YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan'dan Yemen harekatı sonrası çarpıcı İran analizi
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, İran'ın Yemen ve Ortadoğu'daki tutarsız tavırlarını değerlendirdi. Tan, "İran birkaç yıldır ortaya çıkan güçsüzlüğünü bu tip hareketler ile bastırmaya çalışıyor" dedi.
Alper Tan'dan Yemen harekatı sonrası çarpıcı İran analizi
28 Mart 2015 / 08:50 Güncelleme: 28 Mart 2015 / 12:15

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, Suudi Arabistan önderliğinde 10 Arap ülkesinin katıldığı Yemen harekatını değerlendirdi.

Tan, Yemen'de Cumhurbaşkanı Hadi'nin ülkeden kaçmaya zorlanması ile başlayan olaylarda Husilere ve İran'ın Husiler üzerindeki etkisine vurgu yaptı. Alper Tan, İran'ın bölgede yalnızlaştığını ve izole olma yolunda ilerlediğini ve bu durumdan kaynaklı hırçın davranışlar sergilediğini belirtti.

İşte Tan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

Yemen için kurulan ittifakta çatlakların oluşmaması gerekir

"Burada kurulan ittifakın içerisinde çatlakların oluşmaması gerekir. Destekliyoruz deyip bir iki gün sonra "biz şu sebepten dolayı ayrılıyoruz" demek moral bozucu da olabilir. Bu durum olumsuz da etkileyebilir. Elbette bazıları ayrılsalar bile sonuç etkilenmez devam edebilir. Bir de operasyonu desteklediğini söyleyen İngiltere, Fransa, ABD gibi devletler gerçekten destekleyecekler mi? Yoksa destekliyor görünüp başka türlü mü hareket edecekler. O da önemli. Rusya kaygılı olduğunu açıkladı. Irak yönetimi siyasi çözüm bulunması gerektiğini söyledi. Dolayısıyla bölgedeki dengeler yeniden şekilleniyor."

İran giderek hırçınlaştı

"Aslında şöyle bir şeyden bahsediliyor. İran merkezli olmak üzere Güney tarafı Körfez, işte Birleşik Arap Emirlikleri ve Yemen üzerinden Sana'ya Aden Körfezine doğru uzanan.... Öbür taraftan da kuzeyden Irak'tan Suriye üzerinden Akdeniz'e kadar uzanan bir Şii hilalinden söz ediliyor ve İran'ın giderek güçlendiğine dair iddialar ortaya koyan meslektaşlarımız ve yorumcular var.

İran'ın giderek hırçınlaştığı anlaşılıyor. İşte Tikrit'te de görüldü. Kasım Süleymani şeklinde haberler çıktı. Halbuki orada yayınlanmış olan fotoğraflar Felluce'de çekilmiş ve Kasım Süleymani'ye ait olan fotoğraflardı. Böyle bilerek veya bilmeyerek İran'ın kanatlarını şişiren, İran'ı olduğundan daha güçlü göstermeye yönelik kasıtlı olmayabilir ama haberler çıktı."

İran tüm bunları nasıl izah edecek?

"Şimdi şöyle abartılı haberler çıkıyor. Çokta şaşırtıcı aslında... İran'a bir odaklanacak olursak, İran'da 1979 Humeyni Devrimi'nden sonra İran'ın ilk savaş açtığı ülke Irak. Irak nedir? Irak'ta çok miktarda Şii nüfus var. O savaşlarda Şii nüfusta zarar gördü. Bu birincisi. İkincisi ise, zannediliyor ki, Irak Şiileri İran Şiileri gibi ortak hareket ediyorlar. Ve aynı mezhebe inanıyorlar gibi bir algı var. Orada da ciddi farklılıklar olduğu ifade ediliyor. Konuya hakim uzmanlar tarafından... Bir kere Irak Şiiliği kendisini kadim Şiilik olarak görüyor ve İran Şiiliğini daha sonradan icat edilmiş bir Şiilik olarak yorumluyorlar. Dolayısıyla inanç yönünden de bir ayrışma söz konusu. Üçüncüsü birisi Arap diğer Fars... Yani etnik olarak yine birbirlerinden ayrılıyorlar. Dolayısıyla burada üç önemli konu var. Irak Şiiliği ve İran Şiiliği arasındaki farklılıklar yönünden değerlendirdiğimizde..."

İran'ın tutarsızlıkları

"Öbür taraftan İran'da müthiş bir ilkesizlik söz konusu. Mesela diyor ki işte Husiler yönetsinler. Peki Suriye'de nasıl hareket ediyorsun? Suriye'de de yüzde 15'lik bir azınlığın tüm Suriye'yi yönetmesini destekliyorsun. Irak'ta Şiilerin olmadığı yerlerde de sen at koşturmaya çalışıyorsun.

Örneğin Tikrit. Tikrit, Sunniliğin en geniş şekilde temsil edildiği bir yer. Bunu nasıl izah edeceksin? Dolayısyla sürekli tutarsızlık var. Amerika'yı şeytan ilan ediyorsun sonra da ortak hareket ediyorsun. Mesela Muhammed Mursi seçildiğinde yeterince destek vermedi. Önce veriyormuş gibi davrandı sonra. Niye çünkü o arap baharı Mısır, Libya, gibi yerleri içine alıp Suriye'ye de yaklaşınca orada bir blokaj koydular. Baktılar ki bu iş yayılacak kendi içine doğru gelebilecek, orada baskı altında tuttular. 

İsrail'i eleştiriyorsun ama İsrail'in durumu konusunda Genelkurmay Başkanın çıkıp "Esad düşerse İsrail'in güvenliği tehlikeye girer" dedi. Yani sana ne bırak düşsün. Yani İsrail'in güvenliğini sen mi sağlamak istiyorsun? Bunun derdi kaygısı sana mı düştü? Bu nasıl bir ilkesizliktir? İran bölgede Nükleer anlamda yanın duran Türkiye'ye karşı da tutarsızlıklar sergiliyor. Bu gidişle İran bölgede izole edilecek gibi görünüyor. İran son bir kaç yıldır bölgede ortaya çıkan güçsüzlüğünü bu tip hareketler ile bastırmaya çalışıyor. "

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

Arap Birliği
 // Muhsin
Araplar birleşip yemende operasyona katılıyor, Amerika ve Fransa gibi Ülkeler destekliyor. Peki bu Arap birliği Filistinde neden yok?...
28 Mart 2015 06:03
HAK
 // Turgut
İsrail'e niçin hiç söz demiyorlar. İsrail daha kötü...
28 Mart 2015 05:46
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler