YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'dan açıklama geldi: PKK'ya silah...
Peşmergeye silah veren ve PKK'ya da göndereceği konuşulan Almanya'da düğüm çözüldü. Dışişleri Bakanı , PKK'ya silah yardımı olmayacağını söyledi.
Almanya'dan açıklama geldi: PKK'ya silah...
17 Ekim 2014 / 07:28 Güncelleme: 17 Ekim 2014 / 09:27

Peşmergeye, IŞİD'e karşı mücadelede silah yardımı yapan ve Almanya'da peşmergeleri eğiten, PKK'ya da silah yardımı yapılabileceği konuşulan Almanya'da tartışmalara son nokta kondu.

Federal Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, Irak ve Suriye'de sivilleri öldürüp kaos oluşturan IŞİD militanlarına karşı yapılan mücadelede PKK'ya silah yardımı yapılmayacağını açıkladı.

"Türkiye'ye şiddet tehdidi"

Steinmeier, Twitter üzerinden yapılan bir söyleşide, PKK'nın Türkiye'ye şiddet tehdidi sürdüğü müddetçe silah yardımının söz konusu olmadığını bildirdi.

Açıklama olay olmuştu

Almanya'da Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) Federal Meclis Grubu Başkanı Volker Kauder, Almanya'nın IŞİD'le mücadele çerçevesinde PKK'ya silah yardımı yapıp yapmayacağı konusunda Spiegel Online'e yaptığı açıklamada, "Başka grupların da desteklenmesi konusunda kapıyı kapatamam. Tabii bu Türkiye'ye rağmen olacak bir konu değil, onunla yapılabilir. Bu PKK'nın desteklenmesi için de geçerli" demişti.

Almanya peşmergeye eğitim de veriyor

Almanya, IŞİD'e karşı mücadele eden peşmergeye silah yardımı kararı almış ve kararı Başbakan Angele Merkel açıklamış yapılan oylamalardan sonra peşmergeye silahlar gönderilmişti. IŞİD'e karşı mücalede kararalı bir tavır sergileyen Almanya'da peşmergeye eğitim de veriliyor.

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler