YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Amaç: 'Barzani'yi lider yapmaktı'
Amaç: 'Barzani'yi lider yapmaktı'
Amaç: 'Barzani'yi lider yapmaktı'
03 Kasım 2007 / 12:18 Güncelleme: 16 Ocak 2014 / 01:45

Terör örgütü PKK, 1978'te kuruldu, ilk eylemini de 1984 yılında yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri, hain teröre karşı 23 yıldır mücadele veriyor. Peki PKK neden yok edilemedi? Terörle mücadelede Türkiye'nin yaptığı hatalar yok muydu? İşte bu sorulara Güneydoğu'da görev yapan eski Kara Kuvvetleri ve Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman yanıt verdi. Önemli bir tespit yapan Yalman Paşa, "Güneydoğu'daki sosyal sorun çözüme kavuşturulmadığı için PKK terörü hortladı" dedi.

Güneydoğu sorununu sosyal, askeri ve siyasi olmak üzere 3 döneme ayıran eski Kara Kuvvetleri Komutanı ve Jandarma Genel Komutanı emekli Orgeneral Aytaç Yalman, terörün sosyal sorun döneminde çözülmesi durumunda bu noktaya gelemeyeceğini söyledi. Yalman: ‘Kürtler dilini konuşmak, şarkısını, türküsünü dinlemek istiyor, kültürünü yaşamak istiyor. Oysa, bizler o dönemde, 'Kürt yoktur' diye eğitilmişiz. Kürtleri, Türklerin kolu olarak görüyoruz. Ortalıkta işte dağlarda gezerken, karda yürürken kart-kurt sesleri çıktığı için Kürt denilmiştir, gibi tarifler dolaşıyor. O dönemde sosyal istekleri bile biz yıkıcı faaliyetler kapsamında görüyoruz’ dedi.

Yalman Paşa'ya göre Amerika'nın Irak'ı işgalinden sonra Kürt liderlere verdiği destekle terör örgütü elebaşı Öcalan'ın Türkiye'ye teslim edilmesi arasında önemli bir bağ var. Aslında bu bağ Amerika'nın bölgedeki planlarını çok daha önceden uygulamaya koyduğunu da gösteriyor. Amerika Irak'a müdahale ederken Kürtlere dayanmak istediğini belirten Aykaç Yalman, bu iş için seçilen isimler ise Barzani ve Talabani olduğunu belirtiyor. Yani Öcalan saf dışı bırakılmalıydı. Yalman: ‘Abdullah Öcalan ise Barzani ve Talabani'ye alternatifti. Bana göre ABD, Barzani'yi, Talabani'yi güçlendirmek, onların manevra alanını genişletmek için Öcalan'ı Türkiye'ye teslim etti. Barzani ve Talabani için hem Öcalan'ı alternatif olmaktan çıkardı hem de Türkiye'yi memnun etmiş oldu. ama PKK'yı da tümüyle sıfırlamadı. Bugün ABD'nin Barzani'den ve Talabani'den aldığı destek ve onlara verdiği destek, koruma ve sağladığı olanaklar, benim bu düşüncemin doğru çıktığını gösteriyor. Ben bu nedenle de Öcalan'ın 1999'de teslim edilmesini bir kırılma noktası olarak saydım’ diye belirtti.

Bölücü başı Öcalan Türkiye'ye verildi. Ancak PKK bitirilmedi. Acaba küresel güç, bölgedeki emellerine ulaşmak için bu terör örgütünü ne zamana kadar daha kullanacak? Talabanilerin, Barzanilerin alternatifi kimler olacak?

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler