YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amaç, ordunun yönetime el koymasını sağlamaktı!
Ankara polisi, Başkent'te 17 gün boyunca süren gezi eylemeleri hakkındaki fezlekesini tamamladı. Savcılığa gönderilen fezlekede "amaç, ordunun yönetime el koymasını sağlamaktı" ifadesi yer aldı.
Amaç, ordunun yönetime el koymasını sağlamaktı!
29 Haziran 2013 / 11:58 Güncelleme: 29 Haziran 2013 / 12:06

Ankara emniyeti, gezi parkı eylemleriyle ilgili hazırladığı fezlekeyi savcılığa gönderdi. 291 ismin mağdur olarak yer aldığı fezlekede Başkent’te 17 gün boyunca aralıksız süren olaylar için "kaos ortamı oluşturarak anayasal düzeni değiştirmeye yönelik eylemler olduğu anlaşılmıştır" ifadesi kullanıldı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekilliği’ne gönderilen fezlekede eylemcilerin Başbakanlık Binası’nı işgal planlarına dikkat çekildi. 1 Haziran'ı 2 Haziran'a bağlayan gece Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evine işgal girişiminde başarısız olan eylemciler, benzer bir girişimi 7 Haziran günü tekrarladı.

Fezlekeye göre eylemciler planı 6 Haziran gecesi Güvenpark'a çadır kurup 7 Haziran sabahı şafak vakti Başbakanlık Binası’na saldırıda bulunmayı planladı. Ancak polis Güvenpark'ta çadır kurulmasına izin vermedi.

Yüzlerce polis, Başbakanlığın dört bir yanında çıkan olaylara müdahale ederken bir o kadarı da Başbakanlık yerleşkesi etrafında 4 gün boyunca nöbet tuttu. Çevre ilçelerden çok sayıda asayiş memuru ve jandarma da Başbakanlık çevresinde görev aldı.

11 terör örgütünün isminin geçtiği polis fezlekesinde CHP’li milletvekilleri de yer aldı. Emine Ülker Tarhan ve Levent Gök'ün olaylara öncülük ettiği iddia edildi. Hiçbir örgüt mensubu olmadığı halde bireysel olarak eylemlere katılan vatandaşları da sanatçılar ve gazetecilerin yönlendirdiği belirtildi.

Polis, fezlekede gözaltılar konusunda savcılığa serzenişte bulundu. "Eylemlerin ilk günlerinde gözaltına alınan yüzlerce kişinin serbest kalmaları eylemcilere cesaret vermiştir ve katılımcı sayında artışa neden olmuştur" ifadesine yer verildi. Öte yandan Chp'li milletvekilleri Aylin Nazlıaaka ve İzzet çetin'in eylemcilerin gözaltına alınmasına karşı çıkarak engellemeye çalıştığına vurgu yapıldı.

Fezlekenin son kısmında ise eylemlerin amacına yönelik savcılığa görüş bildirildi. Polise göre eylemciler, gösterilerin artarak devam etmesi durumunda hükümetin istifa etmek zorunda kalacağı, askerin yönetime müdahale edeceği umudunu taşıyordu, bu umut üzerine propaganda yapıldı...

Ankara'da eylemlerle ilgili olarak son 1 haftada toplam 48 kişi gözaltına alındı, bunlardan 36'sı tutuklandı.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler