YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Amaç Türkiye’yi sanık sandalyesine oturtmak"
Eski Emniyet İstihbarat Daire Başkanı Orakoğlu, derin operasyonda hedefin 'yükselmekte olan Türkiye’yi teröre destek veren ülke suçlamasıyla sanık sandalyesine oturtmak' olduğunu söyledi.
"Amaç Türkiye’yi sanık sandalyesine oturtmak"
18 Ocak 2014 / 17:27 Güncelleme: 18 Ocak 2014 / 17:33

Tarihe "Postmodern darbe" olarak geçen 28 Şubat döneminde oluşturulan, Batı Çalışma Grubu (BÇG) adlı hukuk dışı yapılanmayı deşifre eden ve bu nedenle tutuklanarak askeri mahkemede yargılanan, dönemin Emniyet Genel Müdürlüğü İstahbarat Daire Başkanvekili Bülent Orakoğlu, hükümeti ve Türkiye'yi hedef alan İstanbul merkezli derin operasyonu    AKŞAM'a değerlendirdi.

28 Şubat'ın kopyası

Yaşananların, 28 Şubat sürecinin bir kopyası olduğunu ifade eden Orakoğlu, "Derin operasyon ile postmodern darbenin enstürmanları aynı. Aradaki tek fark askeri vesayetin yerini, polisteki bir kısım yapılanmanın alması. 28 Şubat'ın sivil unsurları yargılansaydı, 17 Aralık operasyonu, Gezi olayları yaşanmazdı" dedi.

Terör listesi tuzağı

Kurulan kumpasın, görünenden çok daha derin olduğunu da vurgulayan Orakoğlu, "Yükselen Türkiye, uluslararası güçlerin 'koloni' anlayışı için tehdit olarak görüldü. Cemaatin paralel yapılanmasına sızan Gladio, malum aktörleri kullanarak harekete geçti. Derin operasyonun yurdışı ayağı sürüyor. Operasyonda Yasin El Kadı ismi bilerek seçildi. Türkiye'nin bu isim üzerinden hareketle Teröre Destek Veren Ülkeler listesine alınması hedeflendi. Türkiye kara listeye alınıp, son vuruşla Lahey Adalet Divanı'nda sanık sandalyesine oturtulacaktı. Yardım malzemesi taşıyan TIR'a yönelik operasyon ve 'El Kaide' adıyla yapılan operasyon oyunun halkaları. Başbakan Erdoğan, 'TÜRGEV'den dolaşıp bana gelmek istiyorlar' diyerek bu kumpası deşifre etti. Hedef, Türkiye'yi 'teröre destek' kurmacasıyla Lahey Adalet Divanı'nda yargılamak" diye konuştu.

Operasyonda hedef Türkiye

Operasyonların amacının yükselen Türkiye’yi engellemek olduğunu savunan Bülent Orakoğlu "AK Parti ve Başbakan Erdoğan'ın neden hedef seçildi?" sorusuna, “Askeri vesayetin bitirilmesi, inanç, düşünce ve eğitim özgürlüğünün önündeki engellere son verilmesi ve AB sürecindeki kararlılık Türkiye'nin imajını giderek yükseltti. Büyüyen ekonomisi ile hem bölge, hem de dünya genelinde parlayan yıldız olmayı başardı” diye yanıt verdi.

Halk Bankası'nı bitirme girişimi

Başbakan Erdoğan liderliğindeki hükümetin Kürt sorununu bitirmek için attığı cesur kardeşlik açılımı adımının uluslararası güçlerin Ortadoğu hesaplarını altüst ettiğini söyleyen Orakoğlu, Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Barzani'yle el ele tutuşması ve İran'ın ağız sulandıran parasal kaynaklarının Halk Bankası üzerinden dünyaya açılması, Halkbankası'nı bitirme girişiminin altında da bu yatmaktadır” dedi.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler