YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amerika'ya icazet almaya mı gittiniz?
Amerika'ya icazet almaya mı gittiniz?
09 Haziran 2011 09:14
Savcıdan Şahinkaya'ya: Amerika'ya darbe için icazet almaya mı gittiniz?
Kenan Evren'in ardından 12 Eylül darbesinin ikinci adamı Tahsin Şahinkaya'nın da (86) ifadesi alındı. Şahinkaya'nın tedavi gördüğü GATA'ya giden savcı, 12 soru yöneltti.

En dikkat çekici olanı, darbeden hemen önce yapılan ABD ziyaretiyle ilgiliydi. Dönemin Hava Kuvvetleri Komutanı, Amerika'dan 11 Eylül 1980'de yani darbeden bir gün önce dönmüştü. Savcı, ziyareti hatırlattıktan sonra 'seyahatin darbeye icazet alınmak için mi gerçekleştirildiğini' sordu. Şahinkaya ise programın NATO tarafından daha önceden tespit edildiğini, 'icazet ya da bilgilendirme' gibi bir girişim olmadığını söyledi.

Özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Fikret Seçen, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekili Hüseyin Görüşen tarafından yürütülen '12 Eylül darbesi' hakkında açılan soruşturma kapsamında Şahinkaya'nın ifadesini almak üzere dün sabah GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne geldi. Başsavcı Seçen, yaklaşık bir buçuk saat süren ifadenin ardından saat 12.00'de hastaneden ayrıldı. Şahinkaya'nın, sorgu sırasında Kenan Evren gibi darbeyi İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesi çerçevesinde yaptıklarını ve pişman olmadığını söylediği öğrenildi.

Çıkışta gazetecilere bilgi veren Tahsin Şahinkaya'nın avukatı Ömer Nihat Özgün, Ankara'da ifadesi alınan Kenan Evren'e sorulan soruların müvekkiline de yöneltildiğini aktardı. Müvekkilinin çok rahat bir şekilde bütün soruları cevaplandırdığını belirten avukat Özgün, "Toplam 6 sayfa süren bir ifade alındı. Bundan sonra ikinci süreç başlayacak. Bu süreçte cumhuriyet başsavcılığı ya dava açacak ya da takipsizlik kararı verecek." dedi. Şahinkaya ile Evren'in verdiği ifadelerin benzer nitelikte olduğunu vurgulayan Özgün, "Yani kısaca bu hareketi yapmaktan pişman olmadığını söyledi. Savcıya, sağlık sorunları sebebiyle yattığı hastaneye geldiği için teşekkür etti. Çok düzgün ve rahat bir ortamda ifade alındı." diye konuştu.

Özgün'ün verdiği bilgiye göre Başsavcı Vekili, Şahinkaya'ya darbeden 1 gün önce Amerika'dan dönmesini de hatırlattı. Avukat Ömer Nihat Özgün, Tahsin Şahinkaya'nın bu soruya verdiği cevabı şöyle anlattı: "Kendisi bu seyahatin daha önce NATO tarafından düzenlenen, Amerika'ya gidilen bir gezi olduğunu, hatta gitmek istemediğini; ancak dönemin Genelkurmay Başkanı'nın 'git ama 11'inde dön' dediğini söyledi. Eşinin rahatsızlığını bahane ederek de bu tarihte döndüğünü aktardı. Kesinlikle Amerika'dan icazet almak ya da bilgilendirmek gibi bir olayın olmadığını dile getirdi." Bu konuya Şahinkaya'nın anılarında da yer verildiğini hatırlatırken, "Dönmeden önce Amerika Genelkurmay başkanı ile kahvaltı yaptığını, ona herhangi bir şey bildirmediğini, 12 Eylül'de Amerika Genelkurmay başkanına 'Türkiye'de askerler yönetime el koydu' denildiğinde kendisinin 'Daha dün sabah beraber kahvaltı yaptık. Niye bana söylemedi?' şeklindeki ifadesini de bir anı olarak anlattı." açıklamasını yaptı. Avukat Özgün kendi kanaatine göre soruşturmanın bugünden itibaren bittiğini ve sorulan sorularla ilgili konsey üyelerinin yargılanmasının mümkün olmadığını iddia etti. Özgün, 761 sayılı Ceza Kanunu'na göre dava ve ceza zamanaşımının dolduğunu öne sürerek, 82 Anayasası'nın 15. maddesinin de bir af niteliğini taşıdığını kaydetti.

Başsavcı protokol kapısından girdi

Tahsin Şahinkaya'nın ifadesini almak üzere GATA Haydarpaşa Hastanesi'ne gelen İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Seçen, saat 10.00 sularında '1 No'lu Kapı' olarak bilinen ve protokolün kullandığı kapıdan giriş yaptı. Buradan ana kapıya yönlendirilen Seçen ve korumalarının bulunduğu araçlar, hastane bahçesinden nizamiyeye geçti. Burada kadın bir subay tarafından karşılaşan Seçen, tokalaştığı subayla birlikte aracına binerek Şahinkaya'nın tedavi gördüğü bölüme gitti. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler