YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: "Ben Diyanet İşleri Başkanından açıklama beklerdim"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, ABD'de üç Müslümanın öldürülmesiyle Batı'nın İslamofobi'yi aşarak İslam karşıtlığına gittiğini söyledi. Tan, ayrıca DİB Başkanı Mehmet Görmez'e ABD'deki saldırının ardından neden açıklama yapmadığını sordu.
Alper Tan: "Ben Diyanet İşleri Başkanından açıklama beklerdim"
14 Şubat 2015 / 08:32 Güncelleme: 14 Şubat 2015 / 08:41

Kanal A'da yayınlanan ve Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde gerçekleşen 'Sivil Düşünce' programında Alper Tan, ABD'de 3 Müslüman gencin öldürülmesi ve geçen hafta İsveç'te 9 yaşındaki Müslüman evsiz bir çocuğa Polis tarafından şiddet uygulanmasının ardından Batı'da ki İslamofobi'nin artık bir İslam karşıtlığına dönüştüğünü söyledi.

Tan, ayrıca Charlie Hebdo saldırısının ardından açıklama yapan Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'e ABD'deki saldırının ardından neden açıklama yapmadığını sordu ve Türkiye'de yaşayan Müslümanların tepkisizliğinin nedenini sordu.

Tan'ın konuşmasında öne çıkan kısımlar şu şekilde:

50'den fazla lider ve temsilcinin şimdi neden sesi çıkmıyor?

"Geçtiğimiz hafta bugün İsveç'te polis parkta yaşamak zorunda olan 9 yaşındaki evsiz bir çocuğu yakaladı ve neredeyse boğarak öldürme derecesine gelene kadar şiddet uyguladı. Ondan bir kaç gün sonra ise ABD'nin Kuzey Carolina eyaletinde 3 Müslüman genç komşuları tarafından başlarından vurularak hunharca katledildi. Geçtiğimiz ay Paris'te 12 Fransızın öldürülmesi ile ilgili kıyametler koparken 50'den fazla devlet lideri ve temsilcisi Paris'te protesto yaparken, İsveç'te ve ABD'de yaşanan bu olaylara karşı her hangi bir eylemde bulunmadılar. Bırakın eylemde bulunmayı küçük bir açıklamayı bile çok gördüler. Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Meksika'dan yaptığı çağrı sonrası Obama az önce küçük bir açıklamayla olayı geçiştirmeye çalıştı."

"Avrupa liderlerinin İslamofobik saldırılar konusunda özeleştirileri var ama diğer taraftan Fransa İslamofobi ile Mücadele Derneği yayınladığı bir raporda, Charlie Hebdo saldırısında 7 Ocak- 7 Şubat tarihleri arasındaki 1 aylık süre zarfında sadece Fransa'da 153 İslamofobik saldırı gerçeklemiş."

Çocuğa bunu yapan erişkinlere neler yapmaz

"Demokrasisi ve hoşgörüsü ile öne çıkan İsveç'te 9 yaşında bir çocuğa polisin yaptığı bu uygulama anlamadıklarını söyledikleri Charlie Hebdo saldırısı gibi saldırılara temel hazırlıyor. Bu şekilde bu muameleye maruz kalarak büyüyen çocuklar ileride her şeyi yapabilir. Yapmayacağı şey yoktur. Dolayısıyla Avrupa'nın polisinin, siyasetçisinin kendisini düzeltmesi gerekiyor. Bakın elinde bir silah yok, bıçak yok, kesici delici bir alet yok. Çocuğa bunu yapan polis yetişkinlere neler yapmaz? ben merak ediyorum."

Twitter'dan ilginç müdahale

"Bugün ilginç bir şey oldu. Bazen twit atarken, Twitter kilitleniyor ve twit gitmiyor. Bu daha önce de oldu. Bazı kelimeler var onları sildiğinizde yayınlanabiliyor. Yoksa twit yayınlanmıyor. Bugün ısrarla içinde 'One Minute' bulunan bir twit göndermeye çalışıyorum kaç defa sildim yeniden kaydettim, yeniden düzelttim, değiştirdim gitmedi twit yayınlanmadı bir türlü. Aklıma geldi bu One Minute ile ilgili olabilir diye. İngilizce One yerine rakamla bir yazdım twit gitti. Sadece bu değişikliği yaptım."

ABD ve Batı'nın ikiyüzlülüğü

"ABD'de yaşanan olayda olayı medyadan sakladılar. Olay ilk sosyal medyada yankı buldu. V e medya daha sonra cılız sesler yükseltmeye başladı. Ancak sonra yine bir bahane sundular ve saldırıyı yapan kişinin ruh hastası olduğunu söylediler. Fransa'da aykırı yayınlar yaparak gençleri tahrik eden derginin karikatüristleri ifade özgürlüğü çerçevesinde değerlendirilirken, bu katilin de ruh hastası olduğuna dair bir değerlendirmeleri var."

11 Eylül ters tepti

"11 Eylül saldırılarından sonra Batı'da yaşayan okur-yazar kesim İslam'ın ne olduğunun merak edip araştırmaya başladı ve Müslüman olanların sayısı arttı. Onların planı ters tepti ve bir etki meydana getirdi. Ve ileriye dönük 40-50 yıllık projeksiyonlar yaptıklarında Avrupa ve ABD'de gelecekte yaşayacak Müslüman nüfusunu görebiliyorlar. Mesela resmi rakamlara göre 2014 ABD nüfus sayısı 319 Milyon.ABD halkının sadece yüzde 0,6'sının bu da 2 milyon civarı bir rakam ediyor. Ancak son oranlara bakıldığında ABD'de 24 milyon Müslüman yaşadığı söyleniyor. Bu tür hadiseler oradaki Müslümanları öfkelendiriyor."

Diyanet İşleri Başkanı neden açıklama yapmadı? Müslümanlar neden tepki göstermiyor?

"Fransa'da ki saldırı olduğunda ülkemizdeki Müslüman kesimler herkesten önce tepki göstermişti. Diyanet İşleri Başkanımız ertesi günü çıkıp bir açıklama yapmıştı. Mesela burada kaç gün oldu. Üç kişi saldırı ile katledileli. Ben Diyanet İşleri Başkanımızdan bir açıklama beklerdim. Nasıl ki Paris saldırısında tepki gösterdiyseniz. Dini bir lider olarak buna da tepki gösterebilirdiniz. Diyanet İşleri Başkanı Paris saldırısına tepki göstermeseydi buna da sessiz kaldı diyebilirdik. Orada öldürülen gayrimüslimlere karşı onları öldürenler Müslüman olmasına rağmen onların Müslüman olmadığına dair bir açıklama da aslında çok ileri bir açıklama aşırı bir açıklama bana göre. Onu yapan bir Diyanet İşleri Başkanı'nın karşısında da bir şey söylemedi beklenirdi en azından."

 

KANALAHABER / ÖZEL İÇERİK

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler