YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: İsrail devleti Türkiye'nin dostu değildir
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan "Ne İsrail halkı ne de İsrail devleti benim dostum değil. İsrail tarihinin kuruluşundan bugüne kadar baktığımızda hiçbir zaman İsrail devleti Türkiye halkını dost olarak görmemiştir" dedi.
Alper Tan: İsrail devleti Türkiye'nin dostu değildir
22 Aralık 2015 / 08:34 Güncelleme: 22 Aralık 2015 / 13:56

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan Sivil Düşünce programında gündemde yer alan 'Türkiye-İsrail ilişkileri düzeliyor' ve 'İsrail Türkiye'nin dosttudur' sözlerine ilişkin çarpıcı değerlendirmelerde bulundu.

Alper Tan "Ne İsrail halkı ne de İsrail devleti benim dostum değil. İkiside benim değil. Halkın bir kısmı Türkiye'yi dost olarak görüyor olabilir. Bizde onların bir kısmını dost olarak görebiliriz. Yani İsrail devletinin dost olduğunu söylemek bir ifade kullanacağım ama kullanmak istemiyorum ağzımı bozmak istemiyorum. Böyle birşey söz konusu olamaz. Çünkü kadimden bu yana İsrail'in tarihinin kuruluşundan bugüne kadar baktığımızda hiçbir zaman İsrail devleti Türkiye halkını dost olarak görmemiştir" şeklinde konuştu.

İşte Alper Tan'ın çarpıcı konuşmasından öne çıkanlar:

HİÇBİR ZAMAN İSRAİL DEVLETİ TÜRKİYE HALKINI DOST OLARAK GÖRMEMİŞTİR

Ne İsrail halkı ne de İsrail devleti benim dostum değil. İkiside benim değil. Halkın bir kısmı Türkiye'yi dost olarak görüyor olabilir. Bizde onların bir kısmını dost olarak görebiliriz. Yani İsrail devletinin dost olduğunu söylemek bir ifade kullanacağım ama kullanmak istemiyorum ağzımı bozmak istemiyorum. Böyle birşey söz konusu olamaz.

Çünkü kadimden bu yana İsrail'in tarihinin kuruluşundan bugüne kadar baktığımızda hiçbir zaman İsrail devleti Türkiye halkını dost olarak görmemiştir. Türkiye'de hükümetleri dost gördüğü dönemler olmuştur. Türkiye devletinin dost gördüğü dönemler olmuştur. 

AK PARTİ 14 SENEDİR TÜRKİYE'Yİ YÖNETİYORSA İSRAİL GİBİ DEVLETLERE KAFA TUTTUĞU İÇİNDİR

Bugün AK Parti 14 senedir bu Türkiye'yi yönetiyorsa İsrail gibi devletlere kafa tuttuğu içindir. 2009'da israil Cumhurbaşkanı'na one minute dediği içindir. İsrail'i karşısına aldığı içindir. İsrail'i örselediği içindir. Tek başına iktidar olduysa bunun çok büyük etkisi var. Şimdi bunu yapan bir iktidarın bakanlık yapmış bir yöneticisinin, sözcüsünün çıkıp İsrail bizim dostumuzdur demesi ben bir yere koyamıyorum. Bu kabul edilebilir değil.  Bence dil sürçmesi veya yanlış yaptığını ifade etmesi gerekir.

Bugün mesela hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş konuştu.  Orada çok diplomatik bir ifade kullandı. Türkiye'nin şartları vardı. İşte özür, tazminat ve burada ambargo diyor mesela Ömer Çelik halbuki Numan Kurtulmuş ablukanın kaldırılmasını şart olarak söyledi. Doğru olan da o zaten.

Bir şartını yerine getirdi. Onun dışında tazminat ve abluka konusu görüşülüyor bunun dışındaki konular hükümetimizi bağlamaz dedi. Aslında ben şunu anladım. Ömer Çelik'in söyledikleri de hükümetimizi bağlamaz şeklinde anladım veya öyle anlamak istiyorum. Bunun düzeltilmesi lazım bu yanlış birşey. Çünkü  ne tür zamanlamayla da bu konuşmaların yapıldığı çok önemli birşey. 

İSRAİL HEM KUZEYDEN HEM DOĞUDAN HEM DE GÜNEYDEN KUŞATILDI

İsrail sıkıştı. Niye sıkıştı? Bakın Suriyeli muhalifler birbirleriyle de çekişiyorlardı dört senedir. Suriyeli muhalifler geçen hafta Riyad'da bir araya geldiler. Kralın öncülüğünde Esad'a karşı birleştiler bu bir. Çok önemli çünkü İsrail Esad'ın varlığını mümkün olduğunca sürdürmek istiyor. Muhaliflerin birleşmesi demek Esad'ın sonunun hızlanması demek.

İki; 34 islam ülkesi 10 ülke daha eklenecek buna 44 İslam ülkesi. İttifak kurduklarını, ortak ordu, ortak istihbarat kurduklarını açıkladı. Bu İslam ülkelerinin birleşmesi anlamına geliyor.

Üç; Libya'da birbirleriyle uğraşan Bingazi ve Tobruk hükümetleri birleşme kararı aldılar. Bu ittifak kuran İslam ülkelerinin arasında Mısır'da var. halbuki Mısır İsrail ile kanka olan Abdulfettah Sisi'nin darbe yaparak yönettiği Mısır'da var. Bu ne demek İsrail hem kuzeyden hem doğudan hem de güneyden kuşatıldı demek.  

İşte bu kuşatmayı yarmak için sekiz aralıktan itibaren Türkiye ve İsrail ilişkilerini düzeltmek için bir PR çalışmasına başladı. Bu PR çalışmasına sayın Ömer Çelik farkında olmayarak alet olmuş oldu. Bu, Türkiye'ye zarar verir. İslam ülkeleri İslam halkları kayıtsız şartsız Türkiye'ye destek veriyorsa Türkiye'ye sempati duyuyorlarsa Türkiye'nin, Tayyip Erdoğan'ın, Ahmet Davutoğlu'nun İsrail'e, zalimlere kafa tutmasından dolayıdır. Esad'a kafa tutmasındandır.

Türkiye'nin İsrail'in gazına da ihtiyacı yoktur. Azerbaycan'ın gazı gelecek, Türkmenistan'ın gazı gelecek, Kuzey Irak Kürt yönetiminin gazı gelecek. Katar gazı gelecek. Dolayısıyla insanların kafalarını karıştırmamak lazım. Bir anket yapalım İsrail bizim dostumuz mudur değil midir diye soralım. Kaç kişi İsrail bizim dostumuzdur diyecek. Gerçekçi olmamız lazım. 

İSRAİL DEVLETİ BİZİM DOSTUMUZ OLAMAZ

Birşey daha hatırlatıyorum. Hani şimdiki yönetimler Türkiye'nin dostu değil ama geçmişteki yönetimler Türkiye'nin dostuydu diyebilir miyiz diye. İlk İsrail Cumhurbaşkanı Chaim Weizman'nın dediklerini söyleyelim: "Biz Yahudiler 20. Yüzyılda Ortadoğu'da yıkılmaz denen devleti yıkarak 2 tane devlet kurduk. Onlara öyle güzel sistem inşa ettik ki Türkler bize Filistin'i vermeyen Abdülhamit'e en az 200 sene daha söverler"  Bu İsrail'in ilk Cumhurbaşkanı'nın sözleriydi. 

Bundan iki sene önce Gezi Darbe girişimi olduğunda İsrailli yetkililer ne demişlerdi şimdi bir de onlara bakalım. Hani İsrail hükümeti bizim dostumuz deniliyor ya. İsrail hükümetlerini kim seçti? İsrail halkı seçti. Yani yeni seçilmedi, 2009'dan bu yana kaç seçim geçti. Her defasında bu yönetimleri getirdi iş başına. Bu yönetimler de Türkiye'ye husumet ettiler düşmanlık ettiler. Bu İsrail halkının seçtiği İsrail Parlementosunun seçtiği başkan yardımcısı Moshe Feiglin ne diyor bakın Gezi olayları sırasında:  "Türkiye'deki gösterilerin Erdoğan düşene kadar devam etmesi için dua ediyoruz. Kendisi Yahudi düşmanı. Onunla barışma yolunda mesafe kat etmemize ve resmi özür sunmamıza rağmen düşmanca tavrını sürdürüyor" diyor.

Gezi olayları zamanında İsrail Palamentosu Dış İlişkiler Başkanı daha sonra Dışişleri Bakanlığı da yaptı. Bizim Tel Aviv büyükelçimiz Oğuz Çelikol'u alçak sandalyeye oturtan herif de bu herifin yardımcısıydı. Avidgor Lieberman ne demiş peki: Türkiye'de olup bitenler karşısında mutluluğumuz gizleyemiyorum" Dostluğumuza bak! 

İsrail Altyapı Bakanı Silvan Şalom da Gezi olayları sırasında şöyle diyor: "Türkiye'yi Yeni Osmanlıların iktidarından kurtaracak her gelişmeyi memnuniyetle karşılarız" diyor.

Demek ki neymiş? İsrail devleti bizim dostumuz olamaz. Bunu doğru şekilde tespit etmemiz ve ona göre de siyaset ve söylev üretmemiz gerekiyor. Sadece siyaset üretmek yetmez söylemimizinde o siyasetle uyumlu olması gerekir.   

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK 

 // Ali uzun
Alper beye katılmamak elde değil çocuk katilleri bizim.dostumuz olmayı birakın ústüne bastığımız.post bile olamaz .ömer çelikte dostunu seçmesini bilsin.bu halk bidirir aksi takdirde........
23 Aralık 2015 22:17
 // Ömer
amenna ve saddekna doğrudur. Bunların genlerinde ihanet ve nankörlük mevcuttur tarihsel kronolojiye iyi bir bakınız, bunlara her kim (kişi veya devlet) iyilik yapmış ise karşılığında mutlaka ihanet ve nankörlük görmüştür ....
22 Aralık 2015 18:37
 // vatansever
gine gelcekleri konusmuşsun alper abi agzına saglık...
22 Aralık 2015 12:59
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler