YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Altan: İnanılmaz tehditler aldım
Altan: İnanılmaz tehditler aldım
28 Şubat 2010 23:25
Mağdur gazeteciler, 28 Şubat'ı anlattı.

Gazeteci Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan'ın da katıldığı panelde 28 Şubat'ın mağduriyetleri konuşuldu. O dönemde asker maaşları ile ilgili yazılar kaleme aldığı için Çevik Bir'den tehdit aldığını anlatan Mehmet Altan, "İnanılmaz tehdit telefonları aldım. Yazılarım 3 gün kesildi." dedi. Nazlı Ilıcak ise, mağduriyetlerin halen devam ettiğini belirterek, "İmam Hatiplerin katsayı düzenlemesini Danıştay durdurabiliyor. Başörtüsü sorunu çözülmedi." diye konuştu.

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde düzenlenen, "28 Şubat ve Demokratik Süreç" konulu panele Meclis Anayasa Komisyonu Başkanı Burhan Kuzu, Nazlı Ilıcak ve Mehmet Altan katıldı.

ILICAK: SON GÜNLERDE YAŞANANLAR 28 ŞUBAT'IN RÖVANŞI DEĞİL

Nazlı Ilıcak ise, son günlerde yaşanan operasyonların 28 Şubat'ın rövanşı olarak değerlendirilmemesi gerektiğini söyledi.
Ilıcak, "Dün ezilenlerden bir bölümü iktidar oldu; ama onlar silahsız kuvvetlerin eşliğinde çeşitli uydurma ve mizansenlere dayalı olarak kişileri taciz etmiyorlar. Bugün ortaya çıkan, Balyoz, Kafes gibi eylem planı çok sayıda binlerce sayfa belge ve bunların da savcılık üzerine gidiyor. Sanal ortamda belge üretilmiyor. Bütün bu iddiaların gerçeklik payı çok fazla. Buna göre savcılık davalar açılıyor." diye konuştu.

28 Şubat'ın sona erdiğini söyleyenlere de katılmadığını ifade eden Ilıcak, "28 Şubat sona erdi deniyor; ama başörtülülerin mağduriyeti sona ermedi. İmam Hatipler ile ilgili bir kat sayı düzenlemesi yapıldığında, bunu hemen Danıştay durdurabilir. Dolayısıyla o zaman temelleri atılan haksızlıklar bugün bütün çabalara rağmen giderilemedi." şeklinde konuştu.
 

 ALTAN: ASKER MAAŞLARI İLE İLGİLİ YAZI YAZDIĞIM İÇİN TEHDİT ALDIM

28 Şubat mağduru gazetecilerden Mehmet Altan ise, o dönemde yaşadığı bir olayı şöyle özetledi;
"28 Şubat'ta şimdi ortalarda olmayan; ama hepimizi tehdit eden, yazıları bir şekilde askıya aldıran gazete yönetimlerine musallat olan generalleri anımsıyorum. Bunlardan bir tanesi Çevik Bir'di. O zaman o baskıları birincil müdahillerinin o olduğunu zaten biliyordum. Fiilen benimle nasıl uğraştığını daha sonra Hasan Cemal'in kitabında gördüm. O dönem ilkokulların 8 yıla çıkarılması kavgası vardı. Bu aslında bir egemenlik kavgasıydı. O sabah kamuda yapılan zamlar ile ilgili maaş bordroları sitesi gördüm. Yeni askerliğe başlayan kariyer sahibi kişi ile, 30 yıllık öğretmenin aldığı para arasında öğretmen aleyhine bir fark var. Ben dedim ki, bu İmam Hatip kavgası değilse, bu maaşları da ayarlamak lazım. Ondan sonra yıldırımlar yağdırdılar. O zamanlar Genelkurmay'ın Genel Sekreteri inanılmaz telefonlarla tehditler etti. Gazete yöneticilerinin de ödleri patladı. 3 gün yazılar kesildi." CİHAN
 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler