YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'nın Erdoğan yasağına Cumhurbaşkanlığından ilk tepki
Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'daki mitinge telekonferans yönetimiyle bağlanmasına Alman makamlarının izin vermemesini 'kabul edilemez bir durum' olarak niteledi.
Almanya'nın Erdoğan yasağına Cumhurbaşkanlığından ilk tepki
31 Temmuz 2016 / 13:45 Güncelleme: 31 Temmuz 2016 / 13:52

Kalın: "Bugün Almanya'nın Köln kentinde farklı siyasi parti temsilcileri, onlarca STK ve binlerce Türk ve Alman vatandaşının katılımıyla yapılacak olan 'Darbeye Karşı Demokrasi Mitingi'ne Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferans yoluyla katılmasının Alman makamları tarafından engellenmesi yoluna gidilmesi, kabul edilemez bir durumdur" dedi.

İZAH BEKLİYORUZ

Kalın: "FETÖ’nün darbe girişimini büyük bir kahramanlık hikayesi yazarak boşa çıkartan milletimizin Cumhurbaşkanı olarak Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının Alman yerel makamları ve Anayasa Mahkemesi tarafından engellenmesinin gerçek sebebini merak ediyor, Alman makamlarının tatmin edici bir izahta bulunacağını umut ediyoruz" diye konuştu.

Kalın sözlerine şöyle devam etti:

"Geçmişte bölücü terör örgütünün eylem ve gösterilerine sessiz kalan makamların, darbe karşıtı bir demokrasi mitingini 'şiddet olayları çıkabilir' gibi bir gerekçeyle zan altında bırakmaya ve engellemeye çalışması kabul edilemez. Güvenlik tedbirleri, demokrasi mitingini düzenleyenlere değil, terör örgütü yanlılarına ve demokrasi karşıtı provokatörlere karşı alınmalıdır."

Kalın şunları söyledi:

"Mitingin hazırlık süreci boyunca güvenlik gerekçesiyle çıkartılan zorluklar, Alman Anayasa Mahkemesinin engelleme kararını onamasıyla yeni bir boyut kazanmıştır. 15 Temmuz darbe girişimine karşı demokrasi, özgürlük ve hukukun üstünlüğünü savunan bir mitingin takdir ve teşvik edilmesi gerekirken fiilen ve hukuken engellenmeye çalışılması, demokrasi, ifade özgürlüğü ve toplanma özgürlüğü ilkelerine aykırıdır."

1-20160731135150.jpg

AA

 

 

 // isa
Demokrasi bahane emperyalizm şahane....
31 Temmuz 2016 18:05
 // Mert
Ya anlayamadığım herşey açık ortada teröre bile tam destek veren avrupaya daha ne yavinciyoz ki toplulukları birlikleri kendileri orda kalsın biz kendimiz birlik kuralım ISLAM BIRALIGI...
31 Temmuz 2016 17:15
 // daymoon
Kimlerin darbeden yana ve darbeyi destekledikleri apaçık ortada. Hepsi yalancı özgürlükçü....
31 Temmuz 2016 14:06
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler