YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadilde Kur'an eğitimi
Anadilde Kur'an eğitimi
15 Aralık 2010 09:21
Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kürtçe Kur’an kursu eğitimi için Diyanet’in çalışma başlattığını açıkladı

Devlet Bakanı Faruk Çelik, Kürtçe Kur’an-ı Kerim, Kürtçe Kur’an Kursu eğitiminin olabileceğini belirtti.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu konuda çalışma yaptığını ifade eden Çelik, Kürtçe ibadetin ise olamayacağını vurguladı. Kişinin kullandığı dile ibadet dili olarak kullanmasının doğru olmayacağını belirten Çelik, Kürtçe ezan gibi uygulamaların olamayacağını belirtti. Çelik, “Kürt vatandaşlarımız Kürtçe istiyorlarsa ona bir engel yok. Kürtçeye de çevrilebilir. Türkçeye de İngilizceye Fransızcaya da çevrilebilir. Öğrenmek istiyorsa duymadığınız bilmediniz bir dilde de ona onu kazandırmak tercüme edip vermek her müslümanın görevidir” dedi.

KUR’AN’I BİR DİLLE KAPATAMAZSINIZ

TBMM’de gazetecilerle sohbet Çelik, Kur’an’ın Türkiye’nin siyasi sorunlarıyla bir araya getirilmemesi gerektiğini belirterek “Kur’anı kerim 6 milyar insanın kitabıdır. Kuran’ı kerimi bil dille kapatamazsınız. Evrenseldir çünkü. Bütün insanlığın kitabıdır. Mesajları evrenseldir. İslamda bütün insanlığa dinidir, dileyen kendi diline çevrilebilir. Bunda hiçbir endişe yoktur” dedi. Çelik, “Kürtçe Kuran Kursu isteyebilirler” sorusuna karşılık da, bunun mümkün olacağını belirterek, “Bu konular hassas konulardır. Bu konularla ilgili söylenecek şeyler Türk iç politikasına kullanılması son derece yanlıştır.

Türkiye, bütünleşen dünyanIn gözden çıkarılamaz unsuru

Başbakan Erdoğan, dünyada 150 ülke ve 350 gazeteyi birleştiren internet sitesi “project syndicate” tarafından yayımlanan makalesinde, “Türkiye’nin hızla bütünleşen dünyanın gözden çıkarılamaz önemli unsuru” olduğunu belirtti. Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’dan idare edilen web sitesinde Erdoğan, “Türkiye’nin köklü tarihi altyapısı, jeo-stratejik konumu, hızla büyüyen  ekonomisi, etkin dış siyaseti ile 2010’un ve yeni 3. binyılın girişinde bölge istikrarı ve dünya barışı için çok önemli bir ülke olduğunu anlattı. NATO üyesi olarak Türkiye’nin gelişmiş demokratik düzeniyle önemli katkıları olacağını belirten Başbakan, Türkiye’nin ilkelere dayalı köklü siyasetiyle dünyaya katkı sağlamaya çalıştığını yazdı. Türkiye’nin Kuzey-Güney, Doğu-Batı diyaloglarında önemli rolleri üstlendiğini anlatan Erdoğan, yazısında Kafkaslarda Balkanlarda, Irak’ta Türkiye’nin daima yapıcı barış için çalışmalar icra ettiğini anlattı. Erdoğan, “Balkanlarda, Ortadoğuda barış olmadan dünya barışı olmayacağını tarih bize göstermiştir” diye yazdı. Toplum olarak, din, mezhep, kültür ya da ülke  ayrımcılığına tamemen karşı olduklarını vurgulayan Erdoğan, Yahudi düşmanlığını, İslam karşıtlığını ve Hıristiyanlığa karşı önyargıları insanlığa karşı suç olarak kabul ettiklerini belirtti.

Star

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler