YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan'dan CHP ve HDP'ye sert eleştiriler
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Demirtaş'ın sözde Ermeni soykırımı için takındığı tavrı eleştirerek "Bir soykırım olduysa Ermenilere karşı bu soykırımı yapanların başında Kürtler yer alıyor" dedi.
Alper Tan'dan CHP ve HDP'ye sert eleştiriler
21 Nisan 2015 / 08:16 Güncelleme: 21 Nisan 2015 / 08:48

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, seçimler öncesinde Türkiye'de ve dünyada yaşanan hadiseleri değerlendirdi.

İşte Tan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

"CHP geçmişini hiç tartışmıyor"

"Mesela CHP'nin kuruluşundan bu yana yaptığı icraatlara bakacak olursak, hiçbiri elle tutulur vaatler değil. 70'li yılları hatırlayalım sağ-sol çatışmalarının zirve yaptığı dönem... İşte mazot kuyrukları var. Pirinç, şeker bile bulmak mümkün değil karaborsaya düşmüş vaziyette. Geldik 90'lı yıllara 5 Nisan 1994 krizi SHP'nin iktidar olduğu dönemde Türkiye büyük bir kriz yaşadı. Yüzde yüze yakın zamlar gelmişti. O zaman Murat Karayalçın Başbakan Yardımcısı idi ve Tansu Çiller Başbakandı.

chch.jpg

Türkiye'nin neler yaşadığını hatırlıyoruz. Geldik 2001 krizine 57. hükümet döneminde Türkiye IMF'ye bir kez daha diz çöktü. Kemal Derviş kurtarıcı gibi dünya bankasından kalktı geldi. İşte o kriz daha yeni yeni atlatılıyor. Derken bütün bunlarla alakalı bir özeleştiri yapmamış bir CHP var. Ve benzer vaatlerde bulunarak iktidara gelmeyi düşünüyor.

Geçen hafta Meclis Başkanı Cemil Çiçek bir basın toplantısı yaptı ve İstiklal Mahkemelerinin tutanaklarını yayınlayan bir projeye imza attılar. 3 ciltlik bir kitap yayınlandı dijital ortamda bizlere de verildi. Mesela ben göz attım o dökümanlara 1920-27 yılları arasında binlerce kişi infaz edilmiş. Mahkemelerin tamamında CHP'li Milletvekilleri mahkeme üyesi olarak görev yapmışlar. Ve binlerce insanın infazına karar vermişler.

Yargılama ise 1 hafta ve 1 gün arasında değişiyor. Ve bunun temyizi yok. Bu mahkeme meclise bağlı ve meclis adına infaz yapıyor. Hiç biri de hukukçu değil. Şimdi bunlar DGM'lerin dedesi diyebileceğimiz mahkemeler. Bunu hiç tartışmayan bir CHP var. Daha ilerisi 5 Ağustos 1921 tarihinde TBMM tüm yetkileri Mustafa Kemal'e devrediyorlar. Yasama, yargı, yürütme kendisine veriliyor. Hangi padişahın böyle bir yetkisi vardır diye baktığımızda hiç bir padişahın böyle bir yetkisi yok. Astığı astık kestiği kestik ve uzunca bir zaman bu yetkiyi kullanıyor. Mesela bunları hiç tartışmıyor CHP."

"Bir soykırım olduysa Ermenilere karşı bu soykırımı yapanların başında Kürtler yer alıyor"

"10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminde Selahattin Demirtaş bir Türkiye'li fotoğrafı çizdi. Ve yüzde 9'un üzerinde bir oy alarak barajı zorlama ihtimali ortaya çıkmış oldu. Ancak arkasında Kobani olayları patladı orada çok kötü bir sınav verdi.10 Ağustos öncesindeki imajı ortadan kalkmış oldu. Şimdi tekrar 10 Ağustos öncesindeki imajına bürünmeye çalışıyor ama bu defa da tuhaf sesler geliyor HDP'den. Bir de Ağrı olayları var.

Olaydan  1 gün önce HDP adaylarını açıkladı daha öncesinde ise Cemil Bayık Almanya'dan özür diledi ve Türkiye'ye karşı silah kullanmayacaklarını açıkladı. Cumartesi günü bu hadiseler oldu. Mecliste temsil edilen dört siyasi partiden üçü Papa'nın açıklamasına karşın ortak bir deklarasyon yayınlarken HDP kendini farklı hissetti ve bu deklarasyona imza atmadı.

pkm.jpg

HDP anlaşılıyor ki 1915 olaylarını soykırım olarak düşünüyor. Peki böyleyse HDP'nin savunduğu şey doğruysa o zaman Osmanlı'nın son yıllarında Ermenilere soykırım uygulandıysa Ermeniler nerede daha çok yaşıyordu? Urartu dediğimiz bölgede, Van, Bitlis... Daha çok Doğu Anadolu ve Güneydoğu'da yaşıyorlardı ve orada Kürtlerle iç içe yaşıyorlardı

. Şimdi tehcir sırasında vahim hadiseler yaşandığına göre o güzergahta daha çok nereye giderken oldu bu? Suriye'ye giderken oldu. Ermenilerin Suriye'ye gidiş güzergahında daha çok kim yaşıyordu? Kürtler yaşıyordu. Demek ki bir soykırım olduysa Ermenilere karşı bu soykırımı yapanların başında Kürtler yer alıyor. O zaman Selahattin Demitaş kendisini temsil ettikleri Kürtleri de soykırımcı ilan etmiş olmuyor mu? Şimdi Kobani bahanesi ile yapılanlar oy getirmez, Ağrı Diyadin saldırısını, Adliye saldırısını, Emniyet'e yapılan saldırıyı savunmak oy getirmez. Soykırım olduğunu söylemek oy getirmez. HDP nasıl bir Türkiye partisi olacak?

"Avrupa 100 sene önceki hadiseyi kışkırtmak yerine Akdeniz'de boğularak ölen göçmenleri dikkate almalı"

"Önce Papa konuştu sonra Avrupa Parlamentosu Papa'nın konuşması istikametinde bir karar verdi. Ve 24 Nisan tarihini dünya soykırım günü olarak anma teklifinde bulundu. Ayrıca 28 Avrupa ülkesinin 11'i bunu kabul etti ve diğerlerine de tavsiye de bulunuyorlar. 24 nisan'da acaba Obama'da soykırım der mi? Çok merak ediliyormuş. Dese de kurtulsak. O deyince öleceksek biz ölelim de kurtulalım"

"Avrupa 100 sene önce olan hadise ile kışkırtma yapmaya çalışırken daha dün Akdeniz'in ortasında yüzlerce, binlerce insan boğularak çaresizlikten ölüyorlar. Onu kurtarmaya yönelik bir Batılı olarak proje geliştirmiyorsun. Ki bunlar senin eski sömürgelerinden kaçıp sana sığınan insanlar."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

Sayın Tan
 // M.N.A
Rabbim size uzun ve hayırlı bir ömür versin...
22 Nisan 2015 19:13
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler