YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: Türkiye'nin yeni bir orduya ihtiyacı var
Alper Tan, "Bizim yeni, sıfırdan kurulmuş bir orduya ihtiyacımız var. Aksi halde biz 3. Dünya Savaşı'nın göbeğinde olan bir ülke olarak, terörle, FETÖ'yle, Suriye'yle, Rusya'yla, İsrail'le, Irak'la, İran'la mücadele etme kabiliyetimiz olmaz" dedi.
Alper Tan: Türkiye'nin yeni bir orduya ihtiyacı var
16 Temmuz 2016 / 17:51 Güncelleme: 16 Temmuz 2016 / 18:17

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Türkiye'de gerçekleştirilmek istenen darbe girişimine dair değerlendirmelerde bulundu.

Tan, Genelkurmay Başkanı, Kuvvet Komutanları, 1. Ordu Komutanı dışındaki diğer ordu komutanları, Kolordu Komutanları, generaller ve Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı'nın iyi bir sınav verip vermediğini sorguladı.

DARBE GELENEĞİNİ SONLANDIRMADA SORUNLAR VAR

Tan, "İyi bir sınav vermediyse nerelerde zafiyet vardır? Bunun çok iyi incelenmesi lazım. Ben 27 Mayıs tecrübesini bilen, 71 Muhtırasını alan, 28 Şubat darbesini, 27 Nisan bildirisini hatırlayan ve bu geceki darbe girişimini de yaşayan bir gazeteci olarak şahsi kanaatimi söylüyorum: Terörle mücadele konusunda Mehmetçiğimiz çok önemli başarı elde etmiştir, fedakarlıkta bulunmuştur.

Çok sayıda şehit vererek sivil katliamına yer vermeden daha az sayıyla bu işi kurtararak büyük bir başarı sağlamıştır. Bunu kabul ediyorum, takdir ediyorum ama bu darbe geleneğini sonlandırma, siyasete uyum sağlama konusunda hala sorunlar olduğunu görüyorum.

BÜTÜN GENERALLERİN TEK TEK İNCELENMESİ LAZIM

Bütün generallerin tek tek incelenmesi gerektiğini ifade eden Tan, sadece darbe girişiminde bulunanların değil, girişimde bulunduğu belli olmayanların da bilinmesi için incelenmesi gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'NİN YERLİ VE MİLLİ BİR ORDUYA İHTİYACI VAR

Tan, Türkiye'nin yeni bir ordu kurmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayarak,  "Türkiye'nin yerli ve milli bir orduya ihtiyacı var. Bu hainler ağır biçimde yargılanıp, en ağır biçimde cezalandırılmalılar. Ama unutmayalım ki bu hainlere göz yuman gerekli tepkiyi göstermeyen, gerekli önlemleri almayan varsa ona da ayrı muamele edilmesi lazım.

Bizim yeni, sıfırdan kurulmuş bir orduya ihtiyacımız var. Aksi halde biz 3. Dünya Savaşı'nın göbeğinde olan bir ülke olarak, terörle, FETÖ'yle, Suriye'yle, Rusya'yla, İsrail'le, Irak'la, İran'la mücadele etme kabiliyetimiz olmaz.

Kendi içerisindeki darbeden bile yeterince haberdar olmayan, bunun tedbirini alamayan bir ordunun dışarıya karşı yapılan savaşta ne derecede muvaffak olacağını da kuşkuyla karşılıyorum.

TSK'DA 350 CİVARINDA GENERAL VARSA...

Bu darbe girişiminde bulunurken kurumların duruşu nasıldı bunun üzerinde durmamız lazım, muhasebe, muhakeme yapmamız lazım. Şimdi TSK'da 350 civarında general olması lazım. Bu gözaltına alınan, tutuklanan asker sayısının 2 bin 839 olduğu söylendi Başbakan Yıldırım tarafından. Bize gelen bilgilere göre o 2 bin 839 gözaltına alınan askerin 11'i general, 11 generalin de 2'si orgeneral rütbesinde. Şimdi, eğer 350 civarında general varsa TSK'da, bu 11 general ile bu darbe icra ediliyorsa, geride kalan 340 general ne yapmıştır?

DİYANET VE EMNİYET MUHTEŞEM GÖREV YAPTI

Darbe teşebbüsü karşısında kurumların nasıl bir sına verdiği üzerinde de duran Tan, "Diyanet İşleri Başkanlığımız güzel bir sınav vermiştir.

Bütün camilerde Sala okunarak mahşeri vicdanın uyanması sağlanmıştır. Bu olay karşısında Emniyet teşkilatımız muhteşem bir görev yapmıştır.

FETÖ'nün her türlü manipülasyonuna rağmen darbe teşebbüsünü püskürten çok önemli bir kurumdur. Halkımız muhteşem bir örnek teşkil eden sınav vermiştir.

Kendi iradesine sahip çıkmıştır. Sokaklara, meydanlara, havaalanlarına inerek, ölümü pahasına tankların, panzerlerin önüne yatarak bu darbeyi önlemiştir.

Siyaset, başta Cumhurbaşkanı ve Başbakan olmak üzere muhalefet partileri de dahil olmak üzere bugüne kadar örneğini görmediğimiz harika bir örnek teşkil etmiştir. Bu Türkiye için önemli bir kazanımdır, ilerisi için umut verici bir gelişmedir.

HEDEF TELEVİZYONLARDAN BİRİSİ NEDEN KANAL A'DIR?

Kanal A televizyonunun yayınının kesilmesi konusuna da değinen Tan, "Özellikle Kanal A izleyicilerine şunu ifade etmek istiyorum. Neden hiçbir televizyon kanalının yayınlarına kesmeksizin müsaade edilirken, Kanal A gibi az sayıda televizyonun ekranı karartılmıştır? TÜRKSAT'ta nasıl bir seçimle bu ekranlar karartılmıştır? Bunu kim belirlemiştir? Hedef televizyonlardan birisi neden Kanal A'dır bunun tartışılması lazım" dedi.

Tan şöyle devam etti: "Genel olarak baktığımızda bu darbe girişimine karşı medya müthiş bir dayanışma örneği göstermiştir. Burada bütün darbelere destek vermiş bir medya grubunun bu darbe girişimi karşısındaki tutumunda o kuruluşa mahsus olarak söylüyorum: Neden CNN Türk basılmıştır?

Bunların da üzerinde durulması gerektiğini ve kurcalanması gerektiğini düşünüyorum. Ama genel anlamda medyamız güzel bir dayanışma örneği sergilemiştir. Darbecilere karşı demokratik tavrını ortaya koymuştur. "

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler