YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ama Arınç öyle dememişti
KCK ana davasının 30. duruşmasında sanık avukatları, Bülent Arınç’ın “Kürtlerin tüm haklarını vereceğiz” sözünü hatırlatıp Kürtçe savunma istedi. Hâkim: Bizi bağlamaz
Ama Arınç öyle dememişti
27 Aralık 2011 / 07:00 Güncelleme: 27 Aralık 2011 / 07:56

Diyarbakır’da görülen KCK ana davasının 30. duruşmasında ilginç bir gelişme yaşandı. Sanık avukatları, Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç’ın Meclis’te söylediği, BDP’li milletvekilleri tarafından da alkışlanan “Kürtlere haklarını vereceğiz” sözlerini hatırlatarak, mahkemeden Kürtçe savunmayı kabul etmesini talep etti. Mahkeme “Onların konuşmaları bizi bağlamıyor” diyerek talebi reddetti.

Eski DEP Milletvekili Hatip Dicle ile BDP Van Milletvekili Kemal Aktaş ve Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın da aralarında bulunduğu 104’ü tutuklu 152 Kürt siyasetçisinin yargılandığı KCK ana davasına dün devam edildi. Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmayı, BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, DTK Eşbaşkanları, milletvekilleri Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP’li diğer milletvekilleri de izledi. Çok sayıda avukatın hazır bulunduğu duruşmada mahkeme yine sanıkların Kürtçe savunma taleplerini kabul etmedi. Duruşmada, davanın delilleri okundu.

Savunma avukatlarından Diyarbakır Baro Başkanı M. Emin Aktar, Başbakan Yardımcısı Atalay’ın, KCK operasyonlarının koordineli ve devletin kontrolünde yapıldığına ilişkin sözleri nedeniyle hakkında suç duyurusunda bulunulmasını istedi. Aktar, aksi takdirde adil bir yargılama olacağına inanmayacaklarını söyledi.


Arınç ve Atalay’ın sözleri bizi bağlamaz

Avukat Sabahattin Acar ise Başbakan yardımcısı Arınç’ın Kürt hakları olduğunu söylediğini hatırlatarak, mahkemenin sanıkların Kürtçe savunma tercihinin kabulü yönünde karar almasını talep etti. Mahkeme Başkanı Menderes Yılmaz, Atalay ve Arınç’ı kastederek, “Onların konuşmaları bizi bağlamıyor” diyerek, Kürtçe savunma konusundaki talebi reddetti.

Adliye önünde duruşma öncesi açıklama yapan Demirtaş, tutuklanan gazetecilere ilişkin “Tutuklamalar sonrası bu kadar mı gazeteci kaldı?” sözleri gülüşmelere neden oldu. Tutuklamaların Ankara’dan yönetildiğini dile getiren Demirtaş, “Bu duruşmalara ilişkin kararın buradan çıkma ihtimali yoktur. Tahliye kararı çıkacaksa Ankara’dan çıkacak. Anadilde savunma kararı çıkacaksa Ankara’dan çıkacak. Ceza çıkacaksa Ankara’dan çıkacak” dedi.


Arkadaşlarımızı bırakmadan olmaz

Atalay’ın demokratikleşme paketiyle ilgili açıklamaları ve Arınç’ın “Kürtlere haklarını vereceğiz” yönündeki sözlerinin hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Operasyonların durması, arkadaşlarımızın serbest bırakılması, bu siyasi soykırıma son verilmesi ve özgürlüklerin tanınması lazım. Bunlar yapılmadığı müddetçe kimse ağzı ile kuş bile tutsa, demokratik açılım yapıyoruz, paket açıyoruz dese, bizi inandıramaz” diye konuştu. Ahmet Türk ise “Kürtlerin tüm haklarının güvence altına alınacağı bir anayasa düşünülüyorsa bakış bu ise bugün beş bin Kürt siyasetçisinin içeride olmaması gerekir” dedi. (Taraf)

ne istersen
 // nedim özçelik
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
27 Aralık 2011 11:09
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler