YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Yakar: Bomba yüklü kamyon muhtemelen 19 Mayıs'ı hedef alacaktı!
Dürümlü Katliamı'nda hayatını kaybeden Seyithan Yakar'ın akrabası Alper Yakar, Dürümlü'de patlatılan kamyonun muhtemelen 19 Mayıs'ta bir terör saldırısında kullanılmak istenmesi ihtimalinin üzerinde durdu.
Alper Yakar: Bomba yüklü kamyon muhtemelen 19 Mayıs'ı hedef alacaktı!
02 Haziran 2016 / 07:45 Güncelleme: 02 Haziran 2016 / 09:20

Kanal A'da Milat Gazetesi Ankara Temsilcisi Bayram Zilan'ın moderatörlüğünü üstlendiği 'A Politik' programına konuk olan Dürümlü Katliamı'nda hayatını kaybedenlerden Seyithan Yakar'ın akrabası Alper Yakar ve Diyarbakır Eski Milletvekili Mine Lök Beyaz, Dürümlü Katliamı'na dair bilinmeyenleri anlattılar.

İşte Dürümlü Katliamı'nın perde arkasını anlatan Alper Yakar'ın konuşmasından satırbaşları: 

Olayla ilgili anlatılan bir sürü hikaye var. Bana en yakın gelenini, en doğru bulduğumu anlatıyorum. Bize taziyeye gelen albaylardan biri şöyle dedi. Bu bomba, ben geleyim, şu köyden geçeyim, bir yer bulup akşam saklanayım diye bir şey olmaz. Bunun önünde bir öncüsü vardır, daha önceden nereye gelineceği bellidir. Bölgede birileri de demiştir, bölge de şu yol vardır şuradan geçer, iki üç gün saklanır.

Kuvvetle muhtemel 19 Mayıs'tan bahsettiler. Biraz saklayacaklarmış, ardından oradaki emniyet müdürlüğünü ya da askerlerin dediği, ordugâhı patlatacaklarmış. Çok ciddi bir ölümden bahsediyorlar. Bizimki çünkü toprakta patladı, 50 metrenin üstünde derinliği de 10 metreden fazla bir çukur açtı orada. Kırkayak gibi bir kamyondan parça bulamadık doğru düzgün. 

Kamyon geldi de sonra kayboldu gibi iddialar doğru değil.  Rahmetli Seyithan Yakar'ın evinin önüne giden bir yol var, o yolun oradan Seyithan beyin evinin önüne döndüğünüz başka bir yol var orası da çıkmaz sokak. Seyithan bey ile erkek kardeşi Orhan bey yan yana oturuyorlar. Oraya gelince Seyithan bey üzerinde eşofmanıyla aşağıya iniyor. Seyithan'ın oğlu Süleyman'da onla birlikte iniyor. Babasıyla kamyon şoförü tartışmaya başlıyorlar. Süleyman'ın anlattığı belli bir süreç sonra babasının kamyonun üstüne çıkmaya çalıştığını söylüyor.

Askeri albayın bize söylediği bunun bir öncüsüyle geldiği. Bölgede bir milisin olduğu. Seyithan beyin evinin gideceği caddelerin krokilerle bilindiği, kamyonun öyle ben gidiyim durayım diyecek bir kamyon ve 15 tonun kolay bir bomba olmadığı. Dünden bugüne yapılabilecek bir bomba olmadığı. 

Seyithan beyin evinin önüne iniyor. Seyithan bey eşofmanıyla indiğinde tartışma başlıyor. Sonra kamyonun üzerine çıkmaya çalıştığını söylüyor oğlu. Ardından kamyonun şoförünün küfür attığını söylüyor. Daha sonra şoför kalaşnikof tarzi bir silahı Seyithan beyin göğsüne ittirmeye başlamış. Olayın buradan sonrasını eşinden dinliyoruz.

Eve giriyor. Silahını alıyor. Eşi diyor ki sapsarı olmuştu buz kesmişti öyle bir haldeydi. Eve çıkmadan önce rahmetli, erkek kardeşine kızıyor. Burada biriyle kavga ediyorum duyup da gelmediniz diyor. Erkek kardeşi bu arada cipi çıkarıyor, o sırada oğlunu yanına alıyor. Büyük oğlu Abdulkadir'le birlikte arabaya biniyor. Hikaye burada başlıyor. 

Seyithan bey çıkarken cep telefonunu evde unutuyor. Eşi arıyor telefonunu, evde çaldığını duyunca Şefik abisini arıyor ve Seyithan'ın tartıştığını yola çıktıklarını ve önünü kesmesini söylüyor. Bunun ardından Şefik abi köyün muhtarı Bayram abiyi arıyor. Bayram abi yolu kesmek için yola çıkıyor. Bu arada köyde bir taziye var. Taziye'nin tam dağılma zamanı, köyde de bir kalabalık var. Taziyeden çıkan kalabalık olayı duyunca kamyonun peşinden gitmek istiyor, Bayram abi gitmeyin diye yolu kesiyor. Bayram abinin oğlu engeli aşıp yola çıkınca beraberinden diğer insanlarda kamyonun peşine düşüyorlar. 

Bu arada PKK'nın anlattığı, şoför gidiyor bu eve kendini tanıtıyor. Onların ağzıyla anlatıyorum. Ben gerillayım, bir yerden bir yere mal transfer ediyorum, bunu senin evinin önünde saklayacağız diyor. Seyithan bey aklı başında bir adam, bölgede lider biri kabul etmiyor. 

Kamyon bu arada kum ocaklarının arasından geçerek Dürümlü köyünün önünde çukur gibi bir yerde duruyor. Anlatılan bize şu şekilde. Kamyonun şoförünün kamyonu orada bırakıp tepeye çıktığı. Sonra bizimkiler araçlarıyla geliyorlar, onlara ateş açılıyor. Karşı taraf bu sırada ateşe karşılık veriyorlar. 

Tepedeyken bizimkilere silah sıkıyorlar, bizimkilerde kamyonu siper alıp bir iki ateş ediyorlar. Sonra kamyonun fünyeyle patlatıldığını söylüyorlar. 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler