YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alper Tan: 15 Temmuz darbe girişiminde ABD'nin parmağı var!
15 Temmuz'da gerçekleştirilmeye çalışılan darbe kalkışmasının sadece FETÖ planlı bir kalkışma olmadığını belirten Alper Tan, planlamaların ABD, NATO ayağına da değindi
Alper Tan: 15 Temmuz darbe girişiminde ABD'nin parmağı var!
19 Temmuz 2016 / 08:55 Güncelleme: 19 Temmuz 2016 / 09:23

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci-yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz 15 Temmuz'da kalkışılan ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişimine dair değerlendirmelerde bulundular.

İşte Alper Tan'ın değerlendirmelerden önemli öne çıkanlar:

DARBEDE BU 3 KESİM KULLANILDI

Gözaltına alınan, tutuklanan, ihraç edilen, temizlenen herkesin FETÖ'cü olduğunu düşünmemek lazım. O yüzden başından beri bu girişime FETÖ - NATO darbe girişimi diyoruz.

Ordu içerisindeki FETÖ'cü, NATO'cu ve AK Parti ve Erdoğan'dan nefret eden kesim. Bu kesimler örgütlendiler ve kullanıldılar. 

FETÖ'CÜ DARBECİLER İNCİRLİK'İ KULLANMIŞLAR

Bu darbenin arkasında ABD var diyebiliriz. Bu söylemimizin arkasında somut gelişmeler var. Darbeci FETÖ'cüler havada uçaklarla sürekli MİT'i, emniyeti, cumhurbaşkanlığını, meclisi, halkı bombalarken, inişi zor olur diye, İncirlik'ten kalkan uçaklar, adı Türk olan generalde zaten tutuklandı. 

Darbe sırasında FETÖ'cüler 12 görüşme yapmışlar İncirlik'te. Onlar da tescillendi.İncirlik'ten kalkan tanker uçaklarla, FETÖ'cülere havada yakıt ikmali yaptığı tescillendi. Hükümette darbenin ertesi günü İncirlik'i kapattığını açıkladı. Artık bir daha açılmaması gerekir. 

Kendi askeri üssümüzü biz ABD'ye Almanya'ya tahsis ediyoruz. Onlar da o üssü, bize karşı silah çeken terör örgütü PKK'ya üs olarak kullandırtıyor. Oradan kalkan uçaklar PYD'ye silah ve mühimmat veriyor. 

Oradaki ABD askerleri gözlemcilik yapıyor PKK'ya. Bu kabul edilemez. Ayrıca cumhurbaşkanının uçağını saniye saniye kayıtlarını yayınlıyor Stratfor. Bir örgüt değil Startfor havacılık işi de yapmıyor. CIA'nın yarı resmi kuruluşu. Cumhurbaşkanının uçağı Muğla'dan kalktığında kendi twitter hesabından yayınlayarak Türkiye'deki darbecilere destek atıyorlar. 

İŞTE DARBE GİRİŞİMİNDE ABD'NİN PARMAĞININ OLDUĞUNUN KANITI!

Darbe neden ABD planıdır? FETÖ diyerek işi küçültmüş oluyoruz. Geçmişe biraz gidecek olursak:

2002'de AK Parti iktidara geleceği sırada Tayyip Erdoğan'ın aday olması engellendi. Bu bir şekilde aşıldı. Arkasından Sarı Kız, Ay ışığı türü darbe planlamaları başladığını yıllar sonra öğrendik. 

2006 yılında Türkiye'yi karıştırmak için Danıştay saldırısı gerçekleştirildi. Anlıyoruz ki Danıştay saldırısının ardında da FETÖ var. Bunlar 8-10 yıl sonra ortaya çıkıyor. 

Sonra 2007'nin 19 Ocak tarihinde Hırant Dink'e suikast girişimi yapıldı. Sonradan anlıyoruz ki orada da FETÖ'cüler var. 

Aradan 1 sene geçtikten sonra 2008'de AK Parti'yi anayasa değişikliğini gerekçe göstermeye çalışarak kapatmaya çalıştılar. 

7 Şubat 2012'de MİT operasyonuyla hedeflerine ulaşmak istediler. 

2005-2006 yılında daha da belirtmediğimiz bölme girişimleri de var.

2013'te Mısır'da darbe ve Türkiye'de benzeri bir plan 'Gezi'yle sağlanmaya çalıştı. Geziyle hedefine ulaşamayınca geziden 6 ay sonra yargı üzerinden bir operasyon yapılmaya çalışıldı yine tutmadı. 

10 Ağustos 2014'teki cumhurbaşkanlığı seçiminden 1-2 gün önce, 5 kişilik bir Mossat timi Akdeniz üzerinden Türkiye'ye girerek cumhurbaşkanı adayı Erdoğan'ı ortadan kaldırmak istediler. Bunlar da tutmadı.

22 Temmuz Suruç olayında da PKK terörünü yeniden devreye soktular.

Yaklaşık 1 yıldır PKK terörünü temizlemek için uğraşıyoruz ve yüzlerce şehit verdik. 10 bine yakın PKK'lı terörist temizlendi. Oradan da başarılı olamadılar. Türkiye PKK terörünü de yendi.

En son ise FETÖ/NATO darbe planını devreye soktular. Saydığımız tüm planların arkasında en son ki darbe girişiminde olduğu ABD olduğuna şüphe yok. 

TSK RESMİ RAKAMLARI AÇIKLADI

TSK personel durumunu, Genelkurmay Başkanlığı 4 Ocak 2016 itibariyle şu şekilde açıkladı. 358'i aeneral ve amiral olmak üzere 626 bin dört personel görevliymiş. 

39 bin 782'si subay, 97 bin 110'u astsubay, 21 bin 978'i uzman jandarma, 73 bin 975'i uzman erbaş, 8 bin 611'i ise sözleşmeli er ve erbaş, toplam 241 bin 814 uzman personel, 7377 yedek subay, 332 bin 509 er ve erbaş. TSK'da 574 bin 323'ü asker, 51 bin 681'i sivil memur ve işçi olmak üzere 626 bin dört personel görev yapıyor. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, 358 general ve amiralden 103 general ve amiral gözaltına alındı. Yaklaşık 3'te 1 oranında gözaltına alındı. Generaller ve amirallerden 41'i çıkarıldıkları mahkeme tarafından tutuklandı. Diğerlerinin ise sorgulaması devam ediyor. 

SIZMA GİRİŞİMİ YAPANLAR TAMAMEN TEMİZLENEBİLDİ Mİ?

Darbe girişimiyle birlikte 6 binin üzerinde gözaltı var. 8 bin civarında Dışişleri'nde personel açığa alındı. Bunlar devam ediyor. Soru şu. Orduda cumhurbaşkanının yaverlerinin tamamını, Cumhurbaşkanlığı Muhafız Alay Komutanlığı'na, Genelkurmay Başkanlığı Özel Kalem Müdürlüğü'nü, emir subaylarını, korumalarına kadar gelmiş, sızmış olan yapı acaba Cumhurbaşkanlığı sarayında çalışan sivil görevlilerin ne kadarını elde etmiştir?

Bizim politika üretirken Batı'ya uygun politika üretmemizde yol gösteren, bize siyaset üreten kesimlerin ne kadarı bu yapıyla ilişkili? Bizim her dediğimizi alkışlayan ve Türkiye'yi Batı çizgisinde tutmaya çalışanların ne kadarı bunlarla bağlantılı? 

Mesela AK Parti genel merkezinde ne kadar sızma vardır? Milletvekilleri, il, ilçe başkanları, belediyeler ve orada çalışan görevliler.

Darbe girişimi olduğu gece teşkilatlardan ne kadarı sahneye çıktı, ne kadarı ağırdan alıp da neticeyi görmeyi bekledi.

Bunların hepsinin çok dikkatli bir şekilde tespit edilmesi gerekiyor. 

SÖZDE 'NORMALLEŞME'

65. hükümetimiz kurulurken Binali Yıldırım 2 şey açıkladı: Terörü yeneceğiz ve dostlarımızı çoğaltıp düşmanlarımızı azaltacağız. İlki yani terörü yenme başarıyla sonuçlanıyor süren operasyonlarla. İkincisi, her şeye rağmen İsrail terörü devam etmesine rağmen, Mavi Marmara saldırısından sonra dile getirdiğimiz taleplerimizi yumuşatarak İsrail ile 'normalleştik'.

Bu düşmanları azaltmak içindi. İsrail ile normalleşince dolayısıyla ABD ile de normalleştik. Ardından Rusya ile de normalleştik. Ne oldu? 

Dış ilişkilerimizde geldiğimiz süreçte, İsrail normalleşme adıyla başlanılan o süreçte eskisinden daha çok Gazze'yi vurmayı başladı. Rusya ise eskisinden daha çok muhalifleri vurmayı başladı. Her gün daha çok Esed ile katliamını sürdürdü.

Kaldı ki biz Mısır'la, Irak'la da normalleşeceğimizi açıklamıştık. Bizim normalleşeceğimizi söylediğimiz Sisi, BM'nin darbeyi kınamasını engelledi.

Biz her şeye rağmen dost olmak istememize rağmen onlar darbe yapmaya çalıştılar. Bunlara güvenilmez. 

SİYASETİMİZİ SİL BAŞTAN GÖZDEN GEÇİRMELİYİZ

İncirlik üssü konusunda biz hep savunma yapıyoruz. Başından beri savunmayla uluslararası ilişkiler doğru değil. Sürekli olarak onlar bize saldırıyorlar. Bunun bir küresel savaş olduğunu söylüyoruz. 

Biz ne zaman taarruz yaparsak o zaman kazanıyoruz. Ne zaman küresel sisteme kafa tutarsak, BM'ye karşı gelirsek, üst perdeden konuşursak sonuç alıyoruz. 

Dolayısıyla bizim taarruzda olmamız lazım. Bugüne kadar ki tavrımız neyse onu sürdürmemiz gerekiyor. 

Sonuç almak istiyorsak, İncirlik ikinci bir emre kadar kapatılmıştır. Malatya'daki NATO faaliyetleri askıya alınmıştır. ABD ile ilişkilerimiz dondurulmuştur ta ki gerekliliklerini yerine getirene kadar, gibi tavırlar ortaya koymamız gerekiyor.  

Bunun dışında en önemli hususlardan biri 'normalleşme' olarak ifade edilen süreci de askıya almamız gerekiyor. Biz normalleşme istediğimizi, iyi niyetimizi muhatap ülkelere ve Batı'ya gösterdik. Sisi'yle, Esed'le, Irak'la da normalleşeceğimizi açıkladık. Karşılığı ne oldu? NATO/FETÖ darbesi olarak ödendi.

Başından beri söylüyoruz bunun adı dostluk değil. Dostluk karşı taraflı olur. Böyle dostluk olmaz. 

Bu normalleşmeyi sürdürdüğümüz sürece darbeye karşı sokağa çıkan halk bu sefer başka bir şekilde karşımıza çıkabilir. Bu da çok büyük bir tehlikedir. Bizim siyasetimizi yeni baştan gözden geçirmemiz gerekmektedir.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 // Yıldız
İyiki varsınız...
20 Temmuz 2016 01:35
 // Oguz
Bütün resmi ve gayri resmi kurumlar temizlenmeli, fetö destekcilerinin islerine son verilsin, Bu darbe girisiminde yüzde yüz ABD ' nin parmagi var. Iblis feto biran önce alinip daragacinda sallandirilmali ibreti alem icin. Ben rasim duman kardesime katiliyorum, Eger ihtiyac olursa seve seve tekrar Askere alinmaya raziyim, mesele vatansa gerisi tererruattir, bizim icin vatan NAMUS demektir!...
19 Temmuz 2016 19:06
 // Gurbetçi
1) NATO'dan çıkılacak 2) Fetönun bütün elemanları tutuklanacak 3) Pkk o zaman bitecek inşallah 4) Ayasofya açılacak 5) Başkanlık sistemini referandumdan gidilecek 6) Islam ordusu ile Pyd ve Daeşe karşı mucadele verilecek....
19 Temmuz 2016 18:14
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler