YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amcası zorla getirilecek
Bu günkü davada da tahliye çıkmadı
Amcası zorla getirilecek
26 Şubat 2010 / 18:28 Güncelleme: 26 Şubat 2010 / 18:28

Münevver Karabulut cinayeti davasında mahkeme heyeti, sanık Cem Garipoğlu'nun Adli Tıp Kurumuna sevk edilerek, ceza ehliyetini etkileyen akıl hastalığı veya akıl zayıflığı olup olmadığına ilişkin rapor hazırlanmasını kararlaştırdı.

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmada, verilen aradan sonra alınan ara kararlar açıklandı.

Buna göre, sanık Cem Garipoğlu'nun Adli Tıp Kurumu Gözlem İhtisas Dairesine sevk edilerek, üç haftayı geçmeyecek şekilde müşahedeye tabi tutulması ve ceza ehliyetini etkileyen bir akıl hastalığı veya akıl zayıflığı olup olmadığı hususunda rapor hazırlanması kararlaştırıldı.

Ayrıca, sanığın buradan geri gönderilmeden Adli Tıp Kurumu 4. İhtisas Kuruluna sevk edilerek söz konusu hususlarda rapor alınması amacıyla tutuklu bulunduğu cezaevi müdürlüğüne müzekkere yazılmasına karar verildi.

Mahkeme heyeti, Cem Garipoğlu'nun amcası Hayyam Garipoğlu ve annesi Tülay Makbule Garipoğlu hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme müzekkeresi çıkarılmasına da hükmetti. 

Sanık Hayyam Garipoğlu'nun avukatının bu duruşmada müvekkiliyle ilgili rapor ibraz etmesi, Tülay Makbule Garipoğlu'nun da yurt dışında olduğunun bildirilmesi ve ayrıca avukatlarının gelecek duruşmada müvekkillerini hazır edeceklerini beyan etmeleri nedeniyle, bu aşamada bu iki sanığın tutuklanmalarına gerek olmadığına karar verildi.

Heyet ayrıca, üzerlerine atılı suçun vasıf ve mahiyetini, henüz delillerin tam olarak toplanmamış olmasını, sanıkların kaçma şüphesi bulunmasını, isnat edilen suçun cezasının üst sınırını ve kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olgular bulunmasını dikkate alarak, tutuklu sanıkların tahliye taleplerini reddetti.

Mahkeme heyeti, hazırlık aşamasında dinlenilen ve bilgi sahibi olduğu anlaşılan 15 tanık hakkında zorla getirilme müzekkeresi çıkarılmasına, diğer tanıkların da daha sonraki duruşmalara çağrılmasına hükmetti.

Tanık Cihangir Yılmaz'ın beyanlarının alınması için Ankara Nöbetçi Ağır Ceza Mahkemesine talimat yazılmasına karar veren mahkeme heyeti, tanığın Münevver Karabulut'a çektiği mesajları hatırlayıp hatırlamadığının, hatırlıyorsa mahiyetinin sorulmasını ve telefonundaki mesajlar duruyorsa tutanağa geçirilmesinin istenmesini kararlaştırdı.

Sanıklardan Ahmet Batur'un ifadesini değiştirmesi için telkinde bulunduğu öne sürülen ''Ferdi'' adlı kişinin açık kimliği ve adresi bildirildiğinde duruşma günü beklenmeksizin işlem yapılmasına karar veren mahkeme heyeti, duruşmayı erteledi. AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler