YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan'dan çarpıcı HDP ve PYD açıklaması
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, HDP'nin MHP'ye yönelik açıklamalarını değerlendirdi ve "Sanki HDP şeref makinası" dedi. Tan, ayrıca HDP'nin seçim öncesi Diyarbakır'da yaşanan patlamanın failine avukat tuttuğunu ifade etti.
Alper Tan'dan çarpıcı HDP ve PYD açıklaması
23 Haziran 2015 / 08:50 Güncelleme: 23 Haziran 2015 / 10:07

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Sivil Düşünce programında HDP, PYD ve koalisyon senaryolarına ilişkin çarpıcı açıklamalar yaptı. Tan, Kuzey Suriye'de oynanan oyunlara ilişkin, "Bu bir züğürt tesellisi bence. Bu bir hayal. Bu bir balon" dedi.

Sanki HDP şeref makinesi

"Tabi siyasi rüşvet o yakaladığınız konu son derece önemli. Hani Selahattin Demirtaş'ın bir konuşması vardı hatırlarsınız. MHP'li birisine karşı. Demişti ki, "Bizimle yan yana duranlar bizden şeref kazanırlar." Dolayısıyla sanki HDP şeref makinesi tırnak içinde katil olan MHP, HDP ile yan yana olursa melekleşiyor. Ama başkasıyla yaparsa şeytanlaşıyor ve savaş kabinesi haline geliyor. Dolayısıyla bu hakaret gibi bir şey aslında..."

"Bunlar çabuk unutuluyor bunları hatırlatalım"

"Şimdi şunu hatırlatalım. Bunlar çabuk unutuluyor. Erkan Mumcu Şubat 2005'te AK Partiden bir grup vekil ile ayrılıp Anavatan Partisine geçti. AK Parti'yi bölme konusunda o zaman bir senaryo ortaya koydular ve 20 civarında bir Milletvekili ayrıldı. 2002 seçimlerinde baraj altında kalmış olan Anavatan Partisine grup kurdurttular. 2007 yılında ise daha önce hiç bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde olmayan 367 hurafesini ortaya koydular. Aynı şekilde 27 Nisan bildirisini yayınladılar. Yine olmadı. Bu defa 2008 yılında hatırlarsanız başörtüsü yasağını kaldıran Anayasa 10. ve 40. maddeleri değişince MHP ile birlikte meclise getirildi biliyorsunuz. Onu bahane ederek Mart 2008'de kapatma davası açtılar. Oradan da bir şey kopartamadılar."

"Bu arada AK Parti ile oynarken Deniz Baykal liderliğindeki CHP ile de oynamak istediler ve Sarıgül kartını ileri sürdüler. 2005'de hem Erkan Mumcu hem de Sarıgül üzerinden AK Parti ve CHP'yi bölmeye çalıştılar. Sonra ne yaptılar? 2010 yılında CHP'yi kaset komplosu ile dönüştürdüler. Dolayısıyla bu hadiseler, 2005'te, 007'de, 2008'de yaşananların değişik bir yansıması gibi karşımıza çıkmış oluyor bu hadiseler."

HDP Diyarbakır'da patlayıcıları patlatan faile avukat tutmuş

"Hatırlarsanız seçim öncesinde Diyarbakır'da HDP mitinginde çıkan iki patlamada, ölenler olmuştu. O zaman bunu MİT yaptı demişlerdi. Fakat onu yapan yakalandığında, o yakalanan ve patlayıcıları patlatan kişinin avukatlığını HDP üstlendi. Onların avukatlarını HDP tuttu. Yani şöyle bir tablo çıkıyor onların yalanından yola çıkacak olursak, MİT ajanının avukatlığını HDP yapmış oluyor."

Suriye'de yaşananlar züğürt tesellisi, bir hayal bir balon...

"Hocam bu bir züğürt tesellisi bence. Bu bir hayal. Bu bir balon. Çünkü bakın hem Türkiye'den hem dışarıdan örnek verelim. Bir kere, son seçimle ve seçim sonuçları ile birlikte PKK ve HDP kendi elleri ile kendilerini bağladılar. Oy verenlerin tamamı Kürtlerden oluşmuyor. Ben Türkiyelileşmek istiyorum diyen bir siyasi partinin ve arkasındaki terör örgütünün bundan sonra Türkiye'de terör eylemlerini sürdürebilmesi eskisi kadar kolay değil. Sürdürürlerse bu yüzde 13'lük oranı korumaları mümkün değil. Kendi kendilerini bağladılar burada. İkinci husus şu; Türkiye'nin dışındaki Irak'ın kuzeyindeki Kürtler bile, 50 yıllık petrol anlaşması yapıp Türkiye'ye entegre olmaya çalışırken, Suriye'deki bir avuç maceraperest seküler Kürdün orayı kanton ilan etmesi, Kuzey Irak'tan Akdeniz'e kadar bir koridor oluşturması ve burada devam edebilmesi mümkün değil."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler