YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alparslan Aslan'dan şok çıkış
Danıştay saldırganı Alparslan Arslan, Ergenekon davasında sürpriz bir çıkış yaptı...
Alparslan Aslan'dan şok çıkış
03 Aralık 2010 / 07:15 Güncelleme: 03 Aralık 2010 / 08:36

Birinci Ergenekon davası sanığı Alparslan Arslan, Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet gazetesine atılan el bombalarından dolayı pişman olduğunu söyledi. "Devletimi yıkma düşüncem yoktu" diyen Arslan, sürpriz bir çıkışla Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istediğini belirtti

Danıştay'a saldırı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olaylarına ilişkin dosyaların birleştirildiği Birinci Ergenekon Davası'nda yargılanan Danıştay tetikçisi Alparslan Arslan dün ilginç bir çıkış yaptı. Saldırıdan pişmanlık duyduğunu belirten Arslan, "Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istiyorum" dedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde Alparslan Arslan'ın avukat arkadaşı Hilmi Öztürk tanık olarak dinlendi. Öztürk'ün konuşması sırasında elini kaldırarak söz isteyen Arslan, "Pişmanlık Yasası'ndan faydalanmak istiyorum. Şartlar öyle gelişti. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet'e atılan el bombalarından dolayı pişmanım. Ben devletime bağlılığımı bildiriyorum. Devletimizi yıkma gibi bir düşümcem yok. Türkiye Cumhuriyeti'ne, kurumlarına, insanlarına bağlılığımı bildiriyorum. (Saldırıda hayatını  kaybeden Danıştay 2. Daire üyesi Mustafa Yücel Özbilgin) Mustafa Bey'in rahmetli  olmasından dolayı üzgünüm. Devletimi yıkma düşüncem yoktu'' ifadelerini kullandı.

SALDIRIDAN ÜÇ GÜN ÖNCE

Duruşmada tanık olarak ifadesi alınan Öztürk, Arslan'ın Danıştay'ın başörtüsü kararıyla ilgili gazeteleri saldırıdan 3 gün önce aldığını açıkladı. Arslan'ın kendisine Danıştay'ın kararından haberi olup olmadığını  sorduğunu,  ''İşte O Üyeler'' başlıklı haberin yer aldığı gazeteyi çok aradığını, ancak bulamadığını söylediğini anlatan Öztürk, ''Ben iyi derecede bilgisayar kullanırım. Haberi internetten bulmamı istedi. 14 Mayıs 2006 akşamı internetten indirerek birkaç tane  siyah-beyaz çıktı alıp Arslan'a verdim" dedi. Öztürk, gazetedeki söz konusu habere itibar etmediğini, 1997 yılından beri başörtüsü yasağının olduğunu sözlerine ekledi.

İSTERSEN SALONU BOŞALTALIM

Heyet Başkanı Köksal Şengün, Hilmi Öztürk'ün tanık olarak dinlenilmesinin ardından Alparslan Arslan'a "Defalarca söz almak istiyorsun. Ne söylüyorsun'' diye sordu. Arslan da işlediği suçlardan dolayı pişmanlık duyduğunu bildirdi. Şengün ise ''Sadece pişmansın. Beyanda mı bulunacaksın? İstediğin nedir? İstersen salonu boşaltıp, seni dinleyebiliriz. Baskı altında mı hissediyorsun'' dedi. Arslan ise ''Yok sayın başkan. İşlediğim suçlardan dolayı vatandaş olarak pişmanım. Teker teker ifade etmem gerekiyorsa ifade ederim'' diye karşılık verdi. Şengün de ''Daha önce beyanlarını aldık. Anlatmak istediğin bir şey mi var? Bildiklerini anlat, dinleyelim seni. Anlatmadığın, unuttuğun varsa dinleyelim'' diye   konuştu. Arslan ise pişman olduğunu, devlete ve milletine bağlı olduğunu tekrarladı. Şengün'ün ''Yalnız konuşmak ister misin'' diye sorduğu Arslan, ''Öyle bir düşüncem yok'' yanıtını verdi. Bunun üzerine Şengün, diğer tanığın beyanının bölünmemesi için dinlenmeyeceğini ifade ederek, duruşmayı bugün devam edilmek üzere erteledi.

BABASI DİLEKÇE VERMİŞTİ: OĞLUM KENDİNE GELİYOR

Alparslan Arslan'ın çıkışı babası İdris Arslan'ın geçtiğimiz günlerde İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne verdiği dilekçeyi hatırlattı. Arslan, el yazısı ile yazdığı dilekçede, şu ifadeleri kullanmıştı: “Ergenekon ana davası tutuklu sanıklarından oğlum Alparslan Arslan’ın sağlığını yavaş yavaş düzelmekte olduğunu yapılan savunmalara verdiği tepkilerden anlıyorum. Gerek bulunduğu ceza İnfaz Kurumunda gerekse duruşma salonuna getirilip götürülmesi sırasında, can güvenliğinin yeterince sağlanması için emir ve müsaadelerinizi arz ederim." Arslan, mahkeme safhasındaki dengesiz davranışları ile de dikkat çekmişti. Yargı mensuplarına küfür ve hakaret edip, şiddete başvururken akıl sağlığının yerinde olmadığını ileri sürmüştü. Gönderildiği sağlık kuruluşlarında da benzer davranışları sergilemesine rağmen uzmanlar, Arslan'ın akıl sağlığının yerinde olduğunu tespit etmişti. (Bugün)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler