YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan rehinelerin kurtarılmasını değerlendirdi
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, IŞİD örgütünün 49 rehinenin kurtarılması değerlendirdi. Tan, "Kimsenin burnu bile kanamadan 49 kişiyi o bölgeden kurtarmak dünya tarihine geçecek bir başarıdır" dedi.
Alper Tan rehinelerin kurtarılmasını değerlendirdi
20 Eylül 2014 / 15:50 Güncelleme: 20 Eylül 2014 / 15:57

49 rehinenin kurtarılıp, konsolosluk görevlisi 46 Türk vatandaşının kurtarılması sürecini ele alan Alper Tan şunları söyledi:

Rehine meselesiyle başlayacak olursak Afganistan, Suriye, Lübnan gibi pek çok ülkede rehineler verdik. Hükümetler sağ olsun, rehineler hep kazasız belasız kurtarıldı. Aslında Türkiye rehine kurtarma konusunda başarılı ve kabiliyetli bir ülke haline geldi.

2 Amerikalı gazeteci IŞİD'in eline geçti ve bu örgüt hiç acımadan infaz etti. Dünyanın süper gücü ABD'nin vatandaşları boğazlandı. 

CIA dünyanın en büyük, en iyi, operasyon yetenekleri en gelişmiş olan CIA bu 2 vatandaşını kurtaramadı. Ama Türkiye Cumhuriyeti 49 konsolosluk çalışanların 102 gün sonra sağ salim kurtardı, ki operasyonu yapanlar da zarar görmedi. Bu tarihi bir başarı, bu dünya tarihine geçti. Erdoğan bu meselesi sürekli takip etti her boyutuyla. 

Siyasi başarı hükümet'in, teknik başarı MİT'in

Ahmet Davutoğlu da bu olayı sürekli takip etti. Bu 62.hükümetin büyük bir başarısıdır. Siyasi başarısı hükümete ait olmakla birlikte bu işin teknik ve operasyon boyutunun başarısı da MİT ve İçişleri Bakanlığının ilgili birimlerinindir. Bu isimsiz kahramanlar kendi canlarını tehlikeye atarak oradaki vatandaşlarımızın kılına zarar gelmeden kurtardı.

Ayrıca, 49 rehine kaçmak için fevri hareketlerde bulunabilirdi. Başlarına bir iş gelebilirdi. Diğer rehinelerin de başına bir şey gelebilirdi. Ama yapmadıkları için kimsenin kılına zarar gelmedi. Bu 49 kişinin 4-5 bin'e yakın çevresi vardır. Hükümet bununla ilgilenirken muhalefet partileri ve medyası hep tahrik ettiler, rehineler üzerinden. 

Bunu siyasi bir malzeme olarak kullanmak istediler. Hatta başlarına bir iş gelmesini isteyenler bile oldu. Mahkeme kararı olmasına rağmen hükümet dikkatli olmaya çağırdıkça muhalefet susmadı. Ama rehine yakınları hükümete güvendi ve sükunetle beklediler. Gelecek kuşaklara ders olarak bile anlatabilecek kadar mükemmel bir operasyon olmuştur. 

Kurtarma tarihi de çok önemliydi. Bir kaç güne öncesine kadar IŞİD'le yerel güçler çatışıyordu. Son günlerde ise dış güçler bombalamaya başladı. Bilerek veya bilmeyerek bizim rehinelerimizin olduğu yerleri de bombalayabilirdi. Geçmişte bizim savaş gemilerimizi vurdular, özür dileyip geçti. Bilerek de yapabilirlerdi. 

MİT büyük başarı gösterdi

Türkiye'yi IŞİD'i destekliyor gibi göstermek istiyorlar, yalan haberlerle hükümeti zor duruma düşürmek için bunu yapabilirlerdi. MİT ise çok ustaca bir operasyonla rehinelerimizi kurtardı.

Erdoğan ısrarla bir örgüte karşı kafamıza göre davranamayız, rehinelerimizin durumunu düşünerek hareket etmek durumundayız demişti, ama MİT demek ki sıkı bir çalışma yapmış. Türkiye bunun peşini hiç bırakmadı. zannediyorum ki Irak hükümetiyle de peşmerge güçleriyle de sürekli temas halinle olmuşlardır. Bu çok tehlikeli bir operasyon olduğu için yerel güçlerden destek aldıklarını düşünüyorum.

Muhalefet işini düzgün yaparsa bu ülke uçuşa geçer

Bizim muhalefette milli bir muhalefet sergilerde Türkiye nerelere gelir bir düşünsenize. Dış politika konularında hükümeti acımasızca eleştirmek bize hiçbir şey kazandırmaz. Dış politikada dış güçlerin arzu ettiği muhalif duruşu yapmak yerine bu ülkenin tarafında olmalıdır. 

Her şeyden bir siyaset, her şeyden muhalefet edilmez. hükümet'in yanlışları varsa yanlışları düzeltmek için tabi ki muhalif duruş sergilenir, ama her konuda da muhalefet edilmez ki. Sen tutup MİT yasasına karşı çıkıyorsun. Niye karşı çıkıyorsun? İşte o yasa geçti MİT'te bu sayede operasyonu yapabildi.

Bakın Deniz Baykal'ın biz de bu ekranlardan çok eleştirdik. Ama sayın Baykal Ak partili milletvekillerinin bile destek verdiği 1 mart tezkeresinde milli bir duruş sergiledi ve yasanını meclisten geçmesinin engellemek için çabaladı. Eğer biz o gün haçlı ordularıyla birlikte Irak'a girseydik bugün 49 rehinemizi sağ salim alamazdık. 1 Mart tezkeresinin sonucunu şimdi bir kez daha görürdük.


"Kılıçdaroğlu'nun mesajını takdir ettim"

Kemal Kılıçdaroğlu'nun rehinelerin kurtarılmasından sonra yaptığı yazılı açıklamayı da değerlendiren Tan, " Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'na teşekkür edeiyorum. Böyle milli bir konuda olması gereken açıklamayı yapmıştır. Aynı tavır ve duruşu MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'den ve HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş'tan da bekliyorum. Onlarda birleştirici bir üslupla konuşmalıdırlar."

 

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler