YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan fahri konsolosa liyakat madalyası
Almanya'dan fahri konsolosa liyakat madalyası
18 Eylül 2014 02:54
Büyükelçi Pohl, Almanya'nın Erzurum Fahri Konsolosu Dr. Sıtkı Yılmaz Kuşkay'a liyakat madalyası taktı.

Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, "Azerbaycan gazı Almanya'ya da gidiyor. Aynı zamanda bölgede yaşanan gerginlikler, çatışmalar Almanya'yı da etkiliyor. Eğer iş adamları bu bölgelerde bazı temaslar kurmak istiyorlarsa bu da Alman iş adamları olduğunda bizi ilgilendiriyor" dedi.

Pohl, Vali Ahmet Altıparmak, Erzurum Milletvekili Fazilet Dağcı Çığlık, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak ve çok sayıda davetlinin katıldığı törende yaptığı konuşmada, fahri konsolosları Kuşkay'ana takdirlerini sunmak için kente geldiklerini söyledi.

Almanya fahri konsolosluğu görevini 2005 yılından beri, 9 yıldır başarıyla yürüten Kuşkay'ın Türk-Alman ilişkilerinin gelişmesi için önemli çaba harcadığını belirten Pohl, şöyle devam etti:

"O zamandan beri Türk-Alman ilişkileri için gösterdiğiniz üstün ve cansiperane çabalarınızdan dolayı Ankara Almanya Büyükelçiliği sizin liyakat nişanı ile onurlandırılmanızı teklif etti. Bunun üzerine Federal Cumhurbaşkanı da size Almanya Federal Cumhuriyetinin kurdeleli liyakat haçının tevdi edilmesini buyurdular. Hepimiz bunu kutlamak için bir araya geldik."

Çevre ülkelerdeki gelişmelere de değinen Pohl, "Azerbaycan gazı Almanya'ya da gidiyor. Aynı zamanda bölgede yaşanan gerginlikler, çatışmalar Almanya'yı da etkiliyor. Eğer iş adamları bu bölgelerde bazı temaslar kurmak istiyorlarsa bu da Alman iş adamları olduğunda bizi ilgilendiriyor. Almanca ve Türkçe'de benzer şekilde 'aynı gemideyiz' diye bir söz vardır. Stuttgart'taki, Köln'deki ya da Erzurum'daki, bizler hepimiz aynı gemideyiz" dedi.

"Türk-Alman dostluğunu daha yukarılara taşıyacağım"

Dr. Kuşkay, kendisine tevdi edilen bu nişanı, hayatının en değerli takdir ve taltiflerinden biri olarak muhafaza edip onurla taşıyacağını ifade etti.

Kuşkay, şunları kaydetti:

"Bu nişanı sadece şahsım adına değil, bana çalışmalarımda yardımcı olan tüm kamu görevlileri, özel teşebbüs temsilcileri ve sevgili hemşehrilerim ve tüm aile fertlerim adına alıyorum. Onların yardım ve destekleriyle yüzyıllar boyu sorunsuz devam eden Türk-Alman dostluğunu, muhafaza edip onu daha yukarılara taşıyacağıma eminim."

Konuşmaların ardından Büyükelçi Pohl, Kuşkay'a liyakat madalyasını taktı.

 

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler