YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altınlar Kırk Haramiler'in çıktı!
Altınlar Kırk Haramiler'in çıktı!
06 Aralık 2009 11:25
Uzmanlar Mardin'de bulunan altınların efsanevi Kırk Haramiler çetesine ait olduğunu söylediler

Mardin'de bulunan paha biçilemeyen altınlar ve tarihi eşyaların hikâyelere konu olan efsanevi çete Kırk Haramiler'e ait olduğu ortaya çıktı. 
Mardin'in Kızıltepe ilçesi Sürekli köyünde kanalizasyon çalışması yapan kepçe operatörünün tesadüfen ortaya çıkardığı altınlar ve tarihi eşyaların, Türk filmlerine, dünya sinemasına ve Binbir Gece Masallarına konu olan efsanevi Kırk Haramiler çetesine ait olduğu ortaya çıktı. Paha biçilemeyen tarihi eşyaları ve altınları inceleyen uzmanlar, eşyaların farklı uygarlıklara ait olması ve bölgenin tarihi özelliklerinin Kırk Haramiler'i işaret ettiğini söylediler.

ÇETELERİN BÖLGESİNDE BULUNDU

Daha önce Suryaniler'in yaşadığı tarihi 'İpek-yolu' üzerindeki Sürekli köyünde 5 Ekim 2009'da yapılan kanalizasyon çalışmasında 3 küp altın ve tarihi eşyalar bulundu. Mardin Müze Müdürü Nihat Erdoğan başkanlığında 4 arkeolog ve 12 işçi ile çevrede kazı çalışmaları yapıldı. Kazı çalışmaları sırasında farklı kültürlere ait çok sayıda değerli ta-rihi eşya ve altın çıkarıldı. Altınları ve tarihi eşyaları inceleyen Mardin Müzesi uzmanları son bin yıl içerisinde bölgede faaliyet gösterdiği bilinen Kırk Haramiler çetesinin izine ulaştı. Eşyaları inceleyen Restoratör-Konservatör Vural Züngör altınların Kırk Haramiler'e ait olmasının çok yüksek bir ihtimal olduğunu söyledi. Bölgenin konumuna dikkat çeken Züngör “Altınlar çetelerin faaliyet gösterdiği bir bölgede bulundu. Bölge aynı zamanda kervan yolu üzerinde” dedi.

KÜLTÜRLERDEN TOPLAMA SERVET

Bulunan altın sikkeler ve ziynet eşyalarının tek bir döneme ait olmadığını belirten Zöngör, “Pek çok farklı uygarlığa ve bu uygarlıkların kültürlerine ait. Yani bir toplama sonucu ortaya çıkan bir servet var ortada. O nedenle kişisel servet niteliği zayıf. Tahminlerimiz bu buluntuların soygunlarla toplama bir servet olduğu yönünde” diye konuştu.

Tarihçi Prof. Dr. Esat Arslan da Kırk Haramiler'in İdil'in güney batısı ile Midyat bölgesi arasında yaşamış olabileceklerini belirterek, bölgedeki Yezidi Mezarlığı'ndaki birtakım buluntuların bunu kanıtladığını ifade etti.

Kırk Haramiler bu bölgede yaşamış

Altınların bulunduğu alan olan Sürekli Köyü'ne bağlı Çıldiz Mevki'nin anlamına da dikkat çeken Restarötür-Konservatör Vural Züngör '(Çıl) Kürtçe'de kırk (diz) ise harami anlamına geli-yor. Bu da Kırk Haramiler çetesinin burada faaliyet gösterdiğini bölgeye daha sonra isimlerinin verildiğini gösteriyor” dedi.
 

 // Takipçi vatandaş-2
Üçüncü alarmda lütfedip sallana sallana merdivenlerden çıkarken hırsızlar da sallana sallana yanından geçiyor. Durdurmuyor, kapıları kilitlemiyor. Çok kolaylıkla nadide eserler çalınıyor ve bir daha bulunmuyor. Gerçek hırsızlar da bulunmuyor. Bir müddet soygunda yer aldığı iddiasıyla gözaltında tutulan bir mafyanın üyesi olan zanlılardan Ramazan Bilgin daha sonra İzmir'de arabasında faili meçhul bir cinayete kurban gidiyor. Kim niçin öldürdü? Konuşmasından mı korktular? Soygunun hemen öncesind...
06 Nisan 2016 09:05
 // Takipçi vatandaş-1
Altınların büyük bir kısmı zaten daha müzede teşhir edilmeden çalınmış. Bu da yetmezmiş gibi hazine Mardin Müzesi'nde teşhir edilir edilmez müzeden çalındı. Müze içeride ziyaretçiler varken soyulmuş. Hırsızlar aynı salonda ziyaretçiler varken önceden gözlerine kestirdikleri biricik altın ve gümüş eserlerin olduğu cam vitrini açıyor ve istediklerini alıyorlar. İki kez alarm çalıyor ama güvenlik görevlisi yerinden kımıldamıyor. Adeta hırsızlara zaman tanıyor. Üçüncü alarmda lütfedip sallana salla...
06 Nisan 2016 09:04
ÜSTÜNLÜK
 // mucit48
Kırk haramiler 40.000 hurafecilerden akıllı ve tutumlu çıktılar.
Milli sermayelerini soyguncu araba çaldırmayarak......
06 Aralık 2009 12:07
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler