YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ana dilde savunma kabul edildi
"Anadilde savunma" hakkına imkan tanıyan tasarının ilk maddesi Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edildi. Madde üzerindeki görüşmelerde, milletvekilleri arasında sık sık tartışma yaşandı.
Ana dilde savunma kabul edildi
24 Ocak 2013 / 22:13 Güncelleme: 25 Ocak 2013 / 07:18

''Ana dilde savunma'' ve hükümlülerin cezaevinde eşleriyle görüşmesine imkan tanıyan tasarı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

TBMM Genel Kurulu’nda anadilde savunma yapılmasına imkan veren düzenlemenin görüşülmesi sırasında gerginlik çıktı. MHP ve BDP’li vekiller yumruklaşmanın eşiğine geldi.

MHP'li Oktay Vural'ın ''Anayasaya göre, Türkiye'nin dili Türkçe'dir. Bunun değiştirilmesi dahi teklif edilemez" sözüne Ak parti Grup Başkan vekili Ahmet Aydın cevap verdi. Aydın "Milletimizin hassasiyetlerini kaşıyarak nifak sokmak doğru bir şey olmasa gerek" diye konuştu. Bunun üzerine MHP ve Ak Parti arasında sözlü sataşma yaşandı.

Bu arada MHP Erzurum milletvekili Oktay Öztürk ile BDP Grup Başkan vekili İdris Baluken birbirlerinin üzerine yürüdü. Milletvekilleri ortalığı sakinleştirmeye çalışırken tartışma daha da büyüdü.

CHP İzmir milletvekili Birgül Ayman Güler'in "Kürt milliyetçiliğini bana ilericilik ve bağımsızcılık diye yutturamazsınız, Türk ulusuyla Kürt milleti eşit olamaz" sözleri de tartışmaya neden oldu. Güler ile BDP Grup Başkan vekili Pervin Buldan arasında sözlü sataşma oldu. Olayın büyümesi üzerine Meclis Başkan vekili Sadık Yakut oturuma ara verdi.

Anadilde savunma tasarısının ilk maddesi tartışmalar arasında kabul edildi. Tasarının kabul edilen birinci maddesi, Anadilde savunma imkanını düzenliyor. Buna göre sanık, sözlü savunmasını kendisini daha iyi ifade edebileceğini beyan ettiği başka bir dilde yapabilecek. Tercüme hizmetleri il adli yargı adalet komisyonlarınca oluşturulan listeden sanığın seçeceği türcüman tarafından yerine getirilecek. Bu tercümanın gideri devlet tarafından karşılanacak.
 

23:18
 // Kenan Akkuş
DEĞİŞTİRİLMESİ ALLAH TARAFINDAN KORUNAN! ANAYASA HÜKÜMLERİ
Niye.. bu yasalar, gökten vahiylemi geldiki, değiştirilmesi biz kullar tarafından teklif edilmesin. O zaman Camilerde Kur'anı Kerimi rafa koyup, anayasa hükümlerine göre biat edelim. Kim, kime karşı teklif edemiyor, bu mercii kim? Yani olmaz! Bunu teklif edemezsin diyen amir kim? Diyelim, bütün halk, bir hükmün değişmesi gerektiğine ittifak etti, kim değiştiremezsin diyecek. Mezarda kemikleri çürümüş, o hükmü koyanlarmı. Ya bu düşüncede olanlar, ölülere tapıyor olmasın....
24 Ocak 2013 23:18
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler