YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Alp Gürkan'a bir şok daha
Manisa Barosu, Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumunun (TKİ) yetkilileri ve sorumlu diğer kamu görevlileri ile işletmeci firmanın bağlı bulunduğu Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında suç duyurusunda bulundu.
Alp Gürkan'a bir şok daha
22 Mayıs 2014 / 23:31 Güncelleme: 22 Mayıs 2014 / 23:34

Manisa Barosu adına baro başkanı Zeynel Balkız tarafından Soma Cumhuriyet Başsavcılığına yapılan şuç duyurusuyla Soma'nın Eynez mevkisindeki yer altı kömür madeni ocağında 13 Mayıs'ta meydana gelen faciayla ilgili sorumluluğu bulanan TKİ yöneticilerinin tespit edilerek, haklarında kamu davası açılması istendi.

Soma Cumhuriyet Başsavcılığına "2014/1567" soruşturma dosya numarasıyla yapılan suç duyurusunda, Manisa'nın Soma ilçesi Eynez mevkisinde bulunan madenin TKİ'ye ait olup rödavans sistemiyle Soma Kömürleri A.Ş. adlı özel firma tarafından işletildiği belirtildi.

Somut olayda 4857 Sayılı İş Kanunu hükümleri uyarınca TKİ ile Soma Kömürleri arasında asıl işveren ve alt işveren ilişkisi bulunduğunun idda edildiği suç duyurusunda, şöyle denildi:

"TKİ ile Soma Kömürleri A.Ş. arasında hizmet alım sözleşemesi mevcut bulunup, Soma A.Ş. bu madende hizmet alımı kapsamında maden işçisi çalıştırmaktadır. Bu işlemin doğal sonucu olarak TKİ asıl işveren, Soma Kömürleri A.Ş. ise alt işveren vasfına haiz bulunup yapılacak soruşturmada, TKİ'nin yetkilileri hakkında da asıl işveren sıfatı ile işlem yapılmasını ve kusuru ve ihmali bulunan TKİ yönetici ve sorumluları hakkında gereğinin yapılmasını talep ediyoruz."

Suç duyurusunda ayrıca meydana gelen olayda 301 işçinin yaşamını yitirdiği ve çok sayıda işçinin de yaralandığına işaret edilerek, şu talepte bulunuldu:

"Bu olay nedeni ile toplumda infial oluştuğu sabittir. Medyada yer alan haberlerden holdingin sahibi ve patronu olduğu aşikar olan Alp Gürkan hakkında bugüne değin herhangi bir işlem yapılmamış olması vicdanları yaralamakta olup holding patronu ve iş yeri sahibi olarak adı geçen Alp Gürkan hakkında da gerekli soruşturmanın yapılmasını ve cezalandırılması için gereğini talep ediyoruz."

Müfettiş raporlarına bakılsın

Madende Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinin de denetim sorumluluğunun bulunduğu ve bunu yerine getirmeyenler hakkında da gereğinin yapılmasınının talep edildiği suç duyurusunda, iş güvenliğiyle ilgili mevzuat hükümlerine göre, ilgili bakanlıklara bağlı iş güvenliği uzman ve müfettişlerinin yaptıkları denetimler sonucunda verdikleri raporların istenmesi ve raporlarla mevcut durumun örtüşüp örtüşmediğinin tespit edilerek sorumluluğu bulunan kişiler hakkında da kamu davası açılması istendi.

Manisa Barosu, suç duyurusunda olayda sorumluluğu tespit edilenler hakkında Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 83. maddesinde işlenen "kasten öldürmenin ihmali davranışlarla işlenmesi" hükümleri gereğince dava açılmasını talep etti.

Manisa Barosu Başkanı Zeynel Balkız, maden faciasıyla ilgili soruşturmayı yürüten cumhuriyet savcılığına müracaat ederek Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan'ın ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulunduklarını bildirdi.

Balkız, düzenlediği basın toplantısında, 13 Mayıs'ta meydana gelen faciada hayatını kaybeden ve yaralanan işçilerin her türlü hakkının savunulması için çalışmalara başladıklarını belirtti.

"Bu kapsamda Türkiye Barolar Birliği öncülüğünde Manisa ve Soma'da iki kriz masası oluşturduk" diyen Balkız, vefat eden madenci yakınları ve mağdurların bundan sonraki süreçte hukuki haklarının elde edilmesi ve korunmasının Manisa Barosunun himayesinde olduğunu söyledi.

Kriz masalarının bu amaç için kurulduğuna dikkati çeken Balkız, şunları kaydetti:

"Kurulan irtibat bürosu ile şehit yakınlarına ve hukuki yardım isteyen mağdurlara sırayla nöbet tutan gönüllü avukatlar aracılığı ile hizmet vereceğiz. Amacımız 301 işçinin şehit ve onlarcasının yaralanmasına sebep olan maden kazasıyla ilgili soruşturmanın içinde yer almaktır. Bu davayı hak ve adalet yerini buluncaya kadar, burada ihmali olanlar adalet önünde hesap verinceye kadar takip edeceğiz. Hiçbir ihmal cezasız kalmayacak. Soruşturmaya müdahil olduk. Raporları ve bilgileri inceleyip sonuçlarını ilerleyen günlerde kamuoyuyla paylaşacağız."

Zeynel Balkız, bir soru üzerine Soma Holding Yönetim Kurulu Başkanı Alp Gürkan hakkında şu anda yakalama müzekkeresi bulunmadığını bildirdi.

Konuyla ilgili Akhisar Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ettiklerini dile getiren Balkız, Alp Gürkan'ın ceza soruşturmasına dahil edilmesi talebinde bulunduklarını ifade etti.

Balkız, "Alp Gürkan şirketin geçmişteki kurucusudur, ilgilisidir. Bunu basın karşısında kamuoyunda paylaşmıştır. Dolayısıyla resmi bir irtibatı olmasa bile fiilen talimatları veren ve şirketi yöneten kişidir. Onun da bu soruşturmanın içinde olması gerekir" şeklinde konuştu.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler