’in sinir sistemi laçka olmuş durumda” dedi.
Büyük bir haksızlık yapılıyor
 
-Avni Özgürel: Freedom House raporu, tek bir kişinin görüşleri alınarak hazırlanmış. Dolayısyıla yanlı ve eksik. Türkiye’ye haksızlık var. Türkiye’de sanki bir sultan iktidarda ve ona karşı tek kelime eden gazeteci bile hapiste, işinden oluyor algısı yaratılıyor. Bunun doğru olmadığını manşetlerde görmek mümkün.  Çoğunluk, basın özgürlüğünü küfretme özgürlüğü sanıyor. Dünyanın hiçbir yerinde müsaade etmezler.

-TESEV Başkanı Can Paker: Türkiye’de fikir ve basın özgürlüğü tam. Pazar günkü gazetelerdeki gibi Başbakan’a da ağır şekilde eleştiriler manşet olabiliyor.

Gerçeklerin çarpıtıldığı bir süreç

-Etyen Mahçupyan: Türkiye’de basının önemli bölümü medya organı sayısı ve tiraj olarak AK Parti muhalifi. AK Parti’ye şunu bunu dedikleri için başlarına bir şey gelmediği görünüyor. Muhalifler üzerinde bir baskı yok. Türkiye hem gerçeklerin abartıldığı, hem de abartılan gerçeklerin çarpıtıldığı bir süreçten geçiyor. Alternatif üretilemeyince, partinin duruşunu abartmanız gerekiyor. Batıda öyle homojen bir AK Parti karşıtlığı yok. 30 Mart’tan sonra önemli bir zihni kayma yaşandı. Varsayımların doğruluğu sorgulanıyor. Yolsuzluk yapan ve otoriterleşen bir iktidar seçim kazanamaz çünkü.

1-200.jpg

2-055.jpg

3-030.jpg

4-017.jpg

5-009.jpg

6-004.jpg

7-003.jpg

8-001.jpg

STAR

03:02
 // Fatihin Torunu Yavuz
Türkiyede ki malum çevrenin medyası ve zihniyeti çaresizlik içinde. Sinir kirizi içindeler. Erdoğan ismini duyunca çıldırıyor ve çaresizce kafalarını duvarlara vuruyorlar. Çünkü güçleri yetmiyor. Bilmiyorlarki her geçen gün eriyorlar. Allah milletimize bu zümreden tez zamanda kurtulmayı nasip etsin. AMİN...
15 Mayıs 2014 03:02
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler