YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya yeşil ışık yaktı!
Almanya yeşil ışık yaktı!
05 Mart 2011 07:38
Almanya, gurbetçilerin oy kullanmasına yeşil ışık yaktı

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının konsolosluklarda oy kullanabilmelerine sıcak bakmayan Almanya, tutumunu değiştirdi.
 

Almanya, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz günlerde Angela Merkel'le görüşmesinin ardından bu yöndeki olumlu kararını bir nota ile Türkiye'ye bildirdi. Notada gurbetçi seçmenlerin oy kullanmasını prensip olarak kabul edildiği belirtildi. Dışişleri Bakanlığı bunun üzerine harekete geçerek cumartesi günleri toplanan Yüksek Seçim Kurulu'na durumu aktardı. Gözler bugün YSK'nın yeni bir değerlendirme yapıp yapmamasına çevrildi. Gurbetçileri gümrük kapılarına hapseden kararın değişmesini bekleyen Dışişleri Bakanlığı, Almanya'dan gelen haber üzerine dün yazılı bir açıklama yaparak, "biz hazırız" mesajı verdi. Açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı olarak, yurtdışındaki seçmenlerin sandık başında oy kullanmalarına yönelik imkân ve kabiliyete sahip olduğumuz, seçimlerin usulüne uygun şekilde ve sandık güvenliğine halel getirilmeyecek biçimde gerçekleştirilmesine yönelik teknik, fiziki ve personel kapasitesini haiz bulunduğumuz bir kez daha kamuoyunun dikkatine sunulur." denilerek, YSK'ya dolaylı yoldan çağrıda bulunuldu.

Yurtdışında yaklaşık 2,5 milyon gurbetçi seçmen bulunuyor. Hükümet, en büyük gurbetçi nüfusun yaşadığı Almanya'da konsolosluklarda oy kullanılabilmesi için çalışma başlatmıştı. Yurtdışı Türklerden sorumlu Devlet Bakanı Faruk Çelik, Alman Federal İçişleri Bakanlığı'na geçtiğimiz ay bu talebi iletmişti. Başbakan Tayyip Erdoğan da Almanya Başbakanı Angela Merkel'le konuyu görüşmüştü. Ancak bu görüşme sırasında YSK açıklama yaparak yurtdışındaki seçmenlerin 12 Haziran'da yapılacak milletvekili seçimlerinde de sadece gümrük kapılarında oy kullanmalarına karar verdi. Karara büyük tepki gelirken, Almanya önceki gün bir nota ile gurbetçilerin oy kullanabilmesi için ülkede sandık kurulmasını prensip olarak kabul ettiğini bildirdi. Alman makamları seçime ilişkin detayların kendilerine gönderilmesini istedi. Dışişleri Bakanlığı da durumu, bugün toplanacak YSK'ya aktardı. (Zaman)

GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler