YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadolu Kartalları NATO askerlerine eğitim verecek
Anadolu KartallarI Türk pilotlar, NATO askerlerine eğitim vererek Türkiye tarihinde bir ilke imza atacaklar.
Anadolu Kartalları NATO askerlerine eğitim verecek
02 Şubat 2015 / 21:44 Güncelleme: 02 Şubat 2015 / 21:51

Türkiye tarihinde ilk kez Türk pilotlar NATO'ya üye ülkelerin pilotlarına eğitim verecek.
Türk Havacılık tarihinde bir yaşanacak! Türkiye havacılığı son yıllarda yaptığı atılımlarla dünyanın da dikkatini çekmeyi başardı; Türkiye, önemli bir projeye öncülük ediyor: İzmir'deki Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda Çok Uluslu Uçuş Eğitim Merkezi kurulacak ve NATO'ya üye ülkelerin pilotları burada Türk pilotlar tarafından eğitilecek.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı, pilotların eğitimlerin kusursuz olması ve herhangi bir aksaklık yaşanmaması için titizlikle hazırlıkları yakından takip ediyor.

Anadolu Kartalları tecrübelerini aktaracak

NATO'nun akıllı savunma yaklaşımı kapsamında 2016 yılında eğitimlerin başlaması beklenirken, Çiğli 2. Ana Jet Üssü Komutanlığı'nda da hummalı bir çalışma var. Türk havacılık tarihindeki göğüs kabartan bu gelişmeyle beraber, Anadolu'nun kartalları tecrübelerini hem yabancı pilotlara aktaracak hem de bu merkezde kendilerini yetiştirecek.

Türk pilotlar, yabancı pilotları Güney Kore'den alınan KT-1T eğitim uçaklarıyla eğitecek. Eğitim sırasında verilecek derslerde, tamamen havacılık dili olan İngilizce konuşulacak.

Öte yandan 2018 yılında HÜRKUŞ uçağının envantere katılmasıyla beraber, yabancı ve Türk pilotlar KT-1T ile beraber HÜRKUŞ eğitim uçağıyla da eğitilecek.

HÜRKUŞ Erdoğan ile hangardan çıkmıştı

27 Haziran 2012 tarihinde hangardan çıkan Hürkus'un kopkitine oturan ve o dönem başkakan olan Recep Tayyip Erdoğan, "Havacılık sektöründe tarihi bir gün yaşıyoruz. Bugün gurur günü demişti." demişti.

redogan-hurkus.jpg

Türk havacılık ve savunma sanayinin gelişmesinde Vecihi Hürkuş ve Nuri Demirağ isimlerinin çok önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Erdoğan, ''Bu iki isim, Cumhuriyet tarihimizin son derece önemli şahsiyetleridir. Maalesef özellikle yeni nesiller bu isimleri tanımıyorlar. Bu isimlerin hayat hikayelerini, bu iki abide şahsiyetin verdikleri büyük mücadeleyi yeterince bilmiyorlar'' diye konuşmuştu.

 

İHA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler