YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altaylı Avcı'dan şikayetçi
Hanefi Avcı'nın ofisinde ele geçirilen telefon dinleme kayıtlarında Habertürk gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Alyalı'nın da kaydı vardı. Altaylı müşteki sıfatıyla ifade verdi Avcı'dan şikayetçi oldu...
Altaylı Avcı'dan şikayetçi
09 Ekim 2010 / 07:52 Güncelleme: 09 Ekim 2010 / 07:54

Terör örgütü Devrimci Karargah soruşturması kapsamında tutuklanan Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'nın ofisinde ele geçirilen telefon dinleme kayıtlarıyla ilgili Habertürk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni müşteki sıfatıyla ifade verdi. Telefonları illegal olarak dinlenen gazeteciler arasında yer alan Altaylı, kayıtları dinlediği ve şikayetçi olduğunu belirtti. Önceki gün telefonları dinlendiği için aynı soruşturma kapsamında ifadesi alınan ancak şikayetçi olmadığını açıklayan Mehmet Ali Birand ile ilgili olarak ise Altaylı, "Birand'ı anlamak mümkün değil. Biri beni illegal dinliyorsa şikayetçi olurum. Eğer bir gazeteci kendisini illegal dinleyenlerden şikayetçi olmuyorsa orada bir sorun vardır" dedi.

Avcı'nın Eskişehir Emniyet Müdürlüğü'ndeki makamında medyanın ileri gelen isimlerine ait telefon dinleme kayıtlarının bulunmasının ardından gazeteciler ifade vermeleri için savcılığa çağrıldı. Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı Kadir Altınışık'a ilk olarak önceki gün Mehmet Ali Birand ifade verdi. Birand telefon konuşmalarının dinlenmesinden çok rahatsız olduğunu ancak şikayetçi olmadığını belirtmişti.

Altaylı, 'Sizin de mi ses kaydınız vardı' sorusuna "Benim de 1990' ların ortasından kalma ses kayıtlarım varmış. Şikayetçi oldum. 15 yıldır da saklanmış. Teketek ekibinden çocuklarla yaptığım görüşmeler. O zaman dinlendiğinizde tehdit mi almıştınız: Hayır. Zannederim o zamanda Doğan'da çalışan herkes gelecektir" diye cevap verdi.

 

Tahliye talebi reddedildi

Hanefi Avcı'nın tahliye talebi, oy çokluğuyla reddedildi. Avcı'nın talebini değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, kuvvetli suç şüphesi, delilleri karartma ve kaçma şüphesi ve hakkındaki delillerin tam olarak toplanamamış olması sebebiyle Avcı'nın tutukluluk halinin devamına oy çokluğuyla karar verdi. Karşı oyu Hakim Yakup Hakan Günay verdi. Heyet, kararında kuvvetli suç şüphesi varlığını gösteren olguların bulunmasını gerekçe gösterdi. (Yeni Şafak)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler