YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amiraller de ifade verecek mi?
'Kafes Eylem Planı'nın Ergenekon'un 4.iddianamesinde yer alacağı iddia edildi
Amiraller de ifade verecek mi?
30 Kasım 2009 / 08:24 Güncelleme: 30 Kasım 2009 / 08:34

Kafes Eylem Planı'nın Ergenekon'un 4. iddianamesinde yer alacağı öğrenildi. 10 subayın tutuklandığı Kafes Planı ile ilişkili oldukları gerekçesiyle emekli Koramiral A.Feyyaz Öğütçü ve Koramiral Kadir Sağdıç ile Tuğamiral M.Fatih Ilgır'ın da bayramdan sonra ifadeleri alınacak

29 subay ve astsubayın sorgulandığı, çeşitli rütbelerde 10 subayın ise tutuklanarak cezaevine konulduğu Kafes Planı ile ilişkili oldukları gerekçesiyle emekli Koramiral A.Feyyaz Öğütçü ve Koramiral Kadir Sağdıç ile Tuğamiral M.Fatih Ilgır'ın da bayram'dan sonra ifadelerinin alınacağı belirtildi.

Kafes Eylem Planı'nda 2012 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimini önlemeye yönelik bir dizi eylem planı ve AK Parti'ye yönelik bir projenin olduğu ortaya çıktı.

CUMHURBAŞKANINI HALK SEÇMESİN

Kafes Planı, gayri müslim vatandaşlara yönelik suikast hazırlıkları ve Koç Müzesi'ni gezen öğrenci gruplarının denizaltıya yerleştirilen bombaların patlatılarak öldürülmesi gibi ürkütücü eylem planları ile gündeme gelmişti.

Yapılan sorgulamalarla Kafes Planı'na ilişkin soruşturma derinleştirilirken, 2012 yılında yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile AK Parti'ye yönelik eylem planlarının ortaya çıkarıldığı öğrenildi. 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri'nden sonra hazırlandığı ortaya çıkan Kafes Planı'nın 2012 yılında ilk kez halk tarafından yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimini engellemeye yönelik bir dizi eylem planını içerdiği belirlendi.

VEKİLLERE PROVOKASYON

Ergenekon'un 4'üncü iddianamesinde yer alacağı öğrenilen Kafes Planı'nın da 2012 yılında yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçimine ve AK Parti'ye yönelik bölümlerin olduğu ortaya çıktı. 2012 yılında cumhurbaşkanının halk tarafından seçilecek olmasından rahatsız olan cuntanın, Kafes Eylem Planı'nda bunu önlemeye dönük bir dizi eylemi öngördüğü belirlendi. Kafes Planı'nda ayrıca, 2011 yılında yapılacak olan milletvekili seçimlerinin üzerinde durularak, sandıktan cumhurbaşkanının halkın seçmesiyle ilgili düzenlemeyi değiştirecek bir çoğunluğun çıkması için yapılacak olan bir dizi provokasyonun amaçlandığı öğrenildi.

Kafes Planı 4. Ergenekon iddianamesinde

Pozrazköy'deki cephaneliğin soruşturması kapsamında tutuklanarak cezaevine konulan emekli Binbaşı Levent Bektaş'ın ofisinden ele geçirilen CD'nin şifrelerinin kırılması sonucunda ortaya çıkarılan,”Kafes Planı”nın Ergenekon'un 4'üncü İddianamesinde yerini aldığı öğrenildi. (Yeni Şafak)

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYIN 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler