YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya'da "Demokrasiye Saygı Mitingi"
Avrupa'nın farklı ülkelerinden Almanya'ya gelen yaklaşık 50 bin kişi, Başbakan Erdoğan'a destek için "Demokrasiye Saygı Mitingi"nde buluştu.
Almanya'da "Demokrasiye Saygı Mitingi"
07 Temmuz 2013 / 17:41 Güncelleme: 07 Temmuz 2013 / 17:44

Almanya'nın Düsseldorf kentinde düzenlenen "Demokrasiye Saygı" mitingi, Avrupa'nın farklı ülkelerinden gelen yaklaşık  50 bin kişinin katılımıyla başladı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a destek veren katılımcılar Türkiye'de milli iradeye saygı gösterilmesini istiyor.

Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin (UETD) Düssseldorf kentindeki Rheinpark'ta düzenlediği "Demokrasiye Saygı Mitingi"ne katılmak ve Başbakan Erdoğan'a destek vermek için Almanya'nın yanı sıra Fransa, Belçika, İsviçre ve Hollanda'dan da binlerce vatandaş otobüslerle miting alanına geldi.

Miting, sanatçı Uğur Işılak'ın konseriyle başladı. Miting alanındakilere hitaben kısa bir konuşma yapan Işılak, vatanı sevenlerin bugün milli iradeye saygılarını göstermek için toplandığını belirtti.  

"Demokrasiye Saygı" mitinginde Kültür Bakanı Ömer Çelik'in konuşma yapması bekleniyor. Mitingde, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Samsun Milletvekili Çağatay Kılıç ve AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk de yer alıyor.

Alman polisinin geniş güvenlik önlemleri aldığı mitingde vatandaşlar Türkiye'de milli iradeye saygı gösterilmesi isteyen ve AK Parti'ye destek veren sloganlar atmaya devam ediyor.

"Yürüyen Türkiye için Erdoğan'a sahip çıkıyoruz"

Mitingi düzenleyen UETD'nin Genel Başkanı Çelik, burada yaptığı konuşmada, Düsseldorf'ta toplanmaktaki amaçlarının demokrasiye, Türkiye'ye, Türkiye'nin birlik ve bütünlüğüne, küresel barış ve adalete sahip çıkmak olduğunu söyledi. Çelik, "duran Türkiye değil yürüyen Türkiye için, konuşan değil iş yapan Türkiye için borç alan değil borç veren bir ekonomi için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sahip çıkılacağını tüm dünyaya haykırmak için toplandıklarını" dile getirdi.

Daha önce demokrasisi darbelerle kesintiye uğrayan, uluslararası arenada hiç bir söz hakkı olmayan bir Türkiye'nin vatandaşları olduklarını ifade eden Çelik, ''Bizler 1960'ı unutmadk. 1980'i unutmadık. İlk defa 27 Nisan muhtırasına onurlu bir davranış sergilendi'' dedi. Süleyman Çelik, Türkiye'de oynanmak istenen oyunların tutmayacağını ve buna müsade edilmeyeceğini bildirdi.

Rheinpark'ta düzenlenen "Demokrasiye Saygı Mitingi", Anadolu Ajansı tarafından http://aa.com.tr/live1 adresinden canlı yayımlanıyor.

AA

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler