YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Altı okun hiçbir anlamı kalmadı"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, CHP'de durulmayan suları değerlendirdi. Tan, CHP'nin değişen dünya ve Türkiye'de altı okunun hiçbir anlamının kalmadığını ve siyasette buna saplanıp kalınmaması gerektiğini belirtti.
"Altı okun hiçbir anlamı kalmadı"
15 Kasım 2014 / 08:15 Güncelleme: 15 Kasım 2014 / 09:29

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında, bu hafta daimi konuklar Celal Kazdağlı, Orhan Miroğlu ve Tamer Korkmaz ile birlikte gündem değerlendirildi.

Davutoğlu'nun Hac-ı Bektaşi'deki açıklamalarından sonra CHP'de hareketlenme başladığını ifade ederek konuşmasına başlayan Alper Tan, şöyle konuştu.

Ana muhalefet partisi fokur fokur kaynamaya başladı. Ne zaman kaynamaya başladı? Davutoğlu Hac-ı Bektaşi Veli'de önemli bir konuşma yaptı. Bunun da Alevi kesimde ciddi bir karşılık bulduğu anlaşıldı. Bunun da CHP'de ciddi rahatsızlığa yol açtığı anlaşıldı. Çünkü bugüne kadar Alevilerden en büyük oranını alan CHP idi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı çıktığı bir televizyon programında Dersim meselesi konusunda bugüne kadar ayak direyen özür dilemeyen CHP'ye inat, kendisinin parti adına bin kere özür dilediğini ifade etti. Bu açıklama zaten fokurdamakta olan CHP'yi daha da karmaşık hale getirdi. Ciddi tepkiler var. Eski Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen bunlardan bir tanesiydi, Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz ve Şahin Mengü de çok sert tepki gösterdi.

Kritik isim Deniz Baykal

Onur Öymen'in partide çok karşılığı yok. Burada kritik isim Deniz Baykal. Onur Öymen de Deniz Baykal'ı harekete geçirmeye çalışıyor. Baykal, son dönemde Kılıçdaroğlu'nun o koltukta kalmasını istiyor. Yıpranmasına da izin vermiyor. Antalya'daki baş başa görüşmeleri de bunun dışa yansıması idi.

CHP'nin önünde HDP ile bütünleşme projesi var. Kemal Kılıçdaroğlu HDP'ye yakın gözükmeye çalışıyor.

Dersim adı kabul edilecek    

23 Kasım'da Başbakan Davutoğlu Dersim'e gidecek ve muhtemelen Dersim adının kabul edildiğini açıklayacak. Bir kanun teklifi ile Seyit Rıza'nın mezarının aranması gibi bir takım yenilikler açıklayacak.

CHP çeşitli kanatları olan bir patiymiş gibi seçime girmeyi planlıyor. Bunu yaparken de ulusalcıları kaybetmek istemiyor.

Kürtler CHP ile nasıl ittifak yapabilir ki...

Diyelim ki PKK silah bıraktı, normal hayata döndüğünü söyledi. CHP bunu bir önemli adım olarak gördü ve itirazlarını kaldırdı. Bunu Kürtler nasıl kabul edecek? Dersim olayları ile ilgili, Şeyh Sait ayaklanması ile ilgili bir şey dememişken? Kürtleri ret ve inkar politikasında bir değişiklikte özür anlamına gelen ifadeler kullanmayınca onlar nasıl CHP ile ittifak yapabilirler?

Bunun bir önemi yok. Onlar şu an için lazım. Silahlı mücadele bitince bunlar demokratik ortamda gündeme oturacak konular değil.

Emine Ülker Tarhan Anadolu Partisi adı altında yeni bir parti kurdu. Hayırlı olsun. İdris Bal da kurdu ama karşısında konuşacak gazeteci bile yoktu. İkinci İdris de kuracaktı ama birinci İdris'teki gibi oldu. Tarhan'ın partisi de İdrsiler'in partisi gibi mi olacak?

Paldır küldür parti kurulmaz. Parti için bir araya gelinir, amacı belirlenir vd.

Baykal karşı çıkmadıysa destek de oluyor gibi algılanabilir.

Kılıçdaroğlu için bu seçim son seçimdir

Kabul etmek gerekir ki Kılıçdaroğlu için bu seçim son seçimdir. CHP hep 'Bu seçimi de atlatalım' diyorlar. Sonraki seçimi bekliyorlar vs. CHP'nin tabanında liderinin değişmesi konusunda bir talep yok.

Altı okun hiçbir anlamı kalmamış

Dünya değişiyor, Türkiye değişiyor. Altı okun hiçbir anlamı kalmamış. Bu görüp de bir yere gidemeyeceğini gördüğü halde neden bir siyasi hareket olarak saplanıp kalır? Hiç mi bir şey yok?

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler