18 Aralık 2017 Pazartesi
 • Altın155,771
 • BIST109.330
 • Dolar3,8638
 • Euro4,5501
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1428
 • İstanbul8 °C
 • Ankara8 °C
 • İzmir13 °C
 • Konya7 °C
 • Adana11 °C
 • Antalya16 °C
 • Diyarbakır5 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri0 °C
 • Kocaeli9 °C
 • Şanlıurfa8 °C
 • Gaziantep6 °C
 • İçel14 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: "Asıl terörist ABD'dir"
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, dünyanın gündemini uzun süredir meşgul eden IŞİD konusuna dair çarpıcı bir analiz yaptı.
Alper Tan: "Asıl terörist ABD'dir"
18 Eylül 2014 / 11:40 Güncelleme: 18 Eylül 2014 / 13:56

Kanal A'da yayınlanan ve Tuğba Dalkılıç'ın sunduğu 'Çerçeve' programının bu haftaki konukları, Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, Hacettepe Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Stratejik Düşünce Enstitüsü'nden Doç. Dr. Erkin Ekrem ve Stratejik Düşünce Enstitüsü Ekonomi Uzmanı Dr. Levent Yılmaz idi.

IŞİD'in ortaya çıkmasındaki tarihsel bağlamı anlatarak sözlerine başlayan Alper Tan, şöyle konuştu:

IŞİD nedir, kimler tarafından nasıl ortaya çıkarılmıştır?

Her kafadan bir ses çıkıyor. Sesi kimin fazla çıkıyorsa o haklıymış gibi ortaya çıkıyor. Genel gürültünün ortaya çıkardığı kanaatin dışında bir şeyler söyleyeceğim. Çünkü genel algı şu; IŞİD Batılıların kurduğu bir örgüttür, bölgede kendi çıkarlarını ihya etmek için bu örgütü kullanıyorlar. Dolayısıyla buradan yola çıkarak yapılan yorumlar var.

Ben farklı düşünüyorum. IŞİD'in yaptıklarını beğenmeyebiliriz ki yanlış yaptığı bir çok olay var, İslamiyet'i yanlış anlamaya sevk eden bir takım görüntüleri, algıları var. Bunu bir tarafa bırakıyorum. Fakat IŞİD'in nereden çıktığını ve kimler tarafından çıkarıldığına bakmak lazım. Aksi takdirde IŞİD üzerine kurulan yok etme planları havada kalır.

Sovyetler Birliği'nin savaşından birkaç cümle ile hatırlatma yaparak konuya başlamak lazım. Sovyetler Birliği, Afganistan'ı işgal ettiğinde El-Kaide, Taliban gibi yapılanmalar, Sovyetlere karşı bir cihat gerçekleştirdiler, bu savunma savaşıydı. Amerikan İstihbarat Servisi de bunları desteklediler. Çünkü Amerika, Sovyet'e karşıydı. El Kaide'nin de işine geldi. Fakat, Varşova Paktı ve Sovyetler'in dağılması ile birlikte NATO'nun düşman konjektürüne İslamiyet oturtuldu. Bu defa da El Kaide türü örgütlenmeler ile Amerika arasındaki ilişkiler bozuldu. 11 Eylül saldırılarında El Kaide örgütü üyeleri rol aldılar ama bunları azmettiren yine CIA idi. Neden? İslam ülkelerini işgal etmek ve yeniden oradaki rejimleri dizayn etmek için gerekçeye ihtiyaç vardı. Gerekçeyi ortaya koymak istediler ve Afganistan'ı işgal ettiler.

İşgal ederlerken de Amerikan Başkanı Bush utanmadan bunun iki defa bir 'haçlı seferi' olduğunu söyledi.

Peki ne oldu? Afganistan'ı işgal ettikten sonra kaç milyon insanı katlettiler. Yetmedi, Irak'ta Müslümanları işgal ettiler. Bu noktada Şiiler ön plana çıktı, Sünniler dışlandılar. IŞİD bu noktada ortaya çıkmış bir örgüttür. Bunu tespit etmemiz lazım.

IŞİD'in doğmasının nedeni var. Ortaçağ'dan itibaren, İslamiyet dünyası altın çağını bitirdi ve dünya batı merkezli bir dünya oldu. IŞİD tamamen batıya karşı tavır koyan bir yapıdır.

IŞİD neden bir anda büyüdü?

Güneydoğu Asya, güney Asya, Orta Asya... Buralardan gençler akın akın IŞİD'e geldi. Batıdan da geliyorlar. Aralarında sonradan Müslüman olanlar var. Neden buraya geliyorlar? Çünkü IŞİD, bir İslam devleti kurmak istediğini söylüyor. Bu devlet başka bir şeye benzemiyor. Birde halifelik söz konusu. Batı ile ilişkilerinde Müslümanlar çok zorlandı. Müslümanlar, bağımsız, etkin bir devlet kurmayı arzuluyorlar.

Bir de İslam dünyasında halifelik diye bir şey yok. Halifelik 2. Dünya Savaşı'nda bitti. Böyle bir halifeliğe de ihtiyaç duyuyorlar. Bir de cihat ile şehitlik mertebesine ulaşmak arzusu bunları çekiyor. Bazılarının düşüncesine göre, ölenler hep fakir ailelerden, toplumda tutunamamış, itibar kazanamamış kişiler. Ama giden çocukların arasında eğitim almışlar da var. Demek ki, hepsi bu fakir ailelerin çocukları gitmiyor. Bir hareketi yaparken düzeyli kimselerin olması lazım.

ABD operasyoları

Alper Tan:

Sizin başarılı olabilmeniz için haklı olmanız gerekir. Başarılı olmanız için adil olmanız gerekir. Sizde adilliğin zerresi yok. Siz 3 buçuk milyon Afgan insanını katlettiniz.

Afganistan'da milyonlarca insanı kim katletti? Kim her beş kişiden birini orada sakat bıraktı. Kim kadınlara tecavüz etti? Bu IŞİD'i kim ortaya çıkardı?

Ben IŞİD'i Amerika'nın, koalisyon ortaklarının, haçlıların kurduğunu söylemiyorum. IŞİD bunların yaptıkları, cinayetlerin, vahşetlerin neticesinde tepki olarak çıkmış bir örgüttür.

"Asıl terörist ABD'nin bizzat kendisidir"

Düşünün ki biz Kanal A'nın önündeki sokağa oturalım, geçen bir genci dövelim, öldü diye ayrılalım. Halbuki ölmemiş olsun ve iyileşince, zaman geçince gelsin kafamıza sıksın, hançerlesin. Sonra da diyelim ki; "Sen teröristsin!" Hayır, sen teröristsin!

Esas terörist ABD'nin bizzat kendisidir. Esas terörist Gazze'de 7 Temmuz'dan bugüne 2 binden fazla Müslüman, çoluk çocuk, kadın, ihtiyar katledilirken sesini çıkarmayan, bırakın sesini çıkarmamayı katliam yapan İsrail'i destekleyen Amerika'dır. Esas terörist on binden fazla yaralı veren İsrail'in arkasında durandır. Esas terörist Suriye'de 3 buçuk senede, 200 bin civarında insanı katleden Beşar Esad'ın arkasında duran, ona müdahale etmeyendir.

Bütün bunları kim yapıyor? Bütün bunları IŞİD'e karşı kurulan koalisyonun ABD'nin öncülüğündeki haçlı koalisyonu yapıyor. Bugün Batı, İsrail'in arkasından çekilip, bağımsız bir Filistin Devleti'nin kuruluşuna destek vermezse IŞİD'i önlemesi mümkün değil. Batı Afganistan'dan ordusunu, istihbaratını, her türlü müdahalesini çekmezse, Esad'ın arkasından çekilmezse, IŞİD türü örgütlerle mücadele etmesi mümkün değil.

IŞİD bir süre sonra, bırakın Irak'ı, Suriye'yi, Tel Aviv'de, Berlin'de, Moskova'da, Londra'da, Washington'da, New York'ta kendini gösterecek. O zaman buna nasıl çare bulacaklar? Kendi ülkelerindeki kendi vatandaşları birer IŞİD haline gelebilir.

Bugün batı ülkelerinden, Çin'den gelip IŞİD'e destek veren insanlar var. Bunlar neden rahatlarını bozup da gelip IŞİD'e destek versinler? Demek ki bunları rahatsız eden bir durum var. Batı'nın keşfetmesi gereken husus budur. Bugün IŞİD'i vururlar, IŞİD hiç ummadıkları yerlerden çıkar. Mesela Obama; "Nasıl ki El Kaide'yi bitirdiysek IŞİD'i de bitireceğiz"

Abdulbari Advan diye saygın bir Mısırlı Gazeteci; "El Kaide'nin neresini yenmiş acaba? Bugün Ortadoğu'daki en az on ülkede El Kaide'nin kampı var" diyor.  

Amerika istediğini başardı mı?

IŞİD bir fikir olarak doğduğu için dünyanın dört bir tarafından insanlar bu örgüte gidebiliyor. Amerika ilk başta Maliki yönetimini destekliyordu. Sonradan onlar rahatsızlık duymaya başladı. Ama bu IŞİD meselesi ortaya çıkınca Amerika, Maliki meselesini de gözden çıkardı. Amerika başlangıçta bütün bir Irak'ı savunuyordu. Çünkü kendisi oraya müdahale etti. Eğer orayı paramparça bırakırsa, bu durum da Amerika'nın tarihine iyi yazılmaz. Dünyada daha fazla tepki alır. Şu aşamadan çaresiz bir durum var.

Hani sen barış ödülü almıştın?

Amerika, Irak'ta askeri başarı elde etti ama bunu siyasal ve ekonomik başarıya dönüştüremedi. Bu olgunlaşmış olan bir strateji değil.

Obama da, Suriye'de, Libya'da olay varken, uzak durdu. Arka planda kaldı. Bugün bir u dönüşü yaparak Irak'a askeri müdahale yapmaya çalışıyor. Ortaya koyduğu dört hedefine bakıldığında da olgunlaşmış olan bir stratejinin parçasına benzemiyor.  Geçici bir hedef ortaya konulmuş.

Bir de IŞİD'i yok edebilmek için üç yıl ortaya koymuş. Yani, IŞİD'i yok edemediği takdirde Obama yine Bush gibi, birçok sorunu gelecek olan yeni başkana bırakıp gidecek. Hani sen barış ödülü almıştın?

ABD'nin üç yıllık IŞİD'i bitirme planı, Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki petrol alışverişini sekteye uğratır mı?

IŞİD'in yapmış olduğu faaliyetlerden dolayı petrol olaylarının sekteye uğrayacağını düşünmüyorum. Çünkü IŞİD'in faaliyet alanlarını incelediğimiz zaman, Suriye ile Irak arasındaki alanı incelediğimizde, aslında Türkiye ticaretine konu olan petrol kaynaklarına pek dokunmuyor.

Sanki burada IŞİD faaliyetleri bahane edilerek, Türkiye ile Kuzey Irak arasındaki 50 yıllık petrol anlaşmasına, alt bahaneler üretilerek bir operasyon yapılabilir. Türkiye bu işi enerji stratejisi ile ilmek ilmek örerek bugüne getirdi. Bunun hem hukuki, hem ekonomik, hem siyasi, hem de uluslararası ilişkiler temellerini kurdu. Dolayısıyla buradaki anlaşmanın illegal olduğu bir iftiradır.

"IŞİD burada fikrini dünyaya anlatmak istiyor"

Buradaki temel sorun, IŞİD'e bakarken şunu görmek lazım. Suriye'nin kuzeyinde, 30 yıldır gerilla savaşı yapmış bir güç var. Hemen onun altında Suriye'nin düzenli ordusu var. Diğer tarafta Bağdat'ta hava kuvvetleri olan ve faaliyet gösteren bir örgüt. IŞİD'in toprak ele geçirerek devam etme, ticaret yapma kaygısının en azından şu aşamada olduğunu düşünmüyorum.

IŞİD burada fikrini dünyaya anlatmak istiyor. Bunu yaparken de, askeri ve ekonomik olarak akıllı bir strateji ile hareket ettiğini düşünüyorum. Çünkü gerçekten ses getirdi. Bundan üç ay önceki gündeme bakın şimdi bakın.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

08:03
 // Cengiz Üst
Feraset .....! bir halk nasıl cahil bırakılır laiklik adı altında okullarda put eğitim sistemi ...
ağlanacak hali var ümmetin..belkide buna layiğizdir...Teşekkürler alper bey...
19 Eylül 2014 08:03
15:05
 // halit ardic
anlamak istemeyen aklini kiraya verenler. iste bu konu ancak bu kadar acik anlatilir. musadenle Alper kardes imzami atiyorum. istanbulda habitat toplantisi olmustu
olganustu guvenlik tedbiri alinmisti. bir degerli yazarimiz teror elebasi bunlar tedbire gerek yok demisti ne kadar dogru tesbit.......
18 Eylül 2014 15:05
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler