YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan'dan çarpıcı erken seçim ve koalisyon değerlendirmesi
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 7 Haziran seçimlerinin ardından partiler arasında herhangi bir uzlaşı durumu sağlanamamasının nedenleri açıkladı. Tan, koalisyon ver erken seçim noktasında gerçekleşmesi muhtemel senaryolarını da değerlendirdi.
Alper Tan'dan çarpıcı erken seçim ve koalisyon değerlendirmesi
07 Temmuz 2015 / 09:00 Güncelleme: 07 Temmuz 2015 / 09:27

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Sivil Düşünce programında koalisyon ve olası bir erkem seçim üzerine önemli değerlendirmeler yaptı.

İşte Alper Tan'ın değerlendirmesinde öne çıkan kısımlar:

"Bahçeli iş başa düşerse varım diyor"

"Şimdi Bahçeli'nin geçen hafta yaptığı konuşmada kilit bir cümle var. Diyor ki, "Tüm alternatifler tüketilir. Siyasi istikrarsızlık baş gösterirse Türkiye'yi namerde muhtaç etmeyiz." Bu aslında kilit bir cümle koalisyon konusunda... MHP seçimden hemen sonra yaptığı açıklamada biz Ana muhalafet olmak istiyoruz diyordu. Aslında CHP'nin de içinde olduğu bir koalisyon tavsiyesinde bulunuyordu. Siyasetçiler öyle konuşuyordu. Ama şimdi herhangi bir şekilde koalisyon kurulamazsa ve iş başa düşerse ben bu işe varım demektir. Ben bu cümleyi böyle anlıyorum. Bu açık..."

"Toplumdaki beklenti AK Parti- MHP koalisyonu"

"Şimdi Türkiye'deki toplumsal havaya da baktığımızda, ortaya bir şey çıkıyor. Sonuç olarak biz bu ülkede yaşıyoruz, bu toplumun içindeyiz. Oradan nasıl bir beklenti oluştuğunu da az çok tahmin etmek mümkün. O toplumsal beklentiye baktığımızda, o beklentiler arasında belli çevrelerin beklentisi var ama AK Parti- CHP koalisyonu değil. AK Parti- HDP koalisyonu da değil. En olabilirliği yüksek ihtimal yine AK Parti- MHP koalisyonu ve iki partinin de seçim sonrası birbirleriyle ilgili tavırlarına bakacak olursak, giderek daha fazla yakınlaştıklarını görüyoruz. Öbür taraftan seçim öncesi AK Parti'ye karşı, CHP ve MHP ile hareket eden HDP'nin ve CHP'nin MHP'ye yaptığı ağır eleştirilerine bakacak olursak, bu da MHP'nin giderek AK Parti ile koalisyon kuracağı sonucunu bize verebilir. Meclis Başkanlığına İsmet Yılmaz'ın seçilmesinde MHP'nin açık katkısı var. MHP isteseydi Deniz Baykal'ı seçtirebilirdi mesela..."

"Kutuplaşma noktasında AK Parti ve MHP lehine değişiklik olabilir"

"Kutuplaşma noktasında ben o kadar kötü düşünmüyorum. Son yıllarda zaten bir kutuplaşma vardı. Bir tarafta AK Parti diğer tarafta diğerleri vardı. Şimdi o kutuplaşma aslında biraz daha azalmış olacak baktığımızda. Netice olarak bakacak olursak kutuplaşma biraz değişmiş olacak. Yani AK Parti lehine bir değişiklik olacak. Ayrıca bu durum toplumsal taban açısından baktığımız zaman MHP'nin de lehine olabilir."

"AK Parti erken seçime diyalog süreci gerçekleşmeden giderse durumu izah edemez"

"Sonuç olarak seçmen bir tercihte bulunmuş. Kemal Kılıçdaroğlu diyor ki işte yüzde 60'lık bir blok var diyor. Böyle bir blok olmadığını bende baştan beri savunuyorum. Bunun yanlış ve anlamsız olduğunu söylüyorum. Ama buna inanan bir tabanda var. Bu ülkede. MHP'de böyle bir bloğun olmadığını net bir şekilde ortaya koydu. Şimdi sizin oy almanız için halkı ikna etmeniz lazım. Seçimlerde halk koalisyon yapacaksınız diyor. Şimdi AK Parti halk bunu isterken, 'hayır ben bunu kabul etmiyorum. Siz bana yüzde 41 oy verdiniz haydi tekrar erken seçime gidelim dediği taktirde işte o zaman yüzde 41'inde altına düşme veya yüzde 42'in üzerine çıkamama ihtimali doğabilir. İzah edemez."

"İki seçenek görünüyor ya AK Parti- MHP koalisyonu ya da erken seçim"

"Ben AK Parti'nin şunu yapmak istediğini düşünüyorum. Diğer partilerin kapılarını çalıyor. AK Parti'nin topluma şunu göstermesi lazım. "Ey halkım ben MHP'ye gittim, HDP'ye gittim, CHP'ye gittim koalisyon kurmak istedim. Ama CHP şunu dedi, MHP bunu gerekçe gösterdi, HDP şunu öne çıkardı olmadı bende ne yapayım çareyi erken seçime gidip size tekrar müraacat etmekte buluyorum" demek için bu koalisyon görüşmelerini yapmak zorunda... Ama iki seçenek görünüyor ya AK Parti- MHP koalisyonu ya da erken seçim..."

"İki başlılık fayda vermez muhatap tek olmalı Davutoğlu'nun..."

"MHP'nin şartları koalisyon için AK Parti'nin taviz vermeyeceği anlamına gelmiyor. MHP Cumhurbaşkanı anayasal sınırlarına çekilsin diyor. Yani siyasi olarak bu kadar ön planda olmasın demek ben öyle anlıyorum bunu. Yani aslında Cumhurbaşkanının AK Parti'ye bu kadar müdahil olmamasını istiyor. Ben öyle zannediyorum ki bundan Ahmet Davutoğlu'nun bir şikayeti olmaz. Çünkü iki başlı bir şey hiç bir yerde fayda getirmez muhatabın tek olması lazım. O nedenle bu olmayacak bir talep değil. Cumhurbaşkanının da bu yönde adımlar atacağını düşünüyorum."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler