18 Haziran 2018 Pazartesi
 • Altın193,588
 • BIST93.043
 • Dolar4,7189
 • Euro5,4759
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2361
 • İstanbul24 °C
 • Ankara22 °C
 • İzmir26 °C
 • Konya20 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya24 °C
 • Diyarbakır26 °C
 • Bursa23 °C
 • Kayseri16 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa26 °C
 • Gaziantep20 °C
 • İçel24 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: "İslam dünyası kendine geliyor"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Paris'te düzenlenen saldırının bir provokasyon olmadığını ve İslam dünyasının kendine gelmesiyle alakalı bir eylem olduğunu söyledi. Tan, "Batı artık kendine çeki düzen vermeli" dedi.
Alper Tan: "İslam dünyası kendine geliyor"
10 Ocak 2015 / 08:00 Güncelleme: 10 Ocak 2015 / 10:15

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programında, Celal Kazdağlı, Orhan Miroğlu ve Tamer Korkmaz gündemi değerlendirdi.

Programın gündemini Paris'te yaşanan saldırı, Üçüncü Dünya Savaşı kapsamında hazırlanan kamuoyu araştırması ve CHP ve Kemal Kılıçdaroğlu için hazırlanmış araştırma oluşturdu.

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın konuşmasında öne çıkan kesimler şöyle:

"Paris saldırısı bir başlangıç değildir"

"Paris saldırısı olana kadar Müslümanlar Avrupa'da zaten huzurlu değillerdi. Dolayısıyla bu saldırı bir başlangıç noktası olamaz. Son 10 gün içerirsinde Avrupa'da ki camileri hedef alan  15 saldırı düzenlenmiş. Bu saldırılardan 12-13 tanesi Paris saldırısından önceye tekabül ediyor. Paris saldırısından sonra da devam ediyor. PEGİDA dediğimiz örgütün eylemleri Almanya'nın doğu tarafında bağnaz Hıristiyanların yaşadığı Müslümanların yüzde 0,4 oranında yaşadığı bir yerde 4 ay önce başladı. Peki orada Müslümanlar burada bir asayişsizlik mi yaptılar? Hayır kayıtlarda böyle bir şey yok. Paris saldırısını o yüzden başlangıç olarak kabul edemeyiz."

"Meşru zeminde durmak bir fayda getirmiyor"

"Müslümanların meşru zeminde durmaları bir fayda ve sonuç getirmiyor. Bakın dün Ozan Ceyhun orada yaşayan bir vatandaş. AB Parlamentosu üyeliği yapmış Milletvekili olduğu sırada bir apartmanda 5-6 katta yaşıyormuş. O kadar korku yaşıyorduk ki, "O yüzden ip merdiven aldık kapıdan ya da başka bir yerden girerlerse kaçalım" diye diyor. Bu korku nereden kaynaklanıyor? Hatta daha çarpıcı olarak alt katlarında oturan Hıristiyan bir aile bir kaç saat penceresini açık bırakmış polis eve gelmiş ve pencereyi kapatmalarını istemiş. Ev sahibi sorduğunda ise "Pencereniz açık Molotof atılabilir ve burada bir Türk oturuyor" demişler. Bu korku 90'lı yıllarda yaşanmış."

"Demokratik yollarla mücadele edilebilir miydi?"

"Demokratik yollarla mücadele edilebilir miydi haklar savunulabilir miydi? Bunlar güzel mutantan laflar. Peki demokratik yollarla 2006 yılında Hamas sandığa gitti Avrupa değerlerine uygun şekilde peki meşruiyeti kabul edildi mi? Batı tanıdı mı Hamas'ı?"

"Müslüman halkın Avrupa'da meşru kimliği sadece söylem olarak var "

"Müslüman halkın Avrupa'da bir meşruluğu var. Ancak hükümetlerin tavırlarına baktığımızda bu söylem olarak var. Metinlere baktığınızda çok güzel ifadeler var. Ama bu hayata geçmiyor. Hayata geçeceğini de hiç zannetmiyorum."

Fransa'da medeniyetin beşiğinde! olanlara bakın

"Daha birkaç sene öncesinde Hıristiyanların ve Yahudilerin kutsalına hakaret etmek, küfretmek suç bunun cezası var. Ancak İslam'ın kutsallarına hakaret etmek suç değil. Bunun yanı sıra Ermeni soykırımı yok demekte suç. Orada da fikir özgürlüğü bitiyor, basın özgürlüğü bitiyor, ifade özgürlüğü bitiyor. Fransa'da medeniyetin beşiğinde Ermeni soykırımı vardır diyenleri hapis ve para cezası ile cezalandırıyorsunuz ve terörist ilan edip kurtuluyorsunuz."

"Gazze'de ölen gazeteci değil Fransa'da ölen gazeteci"

"Paris'te yapılan saldırıda ölenlerden dokuz'u basın mensubuydu. İsrail'in yazın yaptığı saldırıda Gazze'de 16 gazeteci öldü. hani evrensel hukuk , ifade özgürlüğü nerede kaldı? Avrupa'da ki gazeteler şok olduk diye çıkmış mıdır? Peki Paris saldırısından bir gün sonra CİA ve MOSSAD destekli Boko Haram örgütü 100 kişiyi öldürdü. Medyada Boko Haram iki binden fazla Nijeryalıyı öldürdü diye haber var. Ya hu neden şok olmuyorsunuz? Yani 12 Fransız ölünce şok alıyorsunuz. İki bin Nijeryalının öldüğü haberine sesiniz çıkmıyor nerede Evrensel hukuk?"

"Bu bir saldırı ve İslam dünyası başkaldırıyor"

"Ben bu saldırıların provokasyon olduğunu zannetmiyorum yani Mossad ve Fransız derin devletinin bir planı olduğunu düşünmüyorum. Bu bir saldırı. Ne saldırısı, bu artık İslam dünyasında bir kendine gelme var bir kalkışma var sömürgeci güçlere kapitalist güçlere karşı bir başkaldırı var. Tunus'ta Libya'da bir kalkışma var. İslam ülkeleri sömürgecilere karşı ayaklanıyor. Tunus kontrolde çıktı, Libya'da paralel bir hükümet kurdular. Mısır'ı geri aldılar. Batı bundan çok korkuyor. Mesela Işid'e katılanlar yüksek eğitimli kişiler ve üniversite mezunu. Batı bu saldırıları bekliyordu. Aralık ayının başında binlerce komandoyu şehirlere bu yüzden indirdiler. Bence bu bir saldırıdır ve yeni bir dünya savaşının eşiğinde olduğumuzun kanıtıdır. İslam dünyası da artık bir kalkışmada ve kutuplaşmada. Batı'da merkezde yani Almanya'da kutuplaşıyor. Ve bu savaş Fransa ile sınırlı kalmayacak. Bunu yöntem doğrudur demiyorum ama rüzgar eken fırtına biçiyor."

"Batı bu işin düzelmesini istiyorsa Afganistan'da 3.2 milyon Müslüman'ı neden öldürdüğünü sorgulamalı. Aynı şekilde Irak'ta 1.2 milyon Müslüman'ı niçin öldürdük bunun haklı gerekçesi var mıydı? Biz İsrail'e neden destek verdik diye kendine sormalı."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

 // imam
Helal sana kalemine saglik...
30 Nisan 2015 22:55
06:30
 // mustafa
müslümanın Silah kullanımı, ilan edilmiş savaş ile meşru ordu içinde mümkündür. bunun haricinde müslümanın bütün çalışması iman kurtarma üzerine olmalıdır. çünkü ömür çok kısa....
11 Ocak 2015 06:30
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler