YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: "CHP ve MHP ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışıyor"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 7 Haziran genel seçimlerinin ardından yaşanan siyasi ortamı değerlendirdi. MHP ve CHP'nin koalisyon tavrını eleştiren Tan, " Her iki parti siyasi istikrarsızlığa sebep verip ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışıyor" ded
Alper Tan: "CHP ve MHP ülkeyi kaosa sürüklemeye çalışıyor"
24 Ağustos 2015 / 17:42 Güncelleme: 24 Ağustos 2015 / 18:21

Kanal A ekranlarında Volkan Nazımlar'ın sunduğu İşte Haber programına konuk olan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, 7 Haziran'dan bu yana Türkiye'de yaşanan siyasi konjonktürü değerlendirdi.   

Alper Tan'ın açıklamalarından önemli satır araları: 

Ülkeyi kaosa sokmaya çalışıyorlar

"7 Haziran iktidarda olmak isteyen diğer partiler için bir şans olabilirdi fakat parti liderleri bunu değerlendiremedi. Davutoğlu'nun agresif bir lider olduğunu iddia ediyorlardı. Fakat Davutoğlu oldukça nazik, samimi, yapıcı bir insan. MHP ve CHP her türlü formüle karşı çıkıyor.  Hiçbir çözüme yanaşmıyorlar, ülkeyi kaosa sokmaya çalışıyorlar"

Türkiye açısından kayıp değil kazanç

"Sandıktan koalisyon çıkınca; AK Parti'nin CHP ile koalisyon kurmaması gerektiğini düşünmüştüm, bu düşüncem hiç değişmedi. Çünkü, CHP'lilerin ne yapacağı belli olmuyor. CHP'nin içinde birlik yok. AK Parti’nin CHP ile koalisyon kurmamış olması Türkiye açısından kesinlikle bir kayıp olarak görülmemeli. Aksine ülke açısından büyük bir şans olarak değerlendirilmeli. Eğer CHP, Hükümet ortağı olsaydı karnında taşıdığı HDP zihniyetini de örtülü biçimde iktidara taşıyacaktı. PKK tezlerini savunan bazı isimler belki de Bakanlık koltuğuna oturacaklardı."

Erdoğan'a nezaket gösterilmiyor

"AK Parti dışındaki partiler, Cumhurbaşkanını elbette eleştirebilir. Ama MHP ile hiçbir siyasi benzerliği olmayan ve 7 yıl devletin başında kalan Ahmet Necdet Sezer’e gösterdiği nezaketi Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan esirgemesi ve tepkiyi bu kadar sürdürmesi hiç de şık olmuyor. Erdoğan'a "sert" diyenler, Davutoğlu gibi güler yüzlü nazik bir siyasetçiye de bu sözleri söylüyor. Bunlar sadece bahane..."

MHP iktidar olmak istemiyor mu?

"MHP’nin AK Parti ile koalisyon kurmaya ayak diremesinde makul bir mantık var mı? Her seçmen, desteklediği partinin muhalefet olması için değil, iktidar olması için oy verir. MHP yönetiminin iktidara değil de muhalefete talip olması kendi tabanınca nasıl kabullenilecek?

PKK'nın uzantısı üç parti: HDP, BDP ve DBP

"HDP'nin uzantısı diğer partiler BDP, DBP'dir. HDP saz çalıp vatandaşa sempatik tavırlar sergilerken; BDP özerkliği savunuyor, DBP ise şiddet sarmalıyla teröristlere şehit diyor. Bu üç parti de PKK'nın yönetimindeki siyasi partilerdir. Figen Yüksekdağ'ın Kobani'de yaptığı konuşmaların halkı ne kadar kışkırttığı bilinmekte ve ardından yaşanan cinayetler göz önündedir. HDP hala sevimli görünmeye çalışıyor. Özellikle sosyeteden aldığı oyları  Kasım'da kaybetmek istemiyor." 

Şehit abisi Yarbay'ın sözleri

Türkiye'nin PKK ile olan mücadelesi; diğer devletlerin mücadelelerinden farklılık taşıyor. Biz aslında bir gölge ile savaşıyoruz. "Bu gölgenin arkasında neler var" onu görmemiz lazım. PKK'nın arkasındaki devletler bizimle savaşıyor, biz de onlarla savaşıyoruz.  PKK sadece bir piyon. Bir asker, polis "büro memuru" değildir. Bu görev riskli bir görevdir ve riskleri göze almak lazımdır. Kesinlikle hiçbir polisimizin askerimizin şehit olmasını istemeyiz fakat dünyanın neresine giderseniz gidin bu işin riski vardır maalesef... Ben de terörün en şiddetli olduğu zamanlarda Van Erciş'te askerlik yaptım. Kardeşim Pervari'de yaptı. O kardeşimin o şekilde konuşması acıyla belki normaldir. Fakat asker formasıyla cenazeye katılması siyasi bir mesaj olabilir; bunu normal karşılamıyorum. Ben albayımızın daha soğuk kanlı olmasını isterdim.  İlkokul mezunu insanlar bile oldukça soğukkanlı iken mesleği askerlik olan albayımızın mesajları oldukça dikkat çekicidir.


 

 

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler