YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: "Batı'nın soykırımları yüzlerine çarpılmalı"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Papa'nın soykırım söylemini ve Avrupa Parlamentosu'nun soykırım kararlarını değerlendirdi. Tan, savunma yapmak yerine Batı'nın soykırımlarını yüzlerine vurmak gerektiğini söyledi.
Alper Tan: "Batı'nın soykırımları yüzlerine çarpılmalı"
18 Nisan 2015 / 01:25 Güncelleme: 18 Nisan 2015 / 13:04

Kanal A Haber Bülteni'nde Tuğba Dalkılıç'ın konuğu olan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, "Ermenilerin ölüp ölmemesi Batı'nın umurunda değil. Sadece belli bir amaca ulaşmak istiyorlar. Ermenilerin ve Türklerin yaşadıklarını konuşuyorlar, tahrik ediyorlar, nefret söylemi yayıyorlar" dedi.

Tan özetle şunları söyledi;

Batı'nın bu söylemlerinin altında yatan nedenlerden en önemlisi şu: Batı'nın Birinci Dünya Savaşı sonunda kurduğu Ortadoğu merkezli küresel düzen çöktü. 2011 yılında teker patladı.

Tunus, Libya, Yemen ve diğer ülkelerde halklar baskıcı yönetimlere baş kaldırdı. Türkiye, Arap Baharı denilen bu ayaklanmaya en başından itibaren açık bir destek verdi. Her ne kadar Batı Mısır'da darbe yapsa da, Suriye'de Esad'a destek verse de artık bu durumdan geri dönüş olmayacağını anladıkları için, Ortadoğu halklarının gözünde fenomen olan Türkiye'yi itibarsızlaştırmaya çalışıyor.

Batı bu yolla Türkiye'yi lider olarak gören, Ankara'ya güvenen Ortadoğu halklarına, "Bakın o çok güvendiğiniz Türkler soykırımcı bir millet. Eğer güvenmeye devam ederseniz bir gün size de ihanet ederler" diyor.

Batı'nın bu söylemleri Batı'da yaşayan halkların Türklere karşı olan nefretini artırıyor, Türklerin Ermenilere, Ermenilerin de Türklere olan nefretini artırıyor. Papa Francisco savaş goygoyculuğu yapmaktadır, AP savaş goygoyculuğu yapmaktadır.

Soykırım kararı hukuka aykırı

Papa'nın söylemi ve AP'nin kararı hukuka da aykırıdır. Papa'nın sözleri Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin geçmişte aldığı kararlara aykırıdır. AP'nin soykırım kararı da Avrupa Birliği'nin soykırım konusunda aldığı kararlara aykırıdır. Avrupa Birliği 1948 yılında soykırımın suç olduğunu söylemiştir. Yani 1915 olaylarından 30 yıl sonra.

"Batı'nın soykırımlarını yüzlerine çarpmalıyız"

Biz artık savunma refleksini bırakmalı ve onların yaptıklarını yüzlerine çarpmalıyız. Bunu da mevsimlik değil, sistematik olarak yapmalıyız. Türk Tarih Kurumu sadece kitap basıp, kitap çıkarmayı bırakmalıdır. Bu konuyu derinlemesine incelemelidir. Milli Eğitim Bakanlığı okullarda ders kitaplarına bu konuları eklemeli ve her çocuk bunları öğrenmelidir. TRT yapacağı yayınlarla bu konuyu sürekli gündemde tutmalıdır. Kültür Bakanlığı destek versin. Düşünce kuruluşları bu konuyla ilgili geniş çaplı araştırmalar yapsın.

Üniversiteler ne işe yarıyor?

Buradaki en büyük görev ve sorumluluk Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve üniversitelere düşmektedir. Bu üniversiteler ne işe yaramaktadır? Çözüm Süreci konusunda, yeni anayasa konusunda kaç üniversite ciddi bir araştırma yapıp rapor yayınlamıştır?

Sözde Ermeni Soykırımı'nın 100'ncü yılında kaç üniversitemiz elle tutulur ciddi bir araştırma yapmıştır? Bizim üniversitelerimiz yüksek lise görevinden başka bir görevi yok mudur? 200 küsür üniversitemiz var. Bunlar kendi aralarında bölüşüp Avrupa ülkelerinin, Rusya'nın, Çin'in, Amerika'nın geçmişte yaptıklarını araştırsalar, bunları kitaplaştırsalar, belgeseller çekseler, siyasi iktidara rapor sunsalar, dünyanın her yerinde konferanslara aracılığı ile bunları anlatsalar... Ermeni Diasporası 100 yıldır soykırım diye diye 11 Avrupa ülkesinin parlamentosundan bu kararı geçirtti.

Şimdi Amerikan kongresine belki tekrar gelecek. Amerikan başkanı soykırım diyecek mi demeyecek mi? Zıkkımın kökü. Ne derse desin.

Biz kendi işimize bakmalıyız. Amerikan başkanı 1.5 milyon Ermeni Türkler tarafından katledildi dedi. Bu sayıya nasıl ulaştı? Tek tek saydı mı? Hangi belgelere göre bu sayıya ulaştılar? Srebnenitsa soykırımı Avrupa tarafından soykırım olarak kabul edildi.

8000 küsur Müslüman soykırıma uğradı. Bu sayıya nasıl ulaştılar peki? Bizzat Hollanda askerleri o toplu mezarların başında durdu. Parçalara ayrılmış cesetler tek tek sayıldı. Peki Ermeni meselesinde böyle bir şey yapıldı mı?

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

Adam haklı
 // battal çakır
Bizim üniversiteler tez hazırlarlar hiçbir şeye yaramayan copy paste mantığı 30-35 resim yapıştır teorik bilgileri de yapıştır al sana tez.Bari yaralı bir işi araştırsınlar. O kadar para alınıyor.Bu profesörler her biri bir ülke alsa ya da bunlar tarihi orada imzalayan ülkelere her biri bir ülke olmak üzere ermeniler aslında böyle tehcir edildi denilip sunulması gerekir.Özellikle tarihçiler başta olmak üzere kendi ülkemizi ve tarihimizin temizliğinin gösterilmesi son derece önemlidir......
17 Nisan 2015 Cuma 19:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler