18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul8 °C
 • Ankara10 °C
 • İzmir16 °C
 • Konya8 °C
 • Adana10 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır6 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri1 °C
 • Kocaeli11 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep8 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: CHP'ye karşı büyük bir protesto dalgası başladı
Kanal A'da yayınlanan Sivil Düşünce programında, CHP'nin halktan aldığı tepkilerin giderek arttığını ifade eden Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, gelen tepkileri göz önüne aldığımızda, CHP'ye karşı büyük bir protesto dalgası oluştuğunu belirtti.
Alper Tan: CHP'ye karşı büyük bir protesto dalgası başladı
24 Mayıs 2016 / 04:49 Güncelleme: 24 Mayıs 2016 / 07:11

Kanal A'da yayınlanan Alper Tan'ın sunduğu 'Sivil Düşünce' programına konuk olan gazeteci-yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz dokunulmazlıkların kaldırılması sürecinde yaşananları ve etkilerine dair değerlendirmelerde bulundu.

SON 1 YILDA 7000'İ AŞKIN TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Alper Tan, Genelkurmay kaynaklı son 1 yılda yapılan operasyonlarda öldürülen, yaralanan, teslim olan terörist sayısını ayrıca şehit olan ve yaralanan asker sayısını paylaşarak, "Genelkurmay kaynaklı olduğu ifade edilen sayılar bugünlerde kamuoyuyla paylaşıldı. 24 Temmuz 2015'ten 23 Mayıs 20016'ya kadar sürdürülen terör operasyonlarında imha edilen, canlı yakalanan, yaralanan, terörist sayıları açıklandı.

Bu tarihler arasında 7078 terörist öldürülmüş yurtiçinde ve yurtdışında. Operasyonlarda 296 asker, 178 polis ve 9 geçici köy korucumuz şehit oldu. 1568 asker, 1157 polis, 33 geçici köy korucusu ise yaralandı. Operasyonlarda toplamda 483 güvenlik görevlimiz şehit olurken, 2859 güvenlik görevlimiz yaralandı. 

Belirtilen tarihler arasında yurt içinde 2583 PKK'lı terörist öldürüldü, 109 PKK'lı terörist yaralı olarak yakalandı, 214 PKK'lı terörist ise teslim oldu. Yurt içinde etkisiz hale getirilen PKK'lı terörist sayısının 3637 olduğu belirtildi. Özellikle Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik düzenlenen hava operasyonları olmak üzere yurt dışında düzenlenen operasyonlarda 1335 terörist öldürüldü, 310 terörist ise yaralandı.

2016 yılında ise 1031 PKK'lı terörist öldürüldü 328 PKK'lı yaralandı. Yurt dışından gelerek teslim olan terörist sayısının ise 437 olduğu belirtildi" dedi.

Kazdağlı bu tabloyu "TSK çok büyük bir başarı elde etti. Öte yandan PKK'nın sadece bir terör örgütü olmadığını, pek çok devlet tarafından desteklendiğini, adeta bir ordunun elinde olabilecek imkanlara ulaşmasında desteklendiği sonucu da çıkıyor bu tablodan. Sadece bir terör örgütü olsaydı çoktan terör bitmiş olurdu. Öldürülen militanların yerine başkalarını toplama açısından çok 'becerikli bir arka plan olduğunu görebiliyoruz" şeklinde yorumladı.

CHP'YE KARŞI BÜYÜK BİR PROTESTO DALGASI BAŞLADI

Alper Tan CHP'ye karşı kamuoyunda büyük bir tepki oluştuğunu söyleyerek bunun nedenini, "Başbakan Davutoğlu 'Herkesin dokunulmazlıklarını kaldırıyoruz' dedi. CHP bu beklemediği hamle karşısında , terör örgütünü destekliyor izlenimi vermemek için dokunulmazlıkların kaldırılmasını destekleyeceğiz dedi.

Ama dokunulmazlıkların kaldırılması meclise geldiğinde 1. turda destek vermediler. 2. oylamaya sıra geldiğinde ise sanki referandum eşiğiyle geçilebilecek gibi bir durum varken ilginç bir şekilde CHP'den 20-30 milletvekili desteğiyle dokunulmazlık yasası geçti. Kimilerinin söylemine göre bu CHP'nin bir strateji olarak uygulandığı konuşuldu.

Ardından şehit cenazelerinde tepkiler yükseldi Kılıçdaroğlu'na. Şehit cenazesinde yumurta ile protesto edildi. O gün Melih Gökçek yaptırdı diyen Kılıçdaroğlu'na havaalanında başka bir protesto yapıldı. Ardından Antalya'da da CHP liderine tepkiler geldi. Şunu söyleyebiliriz ki CHP'ye karşı büyük bir protesto dalgası başladı" olarak ifade etti. 08-30

OYLAMANIN REFERANDUMA GİTMEMESİ DAHA SAĞLIKLI OLDU

Dokunulmazlıkların kaldırılmasının referanduma gitmeden kabul edilmesinin sağlıklı bir karar olduğunu ifade eden Tan, CHP ve HDP referandumu neden istiyordu? Cumhurbaşkanı Erdoğan, anayasa değişikliğinin 2. oylaması yapıldığında, referanduma gitse dahi referandum da geçeceğini ifade etti. 

PKK'nın oy oranı yüzde 8'dir ortalama. Hal böyleyken verilecek olan yüzde 20'lik bir 'Hayır' oyu, ülkede PKK'yı ve terörü destekleyen bir potansiyel var gibi algılanacaktı.

Geçtiğimiz günlerde İngiliz Büyükelçisi'nin PKK'yı muhatap alarak karşılıklı tartışmaya giriyormuş ve PKK'yı eleştiriyormuş gibi görünmesi de PKK'yı eleştiriyor görünerek ona bir meşruiyet kazandırmaya çalıştığıını göstermek içindi. Ardından bir de yüzde 20 veya daha fazla bir oy potansiyeli çıksaydı 'Hayır' üzerinden PKK ve HDP'nin işine yarayacaktı ve istismara yol açacaktı. Bu açıdan oylamanın referanduma gitmemesi son derece isabetli oldu" şeklinde konuştu.

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler