YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
ALS kampanyası hakkında şok iddia!
Yeni Şafak yazarı Cem Küçük, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de fırtına gibi ALS kampanyası hakkında ilginç bir soru sordu, eğer devletler bu hastalığın masraflarını karşılıyorsa, toplanan paralar ne için kullanılıyor?
ALS kampanyası hakkında şok iddia!
26 Ağustos 2014 / 16:40 Güncelleme: 26 Ağustos 2014 / 16:48

İşte Cem Küçük'ün o kampanya gerçeklerini sorguladığı 'Yeni bir soygun türü mü?' başlıklı o yazısı,

Bugünlerde malum tüm 'celebrity'ler başlarından aşağı su dökerek ALS hastalığına dikkat çekmek için bir kampanya yapıyorlar. ALS ciddi bir merkezi sinir sistemi sağlığı. Hastalığa diyecek bir şey yok. Bu hastalığa yakalanan herkese Allah acil şifalar versin. Ama ben ne zaman bu tür ciddi hastalıklarda şöhretli insanları görsem bir tuhaf olurum.

Dün Haşmet abi (Babaoğlu) Sabah'ta bu konuyla ilgili derdini anlatan çok iyi bir yazı yazdı. İşin suiistimal edilebileceğini söyleyen Haşmet abi şöyle diyordu:

'Şimdi diyecekler ki, 'sen de bardağın boş tarafına değil, dolu tarafına bak!' Bağışlara mı bakayım? O başka yollarla da sağlanabilirdi. 'Bir parça eğlendik işte!' tarafına baksam... Eğlenmeye itirazım yok da, eğlenmek için ALS hastalarının acıları suiistimal ediliyor gibi gelmiyor mu size?

Hem gördüğüm şu... Eğlenenler daha çok buzu dökenler. Kafasından aşağı buz dökülenler de çektikleri sıkıntının karşılığında kısa süreliğine sosyal medya şöhreti oluyorlar. Şirazenin kaydığını ve dikkatlerin hastalığa değil kampanyaya katılanlara doğru çekildiğini görmek çok mu zor?'

Önce Haşmet abinin dediği yerden başlayalım. Aslında bu yardım kampanyasıyla beraber, şöhretliler reklamlarını daha iyi bir yaptılar. Diyecekler ki, bu isimlerin reklama ihtiyaçları mı var. Yoksa o zaman sadece yardım yapsınlar. Kovayla baş aşağı su dökmenin ne anlamı var. Hakikatten tam bir gerçeklerden koğuş söz konusu.

Ben ALS hastalığıyla ilgili ilk kampanyayı bundan üç hafta önce Jimmy Fallon'ın msnbc kanalındaki şovunda gördüm. Fallon kendisine meydan okuyanlara meydan okuyarak ve bin dolar bağış yaparak kovayla buzlu su döktü. Oradan başlayan kampanya bütün dünyayı sardı. Tam bir saadet zinciri gibi. Acaba ABD'de bu bağışlar nereye yatıyor ve kim bu işlerden sorumlu? Benim bildiğim ABD'de sağlık sistemi fena değildir. ALS gibi ciddi bir hastalığa yapılan bağışlar önemli. Ne var ki devlet böyle hastalıkları karşılıyor. Yani paranız olmasa bile size kol kanat geren bir yönetim var.

Aynı şekilde Türkiye'de de devletin sağlığa büyük katkıları var. Mesela Allah göstermesin, kanser olsanız devlet sizin bütün masraflarınızı karşılıyor, ekstra bir şey ödemenize gerek yok. O yüzden hep sorgulamışımdır, bazen kanser vakıfları para toplarlar ve bu para kime gider diye. Devlet bu işi sünvanse ediyorsa, o zaman toplanan paralar nereye gidiyor? Sadece oyuncak, hediye vb alınmıyordur herhalde. Devletin böyle kampanyaları iyi incelemesi lazım. Burada dümen dönmesi kimseyi memnun etmez. Yanlış anlaşılmasın, işi yapanlar kötü niyetli değildir ama insan gene de sormadan edemiyor işte.

ALS hastalığıyla ilgili Türkiye'de de para toplanıyor. Herkes iyi niyetiyle bağış yapıyor. Bu bağışlar nerede toplanıyor? Kime gidiyor? Bizdeki ALS bağışıyla ABD'deki arasında bir bağ var mı? Yani bu bağışın arkasında aynı kişiler mi var? Ya da şöyle mi oluyor? Burada toplanan bağışlar ABD'de bu işin başladığı merkeze yönlendiriliyor. Eğer bizim hükümetimiz de ALS hastalığının masraflarını tıpkı kanser gibi karşılıyorsa toplanan paraların amacı ne? Hediye almak mı?

Eğer hastalara hediye almaksa, bağış toplamaya gerek yok. Hediye değilse, o zaman ne? Bilemiyorum. Bildiğim bir şey var. Ben bu tür kampanyalardan hep işkillenirim. Yıllardır böyle kampanyalar yapılır, ama sonu nereye varır bilemem. Eskiden beri Batılı zenginler Afrika için para toplardı. O işin sonucu ne oldu? Milyon dolarlar toplanır ama parayı nereye verirler.

Umarım bu ALS için toplanan paralar birilerinin cebine girmez. Yeni bir soygun türüyle karşı karşıya kalmayalım. İnanın iyi niyetle yapılan işlerde sorun yoktur ama hasta insanları sömürmek ne ahlakla bağdaşır ne de insanlıkla.

İşin bir de başka boyutu var. Gazze'de, Irak'ta, Mısır'da binlerce çocuk katlediliyor. Dünyanın başka yerinde susuzluktan, açlıktan kırılan çok insan var. Nedense kimse buralı olmuyor. Kimse bu insanların dertleriyle uğraşmıyor.

Gerçi kim Müslümanın derdiyle uğraşır? Kim onlara kol kanat gerer? Masum insanların hayatlarında bir noktaya koymayanlar şimdi nelerle uğraşıyor. Haşmet abinin sözleriyle bitirelim:

'Empatiyse eğer muradınız, bu şamata, bu şımarık çığlıklar, bu çocuksu kahkahalar neyin nesi!

Burada kesiyorum. İsrail'in Gazze'de, IŞİD'in Irak'taki zulmünün, Ferguson olaylarının ve daha pek çok şeyin birdenbire milyonlarca insanı seferber eden 'ice buklet challenge' kampanyasıyla perdelenip perdelenmediği konusuna şimdilik girmeyeceğim. Fakat siz bu noktayı da düşünmeyi ihmal etmeyin, derim.'

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler