YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: Kimse kripto olmasın kardeşim!
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Ertuğrul Özkök'ün skandal kilise açıklamasından sonra bir haberi izleyiciyle paylaştı. Tan, "Herkes dini inancını kimliğini özgürce yaşasın ama kimse kripto eleman olmasın kardeşim" dedi.
Alper Tan: Kimse kripto olmasın kardeşim!
19 Mayıs 2015 / 08:19 Güncelleme: 19 Mayıs 2015 / 08:52

İşte o haber ve Alper Tan'dan çarpıcı yorumlar:

"Şimdi bu 9 Mayıs tarihinde yani bundan 9 gün önce çıkmış bir haber. Haberin başlığı şu Tunceli'den iki ailenin kısaca vaftiz öyküsü. Haberi okuyorum;

"Yaklaşık 7 ay önce Derev (Yaprak), Lia (Yonca) ve Karin (Ela) Patriklik Makamı’na başvurarak, atalarının inancına geri dönmek istediklerini beyan ettiler. Patrik Genel Vekili Başepiskopos Aram Ateşyan başvurularını kabul ederek, kendilerine Kutsal Kitap’ı ve kilisenin temel öğretilerini öğretmesi için Peder Drtad Uzunyan’ı görevlendirdi. Gençler, Peder Drtad’la ders programı hakkında görüşmeye gittiklerinde, ailelerinin diğer fertlerinin de istekli olduklarını söylediler.

Peder Drtad, bu talebi göz önünde bulundurarak, kendileriyle yapacağı derslere onları da davet etti. İki hafta sonra, 12 kişi derslere katılmaya başladılar. Peder Drtad, Başepiskopos Aram’la görüşerek, talepte bulunanların 12 kişi olduklarını bildirdi. Başepiskopos Aram, daha sonra hepsini Patrikhanede kabul ederek kendileriyle tanıştı. Aile fertleri, Perşembe günleri, düzenli olarak yapılan derslere katıldılar. Sürecin sonucunda ise 9 Mayıs’ta vaftizin yapılmasına karar verildi. 9 Mayıs 2015, Cumartesi günü 9 yetişkin ve 3 genç, Yeşilköy Surp Sdepanos Kilisesi’nde vaftiz oldular. Sonrasında ise, iki çiftin dini nikâhı kıyıldı."

"Şimdi biz bu 12 kişiyi Tuncelili Alevi olarak biliyorduk. Ama neymiş Ermeni vatandaşlarımızmış bunlar. Burada benim altını çizmeye çalıştığım şey şu, ben özgürlüklerden yanayım. Herkes dini inancını adetini, kültürünü gelendeğini özgürce yaşasın. Hiç kimse kendini başka bir kimlik altında gizleme gereği duymasın. Kimse kripto olmasın kardeşim. Biz Ela diye, Yonca diye, Yaprak diye bilmeyelim. Biz onları saygın bir vatandaş olarak görelim. Bizde ona saygı duyalım. Bizi Alevi kimliği altında karşımıza çıkıp Cemevleri ibadethane olsun diye bastırmasın bunlar. Veya kendini Kürt kimliği altında gösterip çözüm sürecini yokuşa sürmesinler.

Alevi ya da Kürt kimliği veya aşırı bir Türkçü kimliği ile karşımıza çıkmasınlar. Çok vatansever bir asker kimliği ile karşımıza çıkmasınlar. Veya İslam Alimi kimliği ile çıkmasınlar. Neyseler öyle çıksınlar. Bize çıkıp, "Ben öldüğümde camideki töreni beğenmiyorum Kiliseden kaldırın demesinler. Ben Müslümanım dedikten sonra bunu ifade etmesinler.  

Açıkça desinler ki, "Ben Sabetayım ben Müslüman gibi gömülmek istemiyorum" desin. Nerede istiyorsa orada. Yakılmak isteniyorsa da yakılsın. Küllerini biz Marmara Denizi'ne nereye istiyorsa oraya tozunu atalım. Burada özgürlüklerin ortaya çıkması lazım. Kimsenin de kendini farklı göstererek dünyayı kandırmaması lazım. Bunun nereye oturduğunu ne anlama geldiğini de seyircilerimiz takdir etsinler."

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler