YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Anadil karnınızı doyuracak mı?
Anadil karnınızı doyuracak mı?
07 Haziran 2011 08:22
MHP, 16 yıl aradan sonra Diyarbakır'da miting yaptı. Genel Başkan Devlet Bahçeli de 11 yıl sonra ziyaret ettiği şehirde, 'birlik-beraberlik' mesajları verdi.

"Siz bu ülkenin asıl sahiplerindensiniz. Hiçbir evladı bu ülkenin zencisi değil." diyen Bahçeli, anadil konusuna ise farklı bir bakış açısı getirdi. "Anadiliniz ne olursa olsun, konuşmanıza saygımız vardır; ancak hepimizin ortak meselesi, işsizlik, yoksulluk ve adaletsizliktir." mesajı verdi. MHP lideri, daha sonra kalabalığa şu soruları yöneltti: "Bir an için düşünün ve farz edin, anadili Anayasa'ya koyunca karnınız doyacak mı? Anadilde eğitim imkânı sağlanınca ekonomik sorunlarınız bitecek mi? Ekmeğiniz artacak mı? Sırtınıza yeni elbise alabilecek misiniz?"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda, "Türk milletinin hiçbir evladı bu ülkenin zencisi değildir, ötekisi değildir. Kimsenin kendi evinde yabancı olmasını istemedik. Diyarbakırlı kardeşim, siz bizsiniz biz de siz." şeklinde mesajlar verdi. Diyarbakırlılara, "Siz ortak, hissedar ya da iştirakçi değil, bu devletin asıl sahiplerindensiniz. Siz Türk milletinin eşit, onurlu ve yeri doldurulamaz birer mensubusunuz. Siz bizim her şeyimizsiniz. Gönlümüzdesiniz, dilimizdesiniz. Washington'dakiler sizi benden daha fazla sevemez. Brüksel'dekiler benden daha çok anlayamaz. Erbil'deki peşmerge sizi benden daha çok sahiplenemez." diye seslendi. Bahçeli, özetle şunları söyledi:

Ayrılma rüyası görenler aklını başına alsın: "Türk milletinden ayrılma rüyası görenler, bağımsız devlet özlemi içinde olanlar akıllarını başlarına almalıdırlar. Bizim ne verecek bir çakıl taşımız ne de vazgeçecek bir insanımız vardır."

Ziya Gökalp, Tarancı, Süleyman Nazif örneği: "Ziya Gökalp Diyarbakır'ın bu vatana bir armağanıdır. Azalmaz millî heyecanımızı ve bitmeyecek millet aşkımızı Gökalp Bey'den esinlendik. Cahit Sıtkı Tarancı da Diyarbakır'dan yola çıktı. İşgal yıllarındaki millî duruşuyla haklı gururumuz olan şair, yazar ve devlet adamı merhum Süleyman Nazif de Diyarbakır'ın Türk milletine hediyesidir.''

Sivas-Gâvurdağı hattını yerle bir etmeye geldim: "Başbakan Erdoğan'ın aramıza ekmeye çalıştığı fitne tohumlarını çürütmeye geldim. Kafasında küstahça çizdiği Sivas-Gavurdağı hattını yerle bir etmeye geldim. Ortak değerlerimizin dilini paylaşmak için buradayım. Bin yıllık kardeşliği ayakta tutmak ve sonsuza kadar yaşatmak amacıyla karşınızdayım."

Duamız bir, safımız bir: "Ekmeğimizi paylaştık, suyumuzu paylaştık. Cephelerde birlikte mücadele ettik. Birlikte güldük, birlikte ağladık, sevgimizi bölüştük ama insanımızı bölmedik. Dualarımız bir, yakarışımız ve safımız bir oldu. Adımız bir, acımız bir, anımız bir oldu. Biz, birlikte büyüdük Türk milleti olduk. TÜSİAD'ın, TESEV'in raporlarını tanzim edenler buraları samimiyetle ele alamayanlardır."

Ya kardeşçe yaşayacağız ya da Anadolu'dan atılacağız: "Unutmayınız ki ya bu vatan üzerinde bir ve bütün olarak kardeşçe yaşayacağız ya da millet olarak yalnızca Diyarbakır'dan değil, Anadolu'dan da atılacağız. Bir tarafta hepimiz varız, diğer yanda milletimizi ayrıştırmaya çalışan odaklar var. Umuyorlar ki birbirimizden kopalım, istiyorlar ki kardeş kavgasının tarafı olalım. Diliyorlar ki birbirimize küselim ve çözülelim. Aramızı bozmaya çalışıyorlar, birbirimize düşürmeye çabalıyorlar. Son sözümüzü 29 Ekim 1923'te söyledik. Kimse heveslenmesin bu tarihî yeminden geri adım atmayacağız."

Bahçeli Diyabakır'daki konuşmasını 'Ne Mutlu Türküm diyene' sözüyle bitirdi... (Zaman- Kanal A Haber)

Biraz basiret
 // Erol
Ana dil karnınızı mı doyuracak dersen, dönüp peki senin karnını mı doyuracak diye sormazlar mı adama. bu kadar mı basit düşünür insan. Buradan da anlaşılıyor ki hala kendilerini asıl, kürtleri 2. sınıf görüyorlar. Yazık yazık. Biraz sevgi ve basiret lütfen......
08 Haziran 2011 09:38
püskevit karın doyururmu??
 // şaban kaya
madem anadil karın doyurmak kadar önemli değil,o zaman sayın Bahçeli siz neden sorun yapıyorsunuz..??...
07 Haziran 2011 15:57
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler