YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadilde eğitime CHP’den ilk yeşil ışık
CHP’li Kart, anadil eğitiminin tanınması gereken bir hak olduğunu belirterek sorunun anayasa çerçevesinde çözülebileceğini söyledi
Anadilde eğitime CHP’den ilk yeşil ışık
11 Kasım 2010 / 07:13 Güncelleme: 11 Kasım 2010 / 08:15

• Kürt sorununda çözüm tartışmalarında sessiz kalmakla eliştirilen anamuhalefet partisi CHP’den ilk öneri Konya milletvekili Atilla Kart’tan geldi. Anadilde eğitimin evrensel bir hak olduğunu belirten Atilla Kart resmi dilin tahrif edilmeden bu konuya çözüm bulunabileceğini söyledi. CHPli Kart, ‘’Anadilde eğitim konusunun, resmi dilin Türkçe olması esasını hiçbir şekilde bertaraf etmeyecek biçimde değerlendirilmesi’’ gerektiğini söyledi.

TALEPLER DEĞERLENDİRİLİR

TBMM’de düzenlediği basın toplantısında konuşan Atilla Kart, BDP Grubu’nda Kürtçe konuşulmasıyla ilgili bir soru üzerine, bunu, siyasi partiler mevzuatı ve Anayasa’nın temel ilkeleri içerisinde değerlendirmek gerektiğini kaydetti. Anadilde eğitimin vatandaşlara tanınması gereken bir hak olduğunu belirten Kart, ‘’Bu konuda vatandaşlarımızın talep ve tercihleri gözönüne alınmalıdır. Bunun yanında anadilde eğitim konusu Türkiye Cumhuriyeti’nin resmi dilinin Türkçe olması esasını hiçbir şekilde bertaraf etmeyecek biçimde değerlendirmelidir’’ diye konuştu. (A.A.)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler