YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Almanya Türkiye'yi nasıl dinledi?
Ankara, dinleme skandalında ilk diplomatik tepkisini gösterdi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi, Dışişleri’ne çağrıldı: Peşini bırakmayız!
Almanya Türkiye'yi nasıl dinledi?
19 Ağustos 2014 / 07:30 Güncelleme: 19 Ağustos 2014 / 08:54

Almanya İstihbarat Örgütü’nün (BND) Türkiye’yi dinlediğinin ortaya çıkması üzerine Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak sözlü nota verildi: “İddialarda en ufak bir doğruluk payı varsa Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Peşini bırakmayız” 

Alman hükümetinin Almanya İstihbarat Örgütü’nün (BND) Türkiye’yi 5 yıl boyunca dinlediğini kabul etmesinin ardından, Ankara dün ilk diplomatik tepkisini verdi. Almanya’nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Büyükelçiye, “Müttefikliğe yakışmaz. Peşini bırakmayız” denilerek sözlü nota verildi.

"Asla kabul etmeyiz"

Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu Almanya Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyle telekulak krizine ilişkin temaslar yürütürken, Ankara'da Almanya Büyükelçisi Pohl’u dün sabah Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı. Dışişleri Bakanlığı Müsteşarvekili Büyükelçi Erdoğan İşcan, Pohl’e Ankara’nın tepkisini iletti. 

Habertürk’ün diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre, İşcan, Pohl’e, “NATO müttefikimizsiniz. Büyük bir Türk toplumu ülkenizde yaşıyor. İddialar doğruysa, Türkiye-Almanya ilişkilerinde büyük hayal kırıklığı yaşanır. Bu durum müttefikliğe yakışmaz. Dinleme iddiaları doğruysa, bunu asla kabul etmeyiz. Gereken adımları atarız” dedi. İşcan, “Almanya’dan konuyla ilgili resmi izahat bekliyoruz. Teknik, hukuki ve siyasi tüm incelemeleri yapıyoruz. Konunun peşini bırakmayacağız” mesajı verdi. Pohl de Türkiye’nin mesajını Alman hükümetine acilen ileteceğini söyledi. 

"İddialar kaygı verici"

Pohl’ün bakanlığa çağrılmasının ardından Dışişleri Bakanlığı dinleme skandalıyla ilgili resmi açıklama yaptı. Açıklamada şöyle denildi: “İddialar kaygı verici. Bu iddialarda en ufak bir doğruluk payı bulunması halinde, Almanya bakımından açıklanması gereken vahim bir durum bulunmaktadır. Dostlar ve müttefikler arasında karşılıklı güven ve saygının esas olması gereken bir ortamda bu tür uygulamalar hiçbir şekilde kabul edilemez.

Türkiye ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadeleye zarar vereceğinin bilinmesi gerekir. İddialar konusunda Almanya makamlarının resmi ve tatminkâr bir açıklama sunması ve iddialar doğru ise bu faaliyetlerin derhal sona erdirilmesi beklenmektedir. Bu konudaki görüş ve beklentilerimiz Almanya Büyükelçisi’ne de kuvvetle vurgulanmıştır.” 

Kim kimi dinliyor?

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA): ABD’deki Türkiye, Fransa, Yunanistan, Almanya, İtalya büyükelçilikleri başta olmak üzere diğer büyükelçilik ve diplomatik temsilcilikleri.

Ayrıca AB’nin Washington ve New York temsilciliği. Yine bazı ülkelerin liderleri.

İngiltere: Türkiye, Almanya 

Almanya: Türkiye, Rusya 

Rusya: ABD

Almanya Türkiye'yi nasıl dinledi?

"Dinlemeler uydu üzerinden yapıldı"

Almanya İstihbarat Örgütü’nün (BND) Türkiye’yi istihbari açıdan “hedef ülke” konumuna oturtarak çeşitli yollarla telefon görüşmelerini ve haberleşme trafiğini izlemesi, gündeme bomba gibi düştü. Bu konuda yetkin ve uzman kaynaklardan edinilen bilgiye göre; telefon görüşmeleri BND tarafından uydu üzerinden dinlendi.

Kaynaklar; Almanya gibi ülkelerin, Afganistan ve Ortadoğu’daki (Suriye ve Irak) telefon ve elektronik ileti trafiğini çeşitli tekniklerle kapsamlı bir şekilde dinlediğini belirtirken, bu dinlemelerin 2009 ve sonrasına odaklanmasının arka planında şu gelişmelerin olabileceğini vurguluyor:

Çözüm Süreci: Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi olarak başlayan ve ‘Çözüm Süreci’ olarak devam eden PKK, terör sorununun çözümü bu döneme denk geliyor. O dönem, Oslo’daki görüşmelerin de BND tarafından sızdırıldığı öne sürülmüştü. 

İsrail ilişkileri: 2009 yılı Türk-İsrail ilişkilerinde bir dönüm noktası olarak görülüyor. O dönemde Başbakan Tayyip Erdoğan Davos’taki Dünya Ekonomi Forumu’nda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’le tartışmış, ardından Mavi Marmara saldırısı gerçekleşmişti.

Karanlık nokta: İstihbarat faaliyetlerinin kontrolünden Alman hükümetine bağlı bir denetim komisyonu sorumlu. Prensipte Almanya, Türkiye ve ABD gibi dost ve müttefik ülkeleri dinlemiyor. Bu konuda kazara yapılan kayıtların da anında silinmesi gerekiyor. Ancak bu kez, Türkiye ile ilgili yapılan dinlemeler, istihbarat şefinin ve diğer hükümet yetkililerinin önüne konuldu.

Skandalı 'köstebek' ortaya çıkarmıştı

Spiegel’e göre, sadece Türkiye takibe alınmadı, eski ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ve halefi John Kerry de Alman istihbaratı tarafından dinlendi. Almanya’daki uygulamaya göre dinleme tutanaklarının imha edilmesi gerekiyordu.

İmha edilmesine karar verildiğinde de bunu CIA için çalışan köstebek Markus R.’ye verdiler. CIA için çalışan Alman ajan Markus R., 218 önemli belgeyi ABD gizli servisine verdi. Köstebek olduğu anlaşılan 31 yaşındaki Markus R. temmuz ayında tutuklanmıştı. 

Son 5 yılda neler yaşandı?

Başbakan Erdoğan, 8 Ekim 2010’da Berlin’e gitti. Türkiye-Almanya Avrupa Futbol Şampiyonası eleme maçını Şansölye Merkel’le birlikte izledi. 

Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulff, Ekim 2010’da Türkiye’ye geldi. Bu, Almanya’dan 2000 yılından bu yana cumhurbaşkanlığı düzeyindeki ilk ziyaret oldu. 

Almanya Dışişleri Bakanlığı, Başbakan Angela Merkel’in polisin Gezi protestolarıyla ilgili tavrını eleştiren sözlerine tepki gösteren Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın açıklamalarının ardından, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi’ni “izahat vermesi” için Haziran 2013’te bakanlığa çağırdı. 

Ağustos 2013: Almanya, hakkında Interpol aracılığıyla yakalama kararı bulunan İranlı ajan Hüseyin Tanideh’i Türkiye’den istedi. Ankara önce olumlu yanıt verdi, ardından bundan vazgeçti. 

Almanya Federal Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 28 Nisan 2014’te Ankara’ya geldi. Gauck’un “Twitter ve Youtube yasaklanmak zorunda mı? Söylediklerimi içişlerine müdahale olarak algılamayın. İtiraf ediyorum gelişmeler beni korkutuyor” sözleri, tepkilere neden oldu. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail’in Gazze operasyonunda Almanya Dışişleri Bakanı Steinmeier’a Paris toplantısında sert tepki verdi. 

Merkel'den dolaylı yanıt: Dostlar birbirini dinlemez

Almanya Başbakanı Angela Merkel, NATO müttefiki Türkiye’nin Alman istihbaratı tarafından dinlenmesiyle ilgili soruya, “İstihbarat servislerinin faaliyetleriyle ilgili yorum yapamam” diye yanıt verdi. Ancak “Dostların birbirini dinlemesi konusunda, Alman-Amerikan ilişkileri bağlamında söylediklerim geçerli” diye de ekledi. Merkel, telefonlarının Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) tarafından dinlendiği ortaya çıkınca “Dostlar birbirini dinlemez” demişti. Böylece Merkel, Türkiye konusunda da diplomatik yoldan dolanarak aynı ifadeyi dile getirmiş oldu. 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu: İttifak ruhuna aykırı 

Artvin’de ziyaretlerde bulunduktan sonra Bayburt’a geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Alman mevkidaşı Steinmeier’e “Müttefik iki ülke arasında birbirine yönelik istihbarat takibi kabul edilemez” dedi.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Almanya Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile telefon görüşmesi yapan Davutoğlu, “müttefik bir ülkenin, istihbarat faaliyetlerinde hedef olarak görülmesinin ittifak ruhuna aykırı olduğunu” vurguladı.

Davutoğlu’nun görüşmede Steinmeier’e, “Müttefik iki ülke arasında birbirine yönelik istihbarat takibi kabul edilemez” dediği belirtildi. Görüşmede ayrıca, iki ülkenin istihbarat başkanlarının en kısa zamanda bir araya gelerek, Alman istihbarat başkanı tarafından Türk mevkidaşına izahat verilmesi konusunda mutabık kalındığı kaydedildi.

 

HABERTÜRK

02:27
 // MUHAFIZ
Alman istihbaratı B.N.D.nin diğer faaliyetleri;1-Pkk.ya dolaylı destek vererek Mossad'ın istekleri doğrultusunda Türkiye'nin doğu ve güneydoğu anadolu bölgesinde kürdistan devletinin kurulmasına destek vermek.2-Almanya'da nazileri kullanarak Türklerin yaşadıkları yerlerde kundaklama faaliyetinde bulunarak Türklerin gözünü korkutarak Almanya'dan gitmelerini sağlayarak yerlerine Doğu Almanya'daki göçmen Almanların yerleştirilmesini sağlamak.3-Balkanların islamlaşmasını engellemek için Sırbistan'a,Hırvatiştan'a,Slovenya'ya destek vermek.4-Malatya'daki Patriot bataryalarının radarlarının kabiliyetlerinin sayesinde Türk uçaklarının uçuş rotalarını tespit ederek İsrail'e önceden bilgi vermek.5-İncirlik hava üssünde bulunan silahlarlarla ilgili İsrail'e teknik bilgi vermek....
20 Ağustos 2014 02:27
GÜNDEM Kategorisindeki Diğer Haberler