YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: Adli yıl açılışı tamamen kaldırılsın
Alper Tan: Adli yıl açılışı tamamen kaldırılsın
06 Eylül 2016 02:37
Her sene çeşitli tartışmalara sebep olan adli yıl açılışının tamamen kaldırılması gerektiğine dikkat çeken Alper Tan, bunun sonucunda yaşanan gerilimlerin de ortadan kalkabileceğine işaret etti.

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, her yıl tartışmalara sahne olan adli yıl açılışının tamamen kaldırılmasına dair görüşlerde bulundu.

ADLİ YIL AÇILIŞI TAMAMEN KALDIRILSIN!

Her sene tartışmalarla başlayan adli yıl açılışının tamamen kaldırılması gerektiğini ifade eden Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, bunun gerekçesini "Adli yıl tatili ve dönüşünde yaşananlar tartışmalara sebep oluyor.

Adli yıl tatili var ama hekim tatili niye yok, memur tatili niye yok? Var ama kurumun çalışma saatlerine göre vatandaşın hizmetini aksatmayacak şekilde yıl içerisine yayılabiliyor. Ama hakimler savcılar okulların kapatılması gibi zil çalıyor tatile giriyor, zil çalıyor 1 eylül de çalışmaya başlıyorlar.

Her adli yıl başlangıcında bir kriz, gerilim yaşanıyor. Ya oradaki konuşmalarından dolayı ya mekanından dolayı gerilim yaşıyoruz. 

Adli yıl mantığının değiştirilmesi, iptal edilmesi lazım. Diğer kurumlarda nasıl yeri geldikçe, belli bir sıraya ve takvime göre yapılıyorsa tatiller, adli yıl tatilinin de ortadan kaldırılması ve diğer sektörlerdeki çalışanlarda olduğu gibi sene içerisine yayılarak sene içerisinde yapılması, dolayısıyla da adli yıl açılışı diye bir ihtiyacın da ortadan kalkması gerekiyor. 

KHK'lar çıkarılıp bir çok adım atıldığı gibi böyle bir adım da atılabilir. Böylece gelecek sene en azından adli yıl açılışında nasıl bir gerilim yaşayacağız, otelde mi olacak, sarayda mı olacak tartışmasından da kurtulmuş oluruz" sözleriyle anlattı.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler