YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altan Tan'dan 'Diyarbakır' açıklaması
Altan Tan'dan 'Diyarbakır' açıklaması
16 Kasım 2013 23:47
Altan Tan, “Bu sürece, mutlaka PKK'nın da, BDP'nin de, İslami grupların da, bütün aktörlerin de dahil edileceği bir yol haritasıyla devam edersek başarıya ulaşırız” dedi.

BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, “Bu sürece, mutlaka PKK'nın da, BDP'nin de, İslami grupların da, bütün aktörlerin de dahil edileceği bir yol haritasıyla devam edersek başarıya ulaşırız” dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır’daki temasları kapsamında bir otelde düzenlenen yemekte Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile kentteki, sivil toplum örgütü temsilcileri ve kanaat önderleriyle buluştu. Yemeğe katılanlar arasında yer alan BDP Diyarbakır Milletvekili AltanTan, otel çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin Başbakan Erdoğan’ın bugün miting alanında yaptığı konuşmayı sorması üzerine Tan, çözümün PKK ve BDP’siz olmayacağını kaydetti. Tan, “Bütün kardeşler Türkler, Kürtler, Araplar, Sünniler, Şiiler, Aleviler, Müslümanlar, gayri Müslümanlar, laikler birlikte ya yeni bir Ortadoğu kuracağız veya kıyamete kadar savacağız. Kimse savaştan hayır görmez, onun için önümüzde tek bir yol var barışlı tesis etmek, kardeşliği tesis etmek.

Ama bu barış ve kardeşliği tersi ederken de birbirimizi kandırmadan, dolandırmadan oyalamadan, dürüst bir birliktelik oluşturmak. İşte onun için bugünün öyle bir önemi var. Ama bunun ötesinde küçük fotoğrafa bakarsanız. Birileri seçim hesabı yapabilir, birileri parti hesabı yapabilir. Birileri Kürtlerin 2 milyon varil petrolü çıkacak. Buna göz koyup kendince derin hesaplar yapabilir.

Birileri Mezopotamya'nın toprağına, suyuna göz koyabilir bunların hepsi ne kadar derin hesaplar olursa olsun küçük hesaplardır. En büyük hesap bizim binlerce yıllık kardeşliğimizdir, birlikteliğimizdir. Ama bu çözüm de BDP'siz, PKK'sız diğer Kürt siyasi yapılarını yok farz eden bir çözüm değildir. Kat edeceğimiz daha çok yol var, bu sürece mutlaka PKK'nın da, BDP'nin de, İslami gruplarında, bütün aktörlerinde dahil edileceği bir yol haritasıyla devam edersek başarıya ulaşırız” dedi.

Başbakan Erdoğan'ın "Dağdakiler inecek, hapishanelerdekiler çıkacak” sözleri hatırlatılan Altan Tan, "Bunların hepsi güzel temenniler, doğru laflardır. Ama çok fazla beklemeye hiç kimsenin tahammülü yoktur. Onun için acele demokrasi, hızlı demokrasiyle sürecin bütün aktörlerinin devrede olacağı bir demokrasi. Sayın Barzani'nin konuşmasını olumlu buluyorum, çok kısa ama öz ve doğru konuştu.

Özgürlükten, barıştan bahsetti, kardeşleri arasındaki kırgınlıkları da yani nu PKK, PYD, BDP, KDP, HAK-PAR, KADEP, HÜDA-PAR bütün Kürt siyaseti arasındaki kırgınlıkları ve faklılıkları çözme zamanıdır. Bunları kaçırma zamanı değil. Birileri bizi vuruşturmak, çatıştırmak isteyebilir, birileri Kürtlerin haklarını alacağı bir dönem de Kürtleri bölmek isteyebilir. Bugün ayakta durma, dik durma, sorunları çözme zamanıdır. İnşallah bu sorunların hepsini çözeceğiz, büyük fotoğrafa bakıyoruz, büyük fotoğrafta kardeşliktir, barış ve birlikte yaşamaktır” dedi.

 

İHA

Bu pkk militanlarını meclisden defetmek gerek
 // Anti Pkk
Bu pkklı militanların meclisde bulunmaması hatta ülkeden kovulması gerek.Bu adam ateşle oynuyor.Bunun gibi adamların türkiye'de yaşaması haramdır.Militan,ırkçı,faşist adamlar bunlar....
17 Kasım 2013 Pazar 15:49
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler