YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da Fethullah Gülen'e tepki büyüyor
Almanya'da siyasiler Gülen grubu hakkında her gün daha çok soru ulaştığını belirterek, yetkili kurumların hareketi incelemesini istedi
Almanya'da Fethullah Gülen'e tepki büyüyor
14 Şubat 2014 / 08:30 Güncelleme: 14 Şubat 2014 / 08:33

Türkiye'de son dönemde yaşananlar ve 17 Aralık operasyonu, Almanya'da da gözleri Gülen grubuna çevirdi.

Türk ve Müslüman nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kuzey Ren- Vestfalya eyaletinin İçişleri Bakanı Ralf Jaeger, Gülen hareketi konusunda iç istihbarat kurumu Anayasayı Koruma Teşkilatı'nın tüm eyaletlerdeki birimlerinin 'ortak bir çizgi' yakalamaları gerektiğini belirtti.

Alman medyasında Gülen hareketiyle ilgili olarak çıkan eleştirel haberlere atıfta Sosyal Demokrat Partili politikacı, Katolik Haber Ajansı'na (KNA) yaptığı açıklamada, eldeki mevcut analizleri tam olarak gözden geçirmenin iyi olacağını belirtti.

Rheinland-Pfalz eyaleti İçişleri Bakanı Roger Lewentz de bu ay başında benzer bir talepte bulunmuştu. Sosyal Demokrat Partili Lewentz, Federal İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere'e yazdığı mektupta, Bakanlığa Gülen hareketiyle ilgili giderek daha fazla soru yöneltildiğini belirterek, olası aşırılıkçı çabaların Anayasayı Koruma Teşkilatı ve eyalet teşkilatları tarafından daha kapsamlı bir şekilde mercek altına alınmasını istemişti.

Fethullah Gülen hareketinin Almanya'daki sosyal ve dinî faaliyetleri şimdiye kadar anayasaya aykırı olarak sınıflandırılmadı. Son olarak Baden-Württemberg eyaleti Anayasayı Koruma Teşkilatı Gülen hareketiyle ilgili inceleme başlatmış, ancak Fethullah Gülen taraftarlarının Almanya'da demokratik düzene karşı faaliyet içinde bulunduklarına dair bir dayanak noktasına ulaşılmadığı sonucuna varmıştı.  Ancak Anayasayı Koruma Teşkilatı, Gülen hareketinin din özgürlüğü ve kadın-erkek eşitliği konularındaki tutumunu sorunlu olarak nitelendirmişti.

Almanya'da çeşitli medya organlarında son aylarda çıkan haberlerde Fethullah Gülen yandaşlarının özgürlükçüdemokratik anayasal düzene aidiyetleri sorgulanmıştı.

 

DEUTSCHE WELE 

09:56
 // M.N.A.
Bu haşhaşi çetesine evladini teslim eden en büyük günahi işliyor mr.gülen şeytana hizmet ediyor etrafındaki çakallar dünyanin en alçak insanlaridir bunlar insan bile değil...
14 Şubat 2014 09:56
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler