YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'yı Türkiye korkusu sardı
Alman Parlamentosu, skandal kararın ardından Türkiye ile askeri işbirliğinin etkilenebileceğinden endişe duyuyor. Savunma Bakanlığı'ndan bir yetkili, iki ülkenin ortak yürüttüğü askeri projelerin askıya alınmasından korktuğunu belirtti.
Almanya'yı Türkiye korkusu sardı
03 Haziran 2016 / 11:50 Güncelleme: 03 Haziran 2016 / 12:19

Almanya, parlamentonun soykırım kararından sonra Türkiye ile askeri işbirliği projelerinin etkilenmesinden endişeli.

Spiegel Online'ın Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberde, karara tepki olarak birlikte yürütülen ortak projelerin, özellikle İncirlikteki Tornadolar ve Ege'de sığınmacılara karşı yürütülen NATO devriyelerinin ilk etapta etkilenmesi ve engellenmesinden endişe edildiği yer aldı.

"Türkiye'nin muhtemel tepkilerini önceden konuştuk"

Savunma Bakanı Ursula von der Leye'nin Perşembe sabahı oylamadan önce askeri yetkililerle Türkiye'nin muhtemel tepkilerini görüştüğünü yazan Spiegel, NATO partneri olmasına rağmen, Türkiye ve özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın nasıl davranacağının kestirilemez olarak değerlendirildiğine dikkati çekti.

'İncirlik' endişesi

Alman Tornado keşif uçaklarının DAEŞ'e karşı uluslararası koalisyona destek amacıyla İncirlik Üssü'nde görev yaptığı hatırlatılan haberde, Alman ordusunun İncirlik'te yapmayı planladığı ve bu amaçla yürüttüğü görüşmelerin etkilenebileceği belirtiliyor.

Aynı şekilde Ege'de insan kaçakçılarına yönelik yürütülen NATO devriyelerine Türkiye'nin uzun görüşmelerin ardından ikna edildiğine dikkat çeken Spiegel Online, şu anda Egenin belirli bölümlerinde yürütülen devriye görevinin genişletilmesinin de kararın ardından zor olduğunu yazdı.

 

DHA

 // Ismail Kalender
Türkiye gerekeni yapmalı tehditler le olmuyor şimdiye kadar 24 ülke Ermeni yasasını onaylamış. Türkiye bunlara karşı ne yapmış. Gereken neyse Almanyaya karşı yapılmalı. Başka ülkelere ders olmalı. Yeter artık...
03 Haziran 2016 15:51
 // ali
icrate gecme zamani gelme dimi...
03 Haziran 2016 15:31
Türkiye' nin İlerleyişi Durmayacak İnşallah
 // Vatansever
Türkiye konum itibari ile avantajlı ve son sözü söyleyebilecek durumda. Gerek almanya gerek ingiltere şu an Türkiye' nin güçlenmesi ve etkin bir konuma gelmesinden elbette rahatsızlar. Herkes eteklerindeki taşları bir döksün, ellerindeki kartları masaya bir açsın. Ondan sonra Türkiye ilerleyen zaman içinde, serinkanlı bir şekilde son sözü söyleyip karşısındakinin biletini kesebilir. Duygusal ve fevri çıkışlara gerek yok. ...
03 Haziran 2016 Cuma 14:38
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler