YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan Kenan Evren'in din dersini neden zorunlu yaptığını açıkladı
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 1982 Anayasası'nda din derslerini zorunlu hale getiren maddenin bizzat Kenan Evren tarafından eklendiğini belirterek, Evren'in bu kararının ardındaki sebebi açıkladı.
Alper Tan Kenan Evren'in din dersini neden zorunlu yaptığını açıkladı
12 Mayıs 2015 / 08:39 Güncelleme: 12 Mayıs 2015 / 09:02

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, 1982 Darbesi, Kenan Evren ve 1982 Anayasası hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

İşte Tan'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

"1980 öncesinde olan olaylar devletin merkezinde gerçekleşti"

"Bundan 7-8 sene önce cezaevine girmeden önce Sarp Kuray ile bir program yapmıştık. Sarp Kuray orada açık açık şunu anlattı; Onların örgütünün başı diyor ki, "Para bitti diyor para yok para bulacağız." Bize diyor bir adres verdiler. Gidin dediler bu adrese bu adresteki adam size yardımcı olacak. "Biz gittik adrese kapıyı çaldık bir baktık İstanbul Emniyet Müdürü'nün evi" diyor. Ve İstanbul Emniyet Müdürü'ne diyorlar ki, "Bizi şu isim gönderdi bize para lazım." O da demiş ki, "Size bir kaç adres vereyim buraları soyun." Ve oraları kırmışlar soymuşlar. Sonra başka bir olay anlattı. Tarım Bakanı'nın makam otosuyla kaçtık diyor. 1980 öncesi olan olaylar böyle olaylar. Dolayısıyla devletin tam merkezinde olan olaylar."

CIA ABD Başkanı Carter'a darbenin müjdesini veriyor

"Amerikan Başkanı Carter darbe olduğu sırada 'damdaki kemancı' oyununu tiyatroda izliyormuş. CİA tarafından oyunu izlerken bir mesaj geliyor. Mesaj şu, "Bizim çocuklar işi bitirdiler." Yani beklenen bir haber bu aslında."

"Kenan Evren din dersini neden zorunlu yaptı?"

"Kenan Evren din dersinin nasıl zorunlu hale geldiğini bir akademisyen arkadaşa anlatmış o da bana anlatmıştı. 1982 Anayasası hazırlanmış Cumhurbaşkanının masasında duruyor işte o okuyacak ve onay verecek. O aşamada beklerken Kurban Bayramı geliyor. O zaman Kenan Evren zannediyorum köşkte kurban edilmek üzere 3 tane koyun almış, birisi kendisine diğeri eşine diğeri ise kızı ve damadına... Kurban namazı kılarmış kesmeden önce. Kurban kesiliyor. O sırada damat ortalıkta dolaşıyor. Kenan Evren damadına "Haydi sende vekaletini ver senin de kurbanın kesilsin" diyor. Ama damat oralı olmuyor ortalıkta geziniyor. Sonra Evren tekrar soruyor "vekaletini verdin mi" diye... Damat, "Efendim bugün pazar ve noterler kapalı diyor." Yani kurban kesmek için verilecek vekaletin noterden alınacağını zannediyor. Evren peki sen abdest al da namazını kıl da gel diyor. Damat yine oralı olmuyor. Ama damat bu sefer de "Ben abdest almayı bilmiyorum" diyor. Evren bu olay sonucunda gidip kendi eliyle anayasaya yazıyor."

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

UYKUCU ADLI YORUMCUYA...
 // MUSTAFA
Bunca gencin katiline nasıl olurda rahmet okuyabiliyorsun? tabi... bu gençler senin ailenden veya bir parçandan değil!...
12 Mayıs 2015 Salı 15:41
şeytan
 // azeri turku
Kenan Evren bence bir şeytan lanetliyorum onu...
12 Mayıs 2015 10:32
Haci Kenan Evren
 // uykucu
Allah rahmet eylesin. Cennet mekanin olsun insallah....
12 Mayıs 2015 Salı 10:24
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler