YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aman kontak kapatmayın!
Ankara'da ulaşım ücretlerinin 6 yıl öncesine dönmesini sağlayan TÜDEF'in Genel Başkanı Çetin, yasa dışı olarak halkın ulaşım hakkını engelleyenler hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını söyledi...
Aman kontak kapatmayın!
06 Mart 2010 / 13:57 Güncelleme: 06 Mart 2010 / 14:09

Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Genel Başkanı Ali Çetin, yasa dışı olarak halkın ulaşım hakkını engelleyenler, kaos ve kargaşa yaratanlar için suç duyurusunda bulunacaklarını bildirdi.

Çetin, Ankara'da ulaşım zammının durdurulmasına ilişkin Ankara Yüksel Caddesinde bir basın açıklaması yaptı.

TÜDEF Başkanı yapılan hukuki mücadelenin ardından Ankara'da ulaşım zammının durdurulmasını bir ''zafer ve bayram'' olarak nitelerken, iki katı ödenilen ulaşım ücretlerinin artık normale döndüğünü söyledi.

Zamların geri alınmasıyla her aileye 57 lira katkı sağlandığını belirten Çetin, bu başarının ilk uygulamasının 8 Martta başlayacağını ve bu tarihinde ''eşit işe eşit ücret mücadelesi'' verilen sürecin önemli bir yıl dönümü olduğunu ifade etti.

Söz konusu 57 liralık tasarrufun hükümetin emekliye verdiği artış olan 49 liradan daha fazla bir katkı olduğunu olduğuna işaret eden Çetin, şunları kaydetti:

''Belediyenin taşımacılıkta zarar ettiği yalandır. Bu nasıl bir hesaptır ki son 15 yılda öğrenci biletleri 400 kat, tam biletleri 350 kat artırılmış ve buna rağmen zarar ettiği iddia edilmektedir. Halk otobüslerinin ve dolmuşların zarar ettiği de yalandır. Aslında sorun hesapsız kardan zarar etmeleridir. Esnafımıza sesleniyoruz, yasa dışı kontak kapatmak, tüketicilerle karşı karşıya gelmek yerine birlikte mücadele edelim. Akaryakıt fiyatlarının üçte ikisi vergidir. Dünyanın en pahalı akaryakıtın fiyatını düşürmek için mücadele eden TÜDEF'e sahip çıkın.

Hukuki bir karara adalete hakaret edenleri, uymayarak suç işleyenlere karşı seyirci kalmayacağız. Yasa dışı kontak kapatan ya da otobüsleri kendilerine oy vermeyen semtlere göndermeyen yetkililer, yani halkın ulaşım hakkını engelleyenler, kaos ve kargaşa yaratanlar için suç duyurusunda bulanacağız. Ankaralılar, sakın inanmayın UKOME (Ulaşım Koordinasyon Merkezi) Genel Kurul kararında transferlerin kaldırılması yoktur.''

Transferlerin kaldırılması durumunda derhal dava açacaklarını belirten Çetin, dava dilekçelerinin de hazır olduğunu ifade etti.

Rahat, güvenli ve ucuz ulaşımın bir hak olduğuna işaret eden Çetin, tüketicileri bu hakka sahip çıkmaya çağırdı.

Bu arada dernek üyeleri ile tüketiciler ''ulaşım hakkı engellenemez'' şeklinde slogan atarken, konuşmaların ardından, TÜDEF Başkanı ve beraberindekiler davul eşliğinde halay çekti.

A.A.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler