YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amsterdam'da düşen kara kutusu alındı ve incelenmek üzere Paris'e gönderildi
Amsterdam'da düşen kara kutusu alındı ve incelenmek üzere Paris'e gönderildi
Amsterdam'da düşen kara kutusu alındı ve incelenmek üzere Paris'e gönderildi
26 Şubat 2009 / 07:53 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

Amsterdam'da düşen THY uçağını kullanan pilotlarla, Avusturya Schiphol Havaalanı kulesi yetkilileri arasında geçen son konuşmalar yayınlandı. Karakutu incelemeye alındı.


Uçağı kullanan pilotlarla Schiphol Havaalanı kulesi arasında geçen konuşmalar ilk kez NTV'de yayınlandı. Türkiye Havayolu Pilotları Derneği (TALPA) 2. Başkanı Mete Dane, pilotlar ve kule arasında geçen konuşmayı Canlı Gaste'de yorumladı.


Dane, şu değerlendirmeyi yaptı:


Banttaki tüm bilgiler uçağın kuleye usullere uygun olarak yaklaştığını gösteriyor. En son kule frekansına geçiliyor ve o aşamadan sonra bir kesiklik var. Kesiklik olan bölüme kadar tüm konuşma trafiği normal.


Kule 7.0 alçalmasını söylüyor. Artip noktası üzerinden Sierra Papalina noktasına gitmesini istiyor. Uçak bu talimatlara uyuyor ve daha sonra kanal değiştiriyorlar.


Uçak, 7.0'a indiğini ve kuleye süratinin 250 olduğunu iletiyor. Kule, uçağın diğer irtifa noktası 4 bin feet'e inmesini söylüyor ve ILS 1-8 sağ için, en dıştaki pist için yaklaşmasını istiyor. Daha sonra soldan dönüşle baş veriyor, 2-1-0 olarak. En son kısım ILS'e yaklaşmanın emniyetli olduğunu gösteriyor. Pilotlar bunu teyit ediyor. Yaklaşma ünitesi en son ünite olarak, kule frekansı 118-20'ye geçişi söylüyor, uçak 118-20'ye geçeceklirini ikaz ediyor ve konuşma orada kesiliyor.


Konuşmanın en son kısmında ise THY'nin telsiz konuşmasını duyamıyoruz. Sadece kulenin başka bir uçağa inişten vazgeçerek dönmesini ve beklemesini söylediğini duyuyoruz. Kule son olarak "Şu anda çok büyük bir acil durum sözkonusu. Bir uçağı kaybetmiş olabiliriz" diye konuşuyor.


KARA KUTU PARİS'E GÖNDERİLİYOR
Amsterdam'da düşen kara kutusu alındı ve incelenmek üzere Paris'e gönderildi. Uçuş kayıtlarının olduğu donanım, Fransa’da analiz edilecek.


İşte THY uçaklarının yaşadığı 17 korkunç kaza

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler