YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: " Kobani'den uzaklaşmak IŞİD'in bir taktiği olabilir"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, IŞİD'in Kobani'den uzaklaşmasının bir taktik olabileceğini belirterek, "HDP'lilerin IŞİD'i yendik deyip bayram havasında olması için erken. Çünkü IŞİD'in şehri geri alma gücüne sahip olduğunu düşünüyorum" dedi.
Alper Tan: " Kobani'den uzaklaşmak IŞİD'in bir taktiği olabilir"
31 Ocak 2015 / 08:27 Güncelleme: 31 Ocak 2015 / 08:29

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz gündemi değerlendirdi.

Programın gündemini Cumhuriyet Gazetesi'nde yaşanan deprem, Başkanlık Sistemi tartışması, Suudi Arabistan'ın yeni Kral'ı Selman Abdülaziz, Kobani ve Kılıçdaroğlu vardı.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkan kesimler şöyle:

"Cumhuriyet Gazetesi'nde deprem devam edecek"

"Cumhuriyet yönetimi Utku Çakırözer'e bir kumpas kurmuş. Ben Utku Çakırözer'i 5-6 senedir tanıyorum. Akşam Gazetesi'ndeyken tanışmıştık. Yurt dışından yeni gelmişti yanlış hatırlamıyorsam. Düzgün, demokrat, saygılı inançlara da saygılı hatta sosyal demokrat düzgün bir arkadaş. Ben Cumhuriyet Gazetesine temsilci olduğunu duyduğumda şaşırmıştım. Uyuşmadığını düşünmüştüm. Acaba ben Utku'yu yanlış mı tanıdım diye düşünmüştüm. Ancak Cumhuriyet Gazetesinin onu refüze etmesi aslında Utku'nun en azından bu olaylar karşısında düzgün bir noktada durduğunu gösteriyor. Ben şahsen arkadaş ve meslektaş olarak üzüldüm keşke bu noktaya hiç gelinmeseydi. Ama anlaşılıyor ki Cumhuriyet Gazetesindeki bu deprem daha devam edecek."

"Utku Çakırözer üzerindeki baskıyı açıklamalı"

"Utku Çakırözer aslında konuşmalı ve Charlie Hebdo dergisindeki karikatürlerin hangi baskılarla yayınlatıldığını açıklaması lazım. Bunu Türkiye'nin bilmesi lazım.Utku Çakırözer eğer karikatürlerin yayınlanmasını isteseydi bir seçki değil tamamını yayınlardı."

"Papyon'u şempanze taksın şapkayı onlar"

"Cumhuriyet Gazetesi'nde bunlar olurken Halk TV'de de başka şeyler oluyor. Uğur Dündar, Soner Yalçın... Modern olmak için ne yapılması gerektiğini veciz sözlerle açıklamışlar. Nasıl çağdaş ve modern olunur? Atatürkçülük nasıl gelişebilir? büyüklerimizden bir ders alalım. Ondan sonra tefekkür edelim..."

"Soner Yalçın'a göre çıplaklık çağdaşlık ve modernlik oluyorsa, şempanzelerin her yeri çıplak onlar çağdaş ve modern o zaman. O zaman gidip bir maymuna da papyon takalım çağdaş olsun. Atatürk'ün devrim kanunları arasında şapka da var. Bende bundan sonra şapka da taksınlar."

"Modernliği, çağdaşlığı, Atatürkçülüğü şekilde aramak, papyonda aramak, çıplaklıkta aramak yani diyecek bir şey bulamıyorum."

"Cumhuriyet'in yayınları bunlar arasında bir paralellik var ve mütedeyyin kesimleri kışkırtma çabası var. Açıyorsan aç kardeşim senin kıçını kapatan mı var? affedersiniz yani... Mini etek giyme diyen mi var? Papyon takıyorsan da takıyorsundur? giyme ve takma diyen mi var?..."

"Yunanistan Türkiye ile yakınlaşacak"

"Yeni bir dünya kuruluyor aslında, bu dünyada Çipras hangi tarafta olacak? Kazdağlı'nın dediği gibi Rusya ile hareket edecek. Aslında bu Türkiye'ye yakın hareket edeceği anlamına geliyor. Veya Avrupa'ya karşı pazarlık gücünü biraz daha yukarıya çıkarmak istiyor. Kardak krizi yeniden başlayacak gibi gösteriyorlar. Yunan bir bakanın Kardak'a çelenk atması neden savaş sebebi olsun? Yunan ve Türk toplumu arasındaki düşmanlığı medya tetikliyor. 2004'te Başbakan Erdoğan ile Atina'ya gittiğimizde bunu gözlemlemiştim."

Kılıçdaroğlu halkı nasıl ikna edecek?

"Kemal Kılıçdaroğlu halkın arasına onları ikna etmek için gidiyor ama kendi teşkilatlarını ikna edemediği görünüyor. Aylardır Şişli meselesini konuşuyoruz öncesinde Emine Ülker Tarhan meselesi vardı sonra Birgün Ayman Güler çıktı. Kendi çalışma arkadaşlarını ikna edemeyen birisi halkı nasıl ikna edecek? Bugün Yurt Gazetesi kamyoncu haberi için Gandhi Kemal geri döndü yazmıştı? Gandhi Kemal nereye gitmişti?...

Neden Başkanlık sistemi gelmeli?

"Başkanlık sistemi geldiğinde sistemle oynamak daha zor hale gelecek. Mesela 57. hükümeti düşünün liderin birisi değilse bile diğeri ile oynayarak sistemi çökertebiliyorsunuz. Başkanlık sisteminde böyle değil daha güçlü bir yapı var ve ikna etmeniz gerek. Belki birebir değil ama benzerlikler olduğu için söylüyorum. Belediye Başkanı seçiyoruz. Biliyoruz ki bu adam bizi 5 sene yönetecek ve koalisyon müdahale etti gibi bir mazereti olmayacak. Sonuç olarak hesap verecek tek adam var. Halkta kimin yakasında yapışacağını bilecek. 5 sene sonunda halk iradesi o kişiyi ya devam ettirecek ya da indirecek. Burada aslında seçilen kişi hata olsa bile bir istikrar ortaya çıkıyor. Ama koalisyonda hata oranı fazla oluyor. Türkiye'nin geniş tabanlı düşünmesi gerekse dahi hızlı düşünmesi gerekiyor."

"Kobani'den uzaklaşma IŞİD'in bir taktiği olabilir"

"Bu durum Işid'in bir taktiği de olabilir. Yani HDP'lilerin IŞİD'İ yendik deyip bayram havasına girmesi için erken olduğunu düşünüyorum. Her an tekrar geri dönüp o şehri elinden alma gücüne sahip olduklarını düşünüyorum. Yani bir örgüt adı örgütse bunun Suriye'nin yarısını katil Esad'a rağmen kontrol ediyorsa ve öte yandan ABD destekli Irak hükümetine rağmen Hırvatistan kadar büyüklükte bir bölgeyi yönetiyorsa geri dönüp o şehri ele geçirme gücüne de sahiptir."

Körfez' bölgesinde Türkiye'ye gelen para bir kesimi neden rahatsız ediyor?

"Ya Türkiye'den para kaçtığı zaman rahatsızlık duymaları gerekirken? Türkiye'ye para gelince neden rahatsızlık duyarlar. Bu arkadaşlar evlerine helal para girince fazladan kazanınca bu para neden fazla derler mi? Bu kesimler kimler? IMF'den boğazımızı sıkarak yüksek faizle para gelmesinden rahatsız olmayan üstelik IMF'yi kovmaya çalışırken aman kovmayın deyip lobi yapan kesimlerden bahsediyoruz. Neden bunu yapıyorlar? Çünkü IMF'den pay alıyorlar ve Körfez parasından pay alamıyorlar."

 

 

KANALAHABER / ÖZELİÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler